EFT – za touto skratkou sa skrýva názov alternatívnej metódy Emotional Freedom Techniques - techniky emočnej slobody. Vychádza z teórie, že emočný stres narúša plynulý tok energie v našom tele. Metóda je veľmi jednoduchá. Ťukaním – poklepávaním na konkrétne akupunktúrne body možno odstrániť prekážku, ktorá bráni prúdeniu energie. Ide o jednu z metód tzv. energetickej medicíny, ktorá je technikou odbúravania stresu.
Terézia Vančová, konateľka trnavského Štúdia zdravia, kde sa venujú nielen technike emočnej slobody, ale aj iným metódam energetickej medicíny, sa EFT začala venovať pred dvoma rokmi. Prezrádza, že prežívala ťažké obdobie, mávala silné bolesti žalúdka.
„Nevedela som stráviť, čo sa dialo v mojom živote, a vtedy mi prišlo do cesty EFT. Hoci som skúšala všeličo, tak po vyskúšaní tejto metódy som zistila, že mi začína pomáhať. Bol to pre mňa šok, nevedela som pochopiť, ako môže také ťukanie pomôcť. Po dvoch mesiacoch ťukania mi problémy so žalúdkom ustali. Začala som preto pátrať po informáciách a intenzívne sa EFT venovať.
Ťukanie priamo nelieči fyzické ochorenia, ale často redukuje ich symptómy prostredníctvom odstránenia stresu a neutralizácie emočných konfliktov. To má za následok, že telo sa lieči samo prirodzenou cestou.
Z histórie EFT
Poklepávanie - ťukanie na meridiánové dráhy objavil v roku 1970 Dr. Roger Callahan, psychológ z Kalifornie, ktorý vyvinul TFT (Thought Field Terapy), veľmi účinnú, ale komplikovanú metódu. Jeho študent Gary Craig pred viac ako dvadsiatimi rokmi celý proces zjednodušil a nový postup nazval EFT – Techniky emočnej slobody.
Meridiánové dráhy
Najstaršie záznamy o týchto dráhach pochádzajú z obdobia pred päťtisíc rokmi. Vedci ich existenciu samozrejme chceli aj dokázať, a ako hovorí Terézia Vančová, kórejským a japonským vedcom sa to aj podarilo. Pod špeciálnymi mikroskopmi identifikovali v ľudskom organizme štruktúry, ktoré svojím rozmiestnením presne zodpovedajú meridiánovým dráham, ako ich opísali starí čínski majstri pred 5000 rokmi.
„Vedci zistili, že to nie sú nervové štruktúry ani krvné či lymfatické cievy, ale že ide o úplne inú štruktúru a predpokladajú, že vnútri prúdi práve energia, ktorá sa využíva napríklad pri akupunktúre. Cez akupunktúrne body možno „vstupovať“ do energetického toku a ovplyvňovať ho,“ vysvetľuje Vančová.
Čo na to klasickí lekári?
Podľa Vančovej na Slovensku túto metódu nepoznajú, v Amerike, ale napríklad aj v Anglicku ju v praxi využíva veľa praktických lekárov, psychológov i psychoterapeutov. Zistili, že je veľmi dobrým doplnkom klasických postupov. Metóda je prioritne určená na odstraňovanie emocionálneho stresu. Tým, že sa používa už dvadsať rokov, vedecké výskumy i výsledky u státisícov ľudí ukazujú, že ak sa zbavia emocionálneho stresu, má to vplyv aj na fyzické zdravie.
Metódu môže požívať každý, nemá sa však používať pod vplyvom akýchkoľvek omamných látok, ako sú drogy, alkohol a dokonca ani pri fajčení.
Ako si treba správne ťukať?
"Manuál nájdete na internete a najlepšie je vyskúšať metódu na emóciu, ktorú práve prežívate, napríklad bolesť. Problém treba čo najkonkrétnejšie pomenovať a určiť jeho intenzitu na pomyselnej pocitovej stupnici od nula po desať. Potom si ťukáte na jednotlivé body podľa určeného poradia a odriekavate formulky, ako napríklad: hnevám sa, veľmi sa hnevám, teraz sa veľmi hnevám a pod. Po jednom kole sa vsúva zvláštna formulka, pri ktorej sa ťuká len na jeden bod na chrbte ruky, pričom sa robia pohyby očami, hmká sa veselá pesnička, rýchlo rátate do päť," hovorí Terézia Vančová.
Vyznieva to dosť zvláštne...
"Na mnohých to naozaj pôsobí „zvláštne“, má to však odôvodnenie. Táto procedúra stimuluje mozog. Vedci zistili, že ak sa napríklad hmká pesnička alebo sa počíta, vždy sa aktivuje iná hemisféra. Ak sa do ťukania vkladá táto procedúra, EFT sú oveľa účinnejšie. Potom sa treba znova vrátiť k ťukaniu cez základné body. Ak tento „sendvič“ dokončíte, opäť si určíte intenzitu problému. Ako dlho trvá, kým sa intenzita zníži na nulu? Je to veľmi individuálne. Závisí to aj od toho, koľko ďalších „aspektov“ má problém okolo seba nabalených. Väčšinou však už po jednom či dvoch kolách ťukania cíti človek úľavu."
Podľa Vančovej je dôležité problém správne naformulovať. Hovorí, že väčšina z nás je nastavená na pozitívne myslenie. „Ak klientom poviem, aby si pri ťukaní hovorili „hnevám sa“, často majú obavy z negatívnych formulácií. Ak si však chcete prečistiť energetický systém, ak chcete nájsť prekážku, „kus dreva“, ktorý tok energie blokuje, musíte ho presne nazvať. Inak nenájdete to, čo spôsobilo skrat a nebudete to môcť odstrániť.“
Ako ťukať:
ťukajte dvomi až štyrmi prstami, tým zabezpečíte, že bod trafíte,
intenzita môže byť jemná, mali by ste však ťukanie cítiť na kosti,
na jedno miesto ťukajte cca 5- až 9-krát,
niektoré body môžu byť citlivejšie, ak máte nutkanie ťukať si na niektorý dlhšie, pokojne to urobte,
na všetky problémy je ten istý súbor bodov,
dôležité je dodržať poradie jednotlivých bodov.