Konzumácia sladkostí neprospieva nikomu, nielen tým, ktorí chcú zredukovať svoju telesnú hmotnosť. Potvrdzuje to aj odborníčka na chudnutie Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment. Ak zápasíte s chuťou na sladké a neviete si rady, skúste sa riadiť jej nasledujúcimi odporúčaniami:
Kedy najčastejšie prichádza chuť na sladké a ako jej predchádzať?
Najväčšiu chuť na sladké mám vtedy, keď mám hlad.
Odporúčanie: Jedzte pravidelne 3 + 2 jedlá denne a majte hlad pod kontrolou!
Keď som fyzicky alebo psychicky vyčerpaná/ý.
Odporúčanie: Plánujte si povinnosti a vyhýbajte sa stresovým situáciám, nepresiľujte sa.
Keď sa nedostatočne vyspím.Odporúčanie:
Doprajte si čas na relax a oddych pretože chute na sladké sa dostavia najmä vtedy, keď sme unavení.
Okolo štvrtej hodiny popoludní mám chuť na niečo dobré, preto maškrtím.
Odporúčanie: Na olovrant dobre padne aj zelenina so syrom, či acidofilné mlieko. Vyjdite zo „sladkého“ stereotypu.
Jedávam cornflakesy, ryžové chlebíky, fit tyčinky, milkshaky, sušené ovocie, pizzu, pečené zemiaky, hranolčeky, bagety - teda potraviny s vysokým glykemickým indexom.
Odporúčanie: Vyvážte príjem živín – proteínov, tukov a cukrov a zmeňte jedálny lístok. Sledujte aj glykemické indexy potravín.
Chuť na sladké vás teda nemusí ovládať, je možné dostať ju pod kontrolu. Dôležité je pravidelné stravovanie, rovnomerné rozloženie príjmu energie a zvýšenie príjmu vlákniny a bielkovín. Jedzte viac ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, mliečno-kyslých výrobkov a chudého mäsa.
Ak chcete schudnúť, vyberajte si vhodné potraviny a kontrolujte množstvo stravy, ktoré denne zjete. Podľa odborníčky sa pri chudnutí musíme cítiť komfortne a diéta by nás nemala obmedzovať. „Pri redukčnej diéte preto upravujeme jedálny lístok chudnúcich tak, aby sa staré chute strácali a klienti netrpeli bez potravín, ktorých sa predtým nevedeli vzdať, a darí sa nám to,“ hovorí Katarína Skybová.