Na preventívne prehliadky si zvykáme stále ťažko

Ak by na preventívne prehliadky chodilo viac ľudí, predišli by zbytočným úmrtiam.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Tomáš Benedikovič)

Ak by na preventívne prehliadky chodilo viac ľudí, predišli by zbytočným úmrtiam. Šanca na vyliečenie, najmä pri onkologických ochoreniach, by sa zvýšila.

BRATISLAVA. Záujem ľudí o preventívne prehliadky je vo všeobecnosti zhruba na tej istej úrovni ako v predchádzajúcich rokoch. Všetky tri zdravotné poisťovne potvrdzujú, že vzťah ľudí k ich zdraviu sa nijako výrazne nemení.

„O žiadnu preventívnu prehliadku zo zákona nie je stopercentný záujem,“ povedala Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Najviac preventívnych prehliadok absolvujú ženy v produktívnom veku, medzi 35. až 45. rokom. Muži sa na nich zúčastňujú viac­menej až po štyridsaťpäťke.

Častejšie ich absolvujú ľudia s vyšším vzdelaním. Najdisciplinovanejší sú rodičia s malými deťmi do roka, preventívne prehliadky v tejto kategórii dosahujú v zdravotnej poisťovni Union takmer stopercentnú úspešnosť, vo Všeobecnej zdravotnej a v Dôvere sa pohybuje okolo 95 percent.

Príchod až s ťažkosťami

K lekárovi sa väčšina ľudí vyberie až potom, keď má nejaké ťažkosti. Odôvodňujú to tým, že načo by zbytočne vyčkávali v čakárňach, keď sa cítia zdravo.

„Takýto postoj sa im však nemusí vyplatiť, mnohé závažné ochorenia ako cukrovka, vysoký tlak či rakovina môžu byť spočiatku nenápadné,“ hovorí všeobecná lekárka Katarína Šebová zo Serede.

Dodáva, že preventívne prehliadky sú zamerané práve na odhalenie včasných štádií najčastejších ochorení v populácii, ako sú ochorenia srdcovo-cievneho systému a nádorové ochorenia.

Ak sa ochorenie zachytí na začiatku, ľahšie sa lieči a má aj lepšiu prognózu.

Údaje zdravotných poisťovní za prvé mesiace tohto roka to potvrdzujú. Zdravotná poisťovňa Union podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej zatiaľ eviduje návštevnosť všetkých preventívnych prehliadok na úrovni 29 percent.

Je to zhruba rovnaké číslo ako v roku 2010 za rovnaké obdobie. Tú istú skúsenosť majú s prevenciou dospelých v Dôvere. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni v rámci prevencie dospelí najčastejšie navštevujú stomatológov a ženy gynekológov, spresnila jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

Takmer zanedbateľná časť pacientov navštevuje urológov.

Očná kontrola je zadarmo, prevencia už nie

Preventívne očné vyšetrenie zo zákona náš zdravotný systém nepozná.

„Ak si preventívnu prehliadku naordinuje pacient sám, musí si ju aj uhradiť,“ vysvetlila Šimunová.

Kontrola očí by mala byť súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára a tá je plne hradená z verejného zdravotného poistenia, povedala Smatanová.

Očné vyšetrenie v prípade, že pacient má problém so zrakom, hradia teda všetky poisťovne v plnej výške u zmluvného oftalmológa.

Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera dodáva, že u detí predškolského veku sa počas prevencie kontroluje okrem iného aj schopnosť vidieť do blízka a diaľky.

Lekár Ján Sokolík z Trenčína, ktorý robil tri roky hlavného oftalmológa ministerstva zdravotníctva, zdôrazňuje, že aj keď neexistuje preventívna očná prehliadka, každý má dosť možností pri problémoch sa dať bezplatne vyšetriť.

Pacient si za vyšetrenie dopláca iba vtedy, ak žiada od lekára termín mimo poradia alebo ak už lekár vyčerpal limit zdravotnej poisťovne. Vtedy by napríklad v Trenčíne doplácal 10 až 30 eur.

V prípade, že by si oči nechal preventívne skontrolovať na očnej klinike NeoVízia v Bratislave, zaplatil by 50 eur.

ico

Bezplatné preventívne prehliadky

U lekára pre deti a dorast

 • Do jedného roka je deväť prehliadok, z toho najmenej tri prehliadky do troch mesiacov veku,
 • jedna prehliadka vo veku 18 mesiacov,
 • medzi 13. a 18. rokom jedna prehliadka za dva roky.

U všeobecného lekára

 • Raz za dva roky má nárok na prehliadku každý poistenec nad 18 rokov.
 • Raz za rok majú nárok darcovia krvi, darcovia orgánov alebo tkanív, invalidní občania.
 • Prehliadka zahŕňa kontrolu očkovania, zmeranie tlaku krvi a pulzu, laboratórne vyšetrenie moču, glykémie a krvného obrazu vrátane trombocytov.
 • Poistencom nad 50 rokov sa robí jedenkrát za 10 rokov vyšetrenie stolice na okultné krvácanie.
 • U mladších poistencov s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v rodine sa robí vyšetrenie každých 5 rokov.

U stomatológa

 • Deti a dorast do 18 rokov majú nárok na jednu prehliadku raz za pol roka, dospelí raz za rok,
 • tehotné ženy dve prehliadky za rok.

U gynekológa

 • Ženy od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva majú prehliadku raz ročne,
 • raz za dva roky ultrasonografické vyšetrenie prs〜níkov,
 • vo veku 23 až 64 rokov raz za rok cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice, prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale.
 • V prípade negatívneho výsledku týchto dvoch cytologických testov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov,
 • ženy od 40 do 69 rokov raz za dva roky nárok na mamografiu prsníkov, v prípade pozitívnej rodinnej diagnózy raz za rok, v prípade patologického nálezu podľa potreby.

U urológa

 • Muži od 50 rokov majú nárok raz za tri roky.
ico

Prehliadka nie je povinnosť, ale právo

Lekár mi poslal pozvánku na preventívnu prehliadku. Je to povinné?

Absolvovanie preventívnej prehliadky nie je povinnosťou, ale právom poistenca. Preventívnou prehliadkou sa ošetrujúci lekár môže včas dozvedieť prípadne problémy ešte v čase, keď subjektívne nepociťujete žiadne zdravotné ťažkosti. Výzvu na preventívnu prehliadku považujte za profesionálny záujem lekára o zdravotný stav svojho poistenca.

Hrozí pacientovi trest, ak ho pozvú na preventívnu prehliadku a on nejde?

Priamy trest nie, no ak napríklad pacient neabsolvuje preventívnu prehliadku u zubára, tak nasledujúce ošetrenie aj ďalšiu prehliadku si platí sám a v plnej výške.

Dokedy môžem chodiť k lekárke pre deti a dorast? Som vysokoškoláčka. Netreba už prejsť k lekárovi pre dospelých?

Ak má vaša lekárka atestáciu pre pediatriu a dorast, je vekovou hranicou jej poistencov 26 rokov. Ak by mala iba atestáciu pediatra, hranicou by bol vek 18 rokov. Vtedy môže starším osobám poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

ico

Neviete, ku ktorému lekárovi patríte?

Lekársky obvod určujú zvyčajne župy. Vychádza sa z princípov niekdajšej rajonizácie.

Ak ste sa presťahovali alebo ste jednoducho dlho lekára nepotrebovali a teraz si chcete zistiť, ku komu by ste mohli začať chodiť, máte dve možnosti.

Všeobecného lekára si môžete vybrať na základe slobodnej voľby alebo sa pôjdete prihlásiť k tomu, ktorému podľa trvalého alebo prechodného bydliska patríte.

Ten vás nemôže odmietnuť, dôvodom nemôže byť ani jeho neúnosné pracovné vyťaženie. To isté sa týka aj všeobecného lekára pre deti a dorast, gynekológa alebo zubára.

Špecialistu si pacient vyberá sám na základe slobodnej voľby.

Zdravotné obvody podľa miesta bydliska sa dajú zistiť na webových stránkach každého vyššieho územného celku.

Lekársky obvod podľa zákona určuje poskytovateľovi ambulantnej starostlivosti orgán, ktorý vydáva povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Zvyčajne sú to vyššie územné celky, ktoré pri určovaní obvodov vychádzali z princípov niekdajšej rajonizácie.

Ak by sa pacient stretol s odmietnutím všeobecného lekára, do ktorého rajónu patrí, môže kontaktovať odbor zdravotníctva príslušného samosprávneho kraja.

ico

Väčšina očných ochorení nebolí

Očné ochorenia sa vyvíjajú pomaly, a keď sa už objavia ich prvé príznaky, môžu vyústiť do trvalého poškodenia.

Ak by ste chodili pravidelne na kontrolné prehliadky k očnému lekárovi, mohli by ste neraz predísť mnohým zdravotným komplikáciám, ktoré si sami často nemáte možnosť všimnúť.

Zrak sa odporúča dávať vyšetriť raz za dva roky. „Najlepšie by bolo, keby sa tak dialo raz ročne,“ hovorí primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči.

Okrem toho primár radí vyhľadať očného lekára vždy, keď spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu.

„Veľa ludí podceňuje bolesť, začervenanie oka či zhoršené videnie, zápal spojiviek z prechladnutia či cudzie teleso v oku. Majú tendenciu svoj stav bagatelizovať,“ upozorňuje Piovarči.

Tieto stavy si však už vyžadujú lekárske vyšetrenie.

Skryté ochorenia

Pacienti neraz dôvodia, že načo strácať čas na očnú kontrolu, keď ich nič nebolí.

Piovarči však zdôrazňuje, že väčšina očných ochorení nebolí. Dodáva, že sú to práve kontroly, ktoré odhalia najčastejšie dioptrické chyby oka, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, sivý a zelený zákal a zároveň zabránia rozvoju väčšiny očných ochorení.

„U dvadsiatnikov a tridsiatnikov sa čoraz častejšie objavuje degeneratívne ochorenie rohovky. Môže sa vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky,“ argumentuje Piovarči, prečo dbať na prevenciu.

Očné kontrolné prehliadky dokážu diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. Vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu boreliózia, toxoplazmózu či pásový opar.

Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.

Čo sa vyšetruje

Súčasťou prehliadky v ordinácii oftalmológa sú štyri vyšetrenia, a to zrakovej ostrosti, vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia, vyšetrenie objemu produkcie sĺz a očného pozadia s rozkvapkaním zrenice.

To posledné dokáže odhaliť najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom a objaví aj vnútroočné nádory.

ico

Na prehliadku si neberte dovolenku

 • Zamestnávateľ je zo zákona povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na vykonanie povinnej lekárskej prehliadky.
 • Za toto voľno mu patrí aj náhrada mzdy.
ico

Čo by ste mali vediet pred výmenou lekára

Dvakrát do roka a bez dôvodu

 • Ak nie ste spokojný so svojím všeobecným lekárom, môžete ho zmeniť každý polrok. To isté platí aj pre rodičov, ktorí chcú s deťmi navštevovať iného lekára všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast. Vymeniť týchto lekárov môžete aj bez toho, že by ste museli uviesť dôvod zmeny.
 • Najskôr sa však dohodnite, či vás iný lekár bude môcť zobrať do svojej starostlivosti.

Slobodný výber lekára

 • Lekára si nemusíte vyberať na základe svojho bydliska. Výber lekára je slobodný, ak sa pacient s lekárom dohodne a má voľné kapacity, tak ho môže prijať bez ohľadu na jeho bydlisko.

Kedy platí rajonizácia

 • Takzvaná rajonizácia však platí v prípadoch, ak pacienta lekár nechce či nemôže prijať mimo „rajónu“, lebo má plný stav. Vtedy ho musí prijať lekár, pod ktorého spadá podľa trvalého bydliska.
 • Ak však ide o akútny stav, vtedy musí lekár alebo zdravotnícke zariadenie prijať a ošetriť pacienta bez akýchkoľvek obmedzení.

Jednu treba zrušiť, druhú uzatvoriť

 • V prípade zmeny lekára je potrebné najskôr uzatvoriť s novým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti písomnú dohodu. Vzápätí treba odstúpiť od dohody s pôvodným lekárom.

Špecialista sa dá vymeniť častejšie

 • Šesťmesačná lehota sa netýka výmeny lekárov špecialistov, napríklad gynekológov. So špecialistami poistenec neuzatvára zmluvy.

Dátum zániku dohody

 • Pri odstúpení poistenca od dohody zaniká dohoda prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo doručené odstúpenie od dohody.

Čo by ste mali vedieť o svojej zdravotnej karte

 • Kartu treba doručiť do siedmich dní
 • Všeobecný lekár nemôže zadržať kartu pacienta, ktorému už neposkytuje zdravotnú starostli-vosť. Nový lekár, ktorý prebral pacienta do všeobecnej ambulantnej starostlivosti, si od pôvodného lekára vyžiada zdravotnú dokumentáciu. Ten je povinný ju preukázateľne odovzdať do siedmich dní. Môže odovzdať originál dokumentácie alebo jej rovnopis, teda identickú kópiu.

Lekár pacientovi kartu nemusí vydať

 • V praxi môže dokumentáciu odniesť novému lekárovi aj samotný pacient, ak s tým pôvodný lekár súhlasí. Vtedy pacient podpisom potvrdí, že dokumentáciu prebral, alebo si ju lekári medzi sebou pošlú doporučene poštou. Lekár nie je povinný odovzdať dokumentáciu priamo pacientovi. Je za dokumentáciu zodpovedný a musí zabezpečiť, aby sa nestratila alebo ju nezneužili.

Záznamy sa zachovajú 20 rokov

 • Občas sa stane, že zdravý pacient roky nemusel vyhľadať všeobecného lekára, presťahoval sa a nemá pôvodnú zdravotnú dokumentáciu. Netreba sa obávať, zdravotné záznamy, ktoré vedie všeobecný lekár, sa uchovávajú dvadsať rokov od posledného poskytnutia zdravotnej starostlivosti tej-ktorej osobe. Môžete si ich teda vyžiadať.

Za duplikát sa platí

 • Ak požiadate lekára o vydanie duplikátu zdravotnej dokumentácie a ten má tento úkon v schválenom cenníku, môže si od vás pýtať poplatok. To isté sa týka aj výpisu zo zdravotnej dokumentácie pred cestou do zahraničia. Spoplatnený môže byť aj výpis z dokumentácie, ak oň pacient požiada.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 679
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 059
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 012
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 120
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 922
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 161
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 967
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 679
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 633
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 612

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Light cigarety škodia viac ako klasické, tvrdí nová štúdia

Filtre takzvaných light cigariet vedci spojili s nárastom výskytu rakoviny pľúc.

Prežil epidémiu eboly, našli v ňom univerzálne protilátky

Novoobjavené protilátky by mohli viesť k účinnej vakcíne proti ebole.

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla. Aký je vekový priemer na Slovensku?

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O erekcii, andropauze a sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí urológ a andrológ JOZEF DÚBRAVICKÝ.