SME

Postrach kĺbov

Kĺby dostávajú počas života riadne zabrať. K ich najčastejším ochoreniam patrí osteoartróza.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ak kĺby používame správne, nepreťažujeme a nezaťažujeme ich nevhodným spôsobom, dokážu nám obvykle slúžiť dlhé desaťročia. Napriek tomu ich môže postihnúť viacero ochorení, k najčastejším patrí osteoartróza. Netreba si ju však zamieňať s reumatoidnou artritídou, ktorá má inú - autoimunitnú príčinu, ako aj iný vývoj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K rizikovým faktorom osteoartrózy - bolestivého degeneratívneho ochorenia síce patrí aj vek, ale postihovať môže aj mladšie ročníky a nevyberá si ani pohlavie či rasu, i keď v rôznej miere. Podľa lekárov sú niektoré jej formy častejšie u žien ako u mužov. Osteoartrózu dlhý čas nemusíte spozorovať, obvykle sa ohlási až bolesťami, ku ktorým sa pridáva stuhnutosť kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa čoho ju spoznáme

Prvotným signálom bývajú tzv. štartovacie bolesti, ktoré sa začínajú pri prvých pohyboch po dlhšom pokoji. Pri dlhšie trvajúcej záťaži sa môžu objaviť aj dlhšie trvajúce bolesti, zvlášť večer. Ak je ochorenie v pokročilejšom štádiu, tak sa bolesti objavujú aj pri určitých pohyboch. Ak sú postihnuté váhonosné kĺby, môžete mať bolesti po dlhom státí, alebo ak dlhšie chodíte. Nepretržité bolesti, ktoré trvajú aj počas noci a nielen cez deň, signalizujú, že ochorenie je už v pokročilom štádiu.

Keď kĺby začnú zlyhávať

Ochorenie postihuje nielen chrupku, ale celý kĺb vrátane kosti pod chrupavkou, kĺbového puzdra, mazotvornej membrány, väziva i svalov v okolí kĺbov.

Začínajúca osteoartróza sa prejavuje tým, že ochranná vrstva kĺbovej chrupavky sa stenčí a na jej povrchu sa objavia trhlinky. Na kosti sa môžu začať tvoriť výrastky. Netrpí teda len samotný kĺb a chrupka, ale aj kosti, ktoré sa začnú o seba trieť, môžu hrubnúť, nadmerne rásť, pričom môže zhrubnúť aj kĺbové puzdro.

SkryťVypnúť reklamu

Tento proces prichádza obvykle s vekom a významne sa na ňom podpisuje aj obezita. Postihnutý môže byť ktorýkoľvek kĺb, napríklad aj tie malé na prstoch.

Ako ju liečiť?

V súčasnosti lekári ochorenie vyliečiť nevedia, ak dospeje do závažných štádií, riešením môže byť aj umelý kĺb. Vhodnou liečbou však možno zmierniť bolestivé prejavy, zápaly a opuchy. Reumatológ Jozef Zvarka z NÚRCH v Piešťanoch vysvetľuje, že „paralelne s degradačnými procesmi prebiehajú v chrupke aj reparačné deje, charakterizované kostnou novotvorbou a zvýšeným metabolickým obratom súčastí chrupkového tkaniva. Preto je dôležitý aj dostatočný prísun základných komponentov chrupky vo forme stravy alebo doplnkov výživy.“ Naša strava totiž neobsahuje dostatok látok, ktoré sú pre metabolizmus chrupky dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Na trhu sú dostupné viaceré preparáty s obsahom látok, ktoré kĺbovú chrupku vyživujú a podporujú jej pružnosť. Sú to látky ako glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová či kolagén.

Kolagén odborníci odporúčajú užívať skôr v prirodzenej, nie denaturovanej forme. Reumatológ Jozef Zvarka vysvetľuje, že „tepelnou úpravou želatíny sa poruší terciálna štruktúra molekuly kolagénu a dôjde k jeho denaturácii.

Táto denaturovaná forma už nemá potrebný účinok v porovnaní s prirodzenou formou kolagénu. Malé množstvo prirodzeného kolagénu užívaného ako potravinový doplnok (nie však denaturovaného kolagénu - želatíny) má protizápalové aj imunomodulačné vlastnosti. To sa vysvetľuje navodením orálnej tolerancie, tvorbou regulačných T-lymfocytov (druh bielych krviniek) a tvorbou protizápalových látok.“

SkryťVypnúť reklamu

Pri závažných prejavoch ochorenia sa v liečbe zvyknú využívať napríklad aj antireumatiká, prípadne sa do vnútra kĺbu aplikujú látky, ktoré v ňom zlepšujú trenie.

Čo môžeme urobiť sami

V liečbe osteoartrózy sa veľký dôraz kladie na prevenciu, pohybovú terapiu a prostriedky fyzikálnej terapie. Predovšetkým treba dodržiavať princípy správnej výživy.

Ak máte nadváhu, mali by ste schudnúť, pri tomto ochorení nie sú potrebné ani špeciálne diétne opatrenia. Veľmi dôležité je udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii, nezaťažovať neprimerane kĺby, ale ani ich nepreťažovať. „Napríklad pri chôdzi je vhodné používať palicu alebo barly. Odporúča sa aj častejší pokoj na posteli,“ hovorí lekár.

Svojim kĺbom urobíte dobrú službu, ak budete dbať aj na vhodnú obuv – mali by ste sa vyhýbať vysokým opätkom, topánky by mali byť pohodlné s mäkkou podrážkou, ktorá dokáže tlmiť nárazy. Nezanedbateľné je aj správne držanie tela. Z pohybových aktivít si vyberajte také, ktoré sú ku kĺbom šetrné. Ideálne je plávanie – zvlášť pre ľudí s obezitou – vhodné je aj bicyklovanie.

SkryťVypnúť reklamu

FAKTY

  • Kĺby sú pohyblivé spojenia kostí, ktoré nám umožňujú pohyb, v tele ich máme okolo 230, najväčší z nich je kolenný kĺb.
  • Konce kostí sú pokryté chrupkami a celý kĺb obaľuje kĺbové puzdro.
  • Chrupky na koncoch kostí sú oddelené tenkou vrstvou kĺbového mazu – napríklad v kolennom kĺbe je ho iba jeden až dva mililitre a neustále sa vstrebáva. Jeho úlohou je kĺb zvláčňovať a vyživovať chrupku.
  • Chrupka slúži ako tlmič nárazu, ochraňuje kosti a predchádza ich poškodeniu. V niektorých kĺbových spojeniach sú tkanivá chrupavky veľmi tuhé – napríklad medzistavcové platničky.
  • Osteoartróza môže postihnúť čo i len jediný kĺb – ak ide o lokalizované opotrebovanie.

Rizikové faktory osteoartrózy:

  • genetické faktory,
  • niektoré metabolické poruchy,
  • vek,
  • obezita,
  • cukrovka,
  • hypertenzia,
  • menopauza,
  • mechanické príčiny (úraz, netypický tvar kĺbov, vplyv zamestnania, nevhodné športy),
  • niektoré vírusové ochorenia, ale napríklad aj alergie a pod.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu