Ak by na preventívne prehliadky chodilo viac ľudí, predišli by zbytočným úmrtiam. Šanca na vyliečenie, najmä pri onkologických ochoreniach, by sa zvýšila.
BRATISLAVA. Záujem ľudí o preventívne prehliadky je vo všeobecnosti zhruba na tej istej úrovni ako v predchádzajúcich rokoch. Všetky tri zdravotné poisťovne potvrdzujú, že vzťah ľudí k ich zdraviu sa nijako výrazne nemení.
„O žiadnu preventívnu prehliadku zo zákona nie je stopercentný záujem,“ povedala Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Najviac preventívnych prehliadok absolvujú ženy v produktívnom veku, medzi 35. až 45. rokom. Muži sa na nich zúčastňujú viacmenej až po štyridsaťpäťke.
Častejšie ich absolvujú ľudia s vyšším vzdelaním. Najdisciplinovanejší sú rodičia s malými deťmi do roka, preventívne prehliadky v tejto kategórii dosahujú v zdravotnej poisťovni Union takmer stopercentnú úspešnosť, vo Všeobecnej zdravotnej a v Dôvere sa pohybuje okolo 95 percent.
V článku sa dočítate: Bezplatné preventívne prehliadky Prehliadka nie je povinnosť, ale právo Neviete, ku ktorému lekárovi patríte? Väčšina očných ochorení nebolí Na prehliadku si neberte dovolenku Čo by ste mali vediet pred výmenou lekára
Príchod až s ťažkosťami
K lekárovi sa väčšina ľudí vyberie až potom, keď má nejaké ťažkosti. Odôvodňujú to tým, že načo by zbytočne vyčkávali v čakárňach, keď sa cítia zdravo.
„Takýto postoj sa im však nemusí vyplatiť, mnohé závažné ochorenia ako cukrovka, vysoký tlak či rakovina môžu byť spočiatku nenápadné,“ hovorí všeobecná lekárka Katarína Šebová zo Serede.
Dodáva, že preventívne prehliadky sú zamerané práve na odhalenie včasných štádií najčastejších ochorení v populácii, ako sú ochorenia srdcovo-cievneho systému a nádorové ochorenia.
Ak sa ochorenie zachytí na začiatku, ľahšie sa lieči a má aj lepšiu prognózu.
Údaje zdravotných poisťovní za prvé mesiace tohto roka to potvrdzujú. Zdravotná poisťovňa Union podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej zatiaľ eviduje návštevnosť všetkých preventívnych prehliadok na úrovni 29 percent.
Je to zhruba rovnaké číslo ako v roku 2010 za rovnaké obdobie. Tú istú skúsenosť majú s prevenciou dospelých v Dôvere. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni v rámci prevencie dospelí najčastejšie navštevujú stomatológov a ženy gynekológov, spresnila jej hovorkyňa Dana Gašparíková.
Takmer zanedbateľná časť pacientov navštevuje urológov.
Očná kontrola je zadarmo, prevencia už nie
Preventívne očné vyšetrenie zo zákona náš zdravotný systém nepozná.
„Ak si preventívnu prehliadku naordinuje pacient sám, musí si ju aj uhradiť,“ vysvetlila Šimunová.
Kontrola očí by mala byť súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára a tá je plne hradená z verejného zdravotného poistenia, povedala Smatanová.
Očné vyšetrenie v prípade, že pacient má problém so zrakom, hradia teda všetky poisťovne v plnej výške u zmluvného oftalmológa.
Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera dodáva, že u detí predškolského veku sa počas prevencie kontroluje okrem iného aj schopnosť vidieť do blízka a diaľky.
Lekár Ján Sokolík z Trenčína, ktorý robil tri roky hlavného oftalmológa ministerstva zdravotníctva, zdôrazňuje, že aj keď neexistuje preventívna očná prehliadka, každý má dosť možností pri problémoch sa dať bezplatne vyšetriť.
Pacient si za vyšetrenie dopláca iba vtedy, ak žiada od lekára termín mimo poradia alebo ak už lekár vyčerpal limit zdravotnej poisťovne. Vtedy by napríklad v Trenčíne doplácal 10 až 30 eur.
V prípade, že by si oči nechal preventívne skontrolovať na očnej klinike NeoVízia v Bratislave, zaplatil by 50 eur.
Bezplatné preventívne prehliadky
U lekára pre deti a dorast
Do jedného roka je deväť prehliadok, z toho najmenej tri prehliadky do troch mesiacov veku,
jedna prehliadka vo veku 18 mesiacov,
medzi 13. a 18. rokom jedna prehliadka za dva roky.
U všeobecného lekára
Raz za dva roky má nárok na prehliadku každý poistenec nad 18 rokov.
Raz za rok majú nárok darcovia krvi, darcovia orgánov alebo tkanív, invalidní občania.
Prehliadka zahŕňa kontrolu očkovania, zmeranie tlaku krvi a pulzu, laboratórne vyšetrenie moču, glykémie a krvného obrazu vrátane trombocytov.
Poistencom nad 50 rokov sa robí jedenkrát za 10 rokov vyšetrenie stolice na okultné krvácanie.
U mladších poistencov s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v rodine sa robí vyšetrenie každých 5 rokov.
U stomatológa
Deti a dorast do 18 rokov majú nárok na jednu prehliadku raz za pol roka, dospelí raz za rok,
tehotné ženy dve prehliadky za rok.
U gynekológa
Ženy od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva majú prehliadku raz ročne,
raz za dva roky ultrasonografické vyšetrenie prs〜níkov,
vo veku 23 až 64 rokov raz za rok cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice, prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale.
V prípade negatívneho výsledku týchto dvoch cytologických testov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov,
ženy od 40 do 69 rokov raz za dva roky nárok na mamografiu prsníkov, v prípade pozitívnej rodinnej diagnózy raz za rok, v prípade patologického nálezu podľa potreby.
U urológa
Muži od 50 rokov majú nárok raz za tri roky.
Prehliadka nie je povinnosť, ale právo
Lekár mi poslal pozvánku na preventívnu prehliadku. Je to povinné?
Absolvovanie preventívnej prehliadky nie je povinnosťou, ale právom poistenca. Preventívnou prehliadkou sa ošetrujúci lekár môže včas dozvedieť prípadne problémy ešte v čase, keď subjektívne nepociťujete žiadne zdravotné ťažkosti. Výzvu na preventívnu prehliadku považujte za profesionálny záujem lekára o zdravotný stav svojho poistenca.
Hrozí pacientovi trest, ak ho pozvú na preventívnu prehliadku a on nejde?
Priamy trest nie, no ak napríklad pacient neabsolvuje preventívnu prehliadku u zubára, tak nasledujúce ošetrenie aj ďalšiu prehliadku si platí sám a v plnej výške.
Dokedy môžem chodiť k lekárke pre deti a dorast? Som vysokoškoláčka. Netreba už prejsť k lekárovi pre dospelých?
Ak má vaša lekárka atestáciu pre pediatriu a dorast, je vekovou hranicou jej poistencov 26 rokov. Ak by mala iba atestáciu pediatra, hranicou by bol vek 18 rokov. Vtedy môže starším osobám poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Neviete, ku ktorému lekárovi patríte?
Lekársky obvod určujú zvyčajne župy. Vychádza sa z princípov niekdajšej rajonizácie.
Ak ste sa presťahovali alebo ste jednoducho dlho lekára nepotrebovali a teraz si chcete zistiť, ku komu by ste mohli začať chodiť, máte dve možnosti.
Všeobecného lekára si môžete vybrať na základe slobodnej voľby alebo sa pôjdete prihlásiť k tomu, ktorému podľa trvalého alebo prechodného bydliska patríte.
Ten vás nemôže odmietnuť, dôvodom nemôže byť ani jeho neúnosné pracovné vyťaženie. To isté sa týka aj všeobecného lekára pre deti a dorast, gynekológa alebo zubára.
Špecialistu si pacient vyberá sám na základe slobodnej voľby.
Zdravotné obvody podľa miesta bydliska sa dajú zistiť na webových stránkach každého vyššieho územného celku.
Lekársky obvod podľa zákona určuje poskytovateľovi ambulantnej starostlivosti orgán, ktorý vydáva povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Zvyčajne sú to vyššie územné celky, ktoré pri určovaní obvodov vychádzali z princípov niekdajšej rajonizácie.
Ak by sa pacient stretol s odmietnutím všeobecného lekára, do ktorého rajónu patrí, môže kontaktovať odbor zdravotníctva príslušného samosprávneho kraja.
Väčšina očných ochorení nebolí
Očné ochorenia sa vyvíjajú pomaly, a keď sa už objavia ich prvé príznaky, môžu vyústiť do trvalého poškodenia.
Ak by ste chodili pravidelne na kontrolné prehliadky k očnému lekárovi, mohli by ste neraz predísť mnohým zdravotným komplikáciám, ktoré si sami často nemáte možnosť všimnúť.
Zrak sa odporúča dávať vyšetriť raz za dva roky. „Najlepšie by bolo, keby sa tak dialo raz ročne,“ hovorí primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia Radovan Piovarči.
Okrem toho primár radí vyhľadať očného lekára vždy, keď spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu.
„Veľa ludí podceňuje bolesť, začervenanie oka či zhoršené videnie, zápal spojiviek z prechladnutia či cudzie teleso v oku. Majú tendenciu svoj stav bagatelizovať,“ upozorňuje Piovarči.
Tieto stavy si však už vyžadujú lekárske vyšetrenie.
Skryté ochorenia
Pacienti neraz dôvodia, že načo strácať čas na očnú kontrolu, keď ich nič nebolí.
Piovarči však zdôrazňuje, že väčšina očných ochorení nebolí. Dodáva, že sú to práve kontroly, ktoré odhalia najčastejšie dioptrické chyby oka, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, sivý a zelený zákal a zároveň zabránia rozvoju väčšiny očných ochorení.
„U dvadsiatnikov a tridsiatnikov sa čoraz častejšie objavuje degeneratívne ochorenie rohovky. Môže sa vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky,“ argumentuje Piovarči, prečo dbať na prevenciu.
Očné kontrolné prehliadky dokážu diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. Vyšetrenie neraz odhalí nádory mozgu, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu boreliózia, toxoplazmózu či pásový opar.
Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.
Čo sa vyšetruje
Súčasťou prehliadky v ordinácii oftalmológa sú štyri vyšetrenia, a to zrakovej ostrosti, vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia, vyšetrenie objemu produkcie sĺz a očného pozadia s rozkvapkaním zrenice.
To posledné dokáže odhaliť najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom a objaví aj vnútroočné nádory.
Na prehliadku si neberte dovolenku
Zamestnávateľ je zo zákona povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na vykonanie povinnej lekárskej prehliadky.
Za toto voľno mu patrí aj náhrada mzdy.
Čo by ste mali vediet pred výmenou lekára
Dvakrát do roka a bez dôvodu
Ak nie ste spokojný so svojím všeobecným lekárom, môžete ho zmeniť každý polrok. To isté platí aj pre rodičov, ktorí chcú s deťmi navštevovať iného lekára všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast. Vymeniť týchto lekárov môžete aj bez toho, že by ste museli uviesť dôvod zmeny.
Najskôr sa však dohodnite, či vás iný lekár bude môcť zobrať do svojej starostlivosti.
Slobodný výber lekára
Lekára si nemusíte vyberať na základe svojho bydliska. Výber lekára je slobodný, ak sa pacient s lekárom dohodne a má voľné kapacity, tak ho môže prijať bez ohľadu na jeho bydlisko.
Kedy platí rajonizácia
Takzvaná rajonizácia však platí v prípadoch, ak pacienta lekár nechce či nemôže prijať mimo „rajónu“, lebo má plný stav. Vtedy ho musí prijať lekár, pod ktorého spadá podľa trvalého bydliska.
Ak však ide o akútny stav, vtedy musí lekár alebo zdravotnícke zariadenie prijať a ošetriť pacienta bez akýchkoľvek obmedzení.
Jednu treba zrušiť, druhú uzatvoriť
V prípade zmeny lekára je potrebné najskôr uzatvoriť s novým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti písomnú dohodu. Vzápätí treba odstúpiť od dohody s pôvodným lekárom.
Špecialista sa dá vymeniť častejšie
Šesťmesačná lehota sa netýka výmeny lekárov špecialistov, napríklad gynekológov. So špecialistami poistenec neuzatvára zmluvy.
Dátum zániku dohody
Pri odstúpení poistenca od dohody zaniká dohoda prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo doručené odstúpenie od dohody.
Čo by ste mali vedieť o svojej zdravotnej karte
Kartu treba doručiť do siedmich dní
Všeobecný lekár nemôže zadržať kartu pacienta, ktorému už neposkytuje zdravotnú starostli-vosť. Nový lekár, ktorý prebral pacienta do všeobecnej ambulantnej starostlivosti, si od pôvodného lekára vyžiada zdravotnú dokumentáciu. Ten je povinný ju preukázateľne odovzdať do siedmich dní. Môže odovzdať originál dokumentácie alebo jej rovnopis, teda identickú kópiu.
Lekár pacientovi kartu nemusí vydať
V praxi môže dokumentáciu odniesť novému lekárovi aj samotný pacient, ak s tým pôvodný lekár súhlasí. Vtedy pacient podpisom potvrdí, že dokumentáciu prebral, alebo si ju lekári medzi sebou pošlú doporučene poštou. Lekár nie je povinný odovzdať dokumentáciu priamo pacientovi. Je za dokumentáciu zodpovedný a musí zabezpečiť, aby sa nestratila alebo ju nezneužili.
Záznamy sa zachovajú 20 rokov
Občas sa stane, že zdravý pacient roky nemusel vyhľadať všeobecného lekára, presťahoval sa a nemá pôvodnú zdravotnú dokumentáciu. Netreba sa obávať, zdravotné záznamy, ktoré vedie všeobecný lekár, sa uchovávajú dvadsať rokov od posledného poskytnutia zdravotnej starostlivosti tej-ktorej osobe. Môžete si ich teda vyžiadať.
Za duplikát sa platí
Ak požiadate lekára o vydanie duplikátu zdravotnej dokumentácie a ten má tento úkon v schválenom cenníku, môže si od vás pýtať poplatok. To isté sa týka aj výpisu zo zdravotnej dokumentácie pred cestou do zahraničia. Spoplatnený môže byť aj výpis z dokumentácie, ak oň pacient požiada.