Odborníci upozorňujú, že väčšina ovocia nemá vhodné zloženie cukrov na to, aby uspokojila potreby tela, ktoré bolo celú noc bez potravy. Ovocie je vhodný zdroj vlákniny i vitamínov, ale ráno potrebujeme aj uhľohydráty, vhodné sú tie, ktoré sú obsiahnuté napríklad v celozrnných chleboch či pečive.
Raňajky by mali byť dostatočne sýte, primerane kalorické v závislosti od veku, pohlavia, hmotnosti i životného štýlu. Nemali by byť jednostranne zložené len z ovocia alebo len zo zeleniny či cereálií. Optimálne je prijať dostatok bielkovín, pretože tie zo všetkých živín zasýtia na najdlhší čas. Samozrejme, súčasťou zdravých raňajok by mala byť porcia čerstvej zeleniny.
Koľko zjesť
Podľa odborníkov by sme mali na raňajky skonzumovať menej ako tretinu denného príjmu potravy, takže zhruba okolo 2000 – 3000 kJ (pre zdravého jedinca, ktorý nepriberá na hmotnosti lekári odporúčajú celodenný príjem energie 8000 – 10 000 kJ, závisí to aj od toho, ako je človek fyzicky aktívny). Ak chcete znižovať svoju hmotnosť, mali by ste denne na raňajky prijať asi 1200 – 1600 kJ.
Raňajky rozhodne nevynechávajte, a to ani vtedy, ak nie ste hladní. Platí to tak o deťoch, ako o dospelých. Raňajky by mali mať všetky živiny vo vyváženom pomere. Dávajte si pozor na nadmerný príjem škodlivých tukov – napríklad v praženici so slaninkou či klobásou.