SME

Správnou hygienou predchádzajte odhaleným zubným krčkom

Najlepší spôsob prevencie zubného kazu a parodontopatií - ochorení ďasien a kosti, je správna ústna hygiena a odstraňovanie zubného povlaku.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Nestačí si však kúpiť vhodnú zubnú kefku a pastu, dôležitá je, samozrejme, aj technika, akou si zuby umývame. Pri nesprávnej technike si totiž môžete odtláčať ďasno, takže napomôžete odhaleniu zubného krčka. Zabudnite na tvrdú kefku, zubnú pastu s vysokým stupňom abrazivity, aby ste sa vyhli obrusovaniu dentínu, pretože by ste si ho mohli poškodiť. Pri čistení sa vyhýbajte horizontálnym pohybom zubnou kefkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Studené, horúce či kyslé

Ak chcete tlmiť prejavy tzv. dentínovej hypersenzivity, dôležitý je aj výber vhodnej zubnej pasty, narušené časti zubov s obnaženým dentínom citlivo reagujú na veľmi nízke či vysoké teploty, alebo aj na kyslé či sladké chute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie hypersenzitivitu dentínu zapríčiňujú odhalené zubné krčky. V oblasti krčka prechádza sklovina do cementu, ktorý pokrýva povrch koreňa a sklovina môže presahovať cez cement alebo naopak. Tieto tkanivá sa však navzájom nemusia prekrývať.

Dôsledkom je potom odhalený pás dentínu, ktorý je veľmi citlivý na vonkajšie podnety, ako je napríklad príliš nízka alebo vysoká teplota či mechanické podráždenie. Tieto rôzne stimuly pôsobia na nervové zakončenia vo vnútri dentínových kanálikov a podráždenia sa prenášajú do mozgu. Výsledkom sú pocity nepríjemnej citlivosti až bolestivosti.

Základ – správna starostlivosť

O zdravie zubov a ďasien sa treba naozaj dôkladne starať, majú vplyv na celkové zdravie človeka. Veľkým nepriateľom zubov a ďasien je mikrobiálny zubný povlak.

SkryťVypnúť reklamu

„Aby sme si udržali zuby a ďasná čo najdlhšie pevné a zdravé, denne odstraňujeme zubný povlak z medzizubných priestorov špeciálnou medzizubnou kefkou a dentálnou niťou,“ radí diplomovaná dentálna hygienička Alena Gelienová.

Odporúča pravidelne, minimálne dvakrát denne čistiť zuby zubnou kefkou s mäkkými a hustými, rovno zostrihnutými štetinami. Zuby podľa nej treba čistiť z troch strán – vonkajšej, vnútornej a žuvacej, drobnými vibračnými pohybmi v miernom tlaku na tom istom mieste asi 5 - 6 sekúnd.

Začať treba vzadu na jednej strane a cez predné zuby prejsť na druhú stranu dozadu. Postupujeme naraz po dvoch zuboch. Zuby „múdrosti“, ak ich máme, pre zlý prístup čistíme zo všetkých strán samostatne. Predné zuby z vnútornej strany, horné aj dolné, čistíme po jednom zube.

SkryťVypnúť reklamu

Ako často k zubárovi

Podľa odporúčaní dentálnej hygieničky by sme preventívnu prehliadku u zubného lekára mali absolvovať:

  • obvykle raz za rok,
  • tehotné ženy dva razy ročne (v prvom a treťom trimestri),
  • deti od 1 roka do 18 rokov dva razy ročne.

Dva razy ročne by sme podľa Aleny Gelienovej mali navštíviť aj odborníka na profesionálnu ústnu hygienu. Dentálny hygienik každému individuálne poradí a aj názorne predvedie inštruktáž správnej ústnej hygieny. Odporučí vám aj správne pomôcky podľa vášho aktuálneho a individuálneho zdravotného stavu v ústnej dutine, ale aj podľa veku, vašej schopnosti a zručnosti.

Mýty a pravdy o ústnej hygiene podľa dentálnej hygieničky

  1. Zuby by sme si mali čistiť 3-krát denne 3 minúty - Nie je dôležitá dĺžka ani počet čistení, ale to, ako to robíte! Spôsob, ako dosiahnuť vynikajúce zdravie ústnej dutiny sa líši u každého človeka, jedno poriadne čistenie je oveľa lepšie ako tri polovičné!
  2. Denná fluorizácia = zaručená ochrana. - Nie je to pravda. Fluorid nemôže chrániť povlakom pokryté zuby a fluorizovaný povlak škodí rovnako ako nefluorizovaný. Vždy majú za následok kazy a zápal ďasien – fluorid len oddiali nevyhnutné.
  3. Ak má kefka prekrížené štetiny a flexibilnú rúčku z viacerých častí, docielime lepšiu ústnu hygienu. - Nie je to tak. Väčšina dnešných kefiek s ohybnými rúčkami má nadmerne veľké hlavy a vlákna, ktoré sú príliš tvrdé a príliš hrubé. Aj keď ohybné držiaky obmedzujú tlak, nechávajú za ďasnami nevyčistené plochy. Nadmerne veľké hlavy kefiek môžu byť dobré pre nanesenie väčšieho množstva pasty, ale zároveň znižujú prístupnosť. Ohybnosť a sila sú podstatné pre štetinky, nie pre držiak.
  4. Ústna voda chráni oblasti, kam sa kefka nedostane. - Nie! Oplachovacie aktíva nedokážu odstrániť povlak sami od seba, len obmedzujú rast povlaku a odďaľujú jeho deštruktívnu činnosť. Iba a len dôkladné manuálne čistenie, zvlášť medzi zubmi a pozdĺž ďasien, zaručuje dlhodobú ochranu.
  5. Zlé zuby sú pre našu rodinu typické. - Zubné kazy ani zápal ďasien nie sú dedičné choroby, dokonca aj v prípade geneticky prenesenej slabosti zubov je ústna hygiena tým najlepším spôsobom, ako zaistiť zdravú ústnu dutinu.
  6. Žiadna bolesť, žiadne krvácanie znamená, že nemám žiaden problém. - Nie! Paradentóza a zlý dych nebolia a zubný kaz sa taktiež začína bez bolesti. Škodlivý účinok medzizubného a ďasnového povlaku môže zostať skrytý dlhú dobu, a tak zvýšiť nebezpečenstvo zničujúcich dôsledkov.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 635
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 043
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 691
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 175
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 780
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 561
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 473
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu