Newyorské mrakodrapy sú obrovské, o tom asi nikto nepochybuje. Keď ste však medzi nimi, pripadajú vám zrazu ako krásne makety, ktoré si tu niekto dočasne rozložil a po čase ich zloží, odhodí do kontajnera. Najfascinujúcejšie je to, že každý z mrakodrapov
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
KRESBA – FERO GULDAN
je výsledkom fanatickej snahy niektorého z „pomätených“ jednotlivcov, ktorý si povedal, že ho postaví – ani nie pre svoju vlastnú hrdosť, ale skôr z lásky k mestu, ktoré tak nesmierne miluje. A nepostavil ho preto, že mu peniaze spadli z neba, ale musel si ich pekne krásne požičať, potom pôžičky nekompromisne splácať. A keby náhodou prestal, keby podnikateľský zámer nevyšiel, má po chlebe.
Tak to mal aj sám veľký Rockefeller, keď staval Rockefeller Center, aj Woolworth, keď staval Woolworth Building, či Chrysler, keď staval Chrysler, a mnohí iní. Tých mrakodrapov je tam totiž toľko, že sa nedajú zrátať ani na prstoch štyroch rúk. Takže: žiadna anonymná banka, štátna inštitúcia, anonymná skupinka ľudí z peňazí daňových poplatníkov. Páni súdruhovia.
Výborné je, že skoro vo všetkých prípadoch môžete do mrakodrapu vojsť, popozerať si obchodíky, galérie, dať si kávičku, ktorá je často lacnejšia ako v nejakej luxusnej kaviarni na Brodwayi. Rovnako som bol prekvapený, keď som čítal na paneli pri budove OSN, že po 2. svetovej vojne odkúpil John D. Rockefeller sedem hektárov pôdy za 8,5 milióna dolárov a daroval ju tejto inštitúcii.
A bol som aj na Tom mieste, ktoré je svedectvom. Je smutné, že keď niekde niečo funguje, keď si ľudia po dlhých rokoch vybudujú pravidlá, keď vidno, že sa vedia dohodnúť a nikomu nevadí, akej je kto farby pleti, keď tam môžem byť aj ja, aj ty, práve vtedy to niekoho musí poriadne štvať. Vždy sa, bohužiaľ, nájdu nejakí -isti, čo majú v očiach hmlu a berú, boria, búrajú. Miesto je dnes zvané „Ground Zero“, voľne a zjednodušene preložené Zem Nula. Práve tu ešte pred necelým rokom stáli dvojičky. New York je vaše mesto, aj keď ste tam prežili iba krátky čas.