Londýn 15. augusta (TASR) - Parkinsonova choroba je pomerne bežná porucha centrálneho nervového systému. Je prejavom poškodenia nervových buniek v tej časti mozgu, ktorá riadi pohyb, konštatuje BBC.
Spôsobuje ju nedostatok chemickej látky dopamín, ktorá v mozgu umožňuje prenos signálov. K najčastejším príznakom choroby patrí triaška rúk a nôh, stuhnutosť svalov, neohybnosť a pomalé pohyby.
U niektorých pacientov sa objavuje aj depresia, zhrbený postoj, ťažkosti s dýchaním a prehĺtaním. Treba však zdôrazniť, že každý prípad je iný a symptómy môžu byť veľmi odlišné.
Parkinsonova choroba môže postihnúť ľudí každého veku, najmä mužov, ale len zriedka sa vyskytuje u ľudí mladších ako 30 rokov. Podľa odhadov v roku 1990 ňou trpeli štyri milióny ľudí. Ale keďže nejde o nákazlivé ochorenie a lekári ho nemusia hlásiť, počet chorých môže byť podhodnotený.
Príčiny vzniku Parkinsonovej choroby nie sú známe. Väčšina vedcov je presvedčená, že chorobu nemajú na svedomí len genetické faktory. Podľa nich je výsledkom kombinácie genetickej dispozície a doteraz neidentifikovateľného environmentálneho faktora, ktorý pôsobí ako aktivátor.
Obyčajne sa na Parkinsonovu chorobu predpisujú lieky, no v niektorých prípadoch môže pomôcť aj chirurgický zákrok. Pokračuje aj výskum zameraný na implantáciu zárodočných buniek do mozgového tkaniva, ale jeho výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné.