
Ergonomické tvarovanie poličiek uľahčuje manipuláciu s odloženými potravinami.
FOTO – ARCHÍV

Rozšírené a zúžené stojany na fľaše zabránia hlučnosti pri otváraní dverí. FOTO – ARCHÍV
Počas teplejších mesiacov roka sa potraviny rýchlejšie znehodnotia. Uloženie v chladničke je východiskom len vtedy, ak je chladnička v správnej kondícii. Je dobré postarať sa o pomocníka, ktorého služby si najčastejšie uvedomíme, až keď sa pokazí.
Ekonomická prevádzka
1. Spätné schladenie vzduchu v chladničke po častom otváraní vyžaduje vyššiu spotrebu energie. Otvárať chladničku treba na čo najkratší čas. Varené jedlá treba pred vložením do chladničky primerane vychladiť, aby teplotný výkyv nebol príliš veľký. Riešením sú aj chladničky s dynamickým chladením, ktoré vďaka nútenej cirkulácii vzduchu a elektronickej regulácii dokážu oveľa rýchlejšie vrátiť teplotu do pôvodného stavu.
2. Nižšia teplota v chladničke znamená aj vyššiu spotrebu energie. Nastavenie chladničky na 7 °C, namiesto 5 °C je o 15 percent úspornejšie. Ideálna teplota pre hlavný priestor v chladničke je medzi 5–7 °C, pričom teplota by nemala vystúpiť nad 10 °C. Ideálna teplota v mrazničke na uchovávanie mrazených potravín nemusí byť nižšia ako –18 °C.
3. Mrazničku rozmrazujte pravidelne, aby ste zabránili tvoreniu ľadu. Päťmilimetrová vrstva ľadu spôsobuje nárast energetickej náročnosti o 30 percent. Ak spotrebič automaticky obmedzuje tvorenie ľadovej vrstvy, stačí ho umyť raz do roka.
4. Úspornejšiu prevádzku kombinovaných chladničiek dosiahneme dvoma kompresormi, z ktorých jeden zabezpečuje chladenie v chladničke, druhý v mrazničke. Pre používateľa to znamená väčší komfort pri odmrazovaní, možnosť nezávisle od zmeny teploty v mrazničke meniť teplotu v chladničke a naopak, prípadne pri odchode na letnú dovolenku vypnúť chladničku a nechať pracovať iba mrazničku.
Najčastejšie riziká
Čo spraviť s obsahom chladničky, ak sa preruší elektrický prúd?
V prípade výpadku prúdu teplota v mrazničke narastá pomaly, preto je dobré udržať spotrebič uzavretý, aby nedochádzalo k tepelnej výmene s okolím. Tiež teplota vydrží dlhšie v mrazničke naplnenej zmrazenými potravinami ako v poloprázdnej alebo prázdnej mrazničke.
V mraziacom boxe jednodverovej chladničky vydržia potraviny neporušené do 10 hodín od výpadku. Pri zariadeniach so štandardnou izoláciou (hrúbka polyuretánovej peny okolo 5 cm), ako sú mraziace boxy kombinovaných mrazničiek, skriňové mrazničky, môžu byť potraviny uschované až okolo 20 hodín a v mraziacich boxoch kombinovaných chladničiek s väčšou izoláciou mrazničky až 30 hodín. Spotrebiče s izolačnou vrstvou okolo 9 cm ako truhlicové mrazničky, umožňujú uchovávať potraviny od 42 hodín až do 60 hodín. V chladničke je v prípade výpadku prúdu situácia s kvalitou jedál zložitejšia. Teplota v chladničke narastá pomerne rýchlo, a preto treba uložené potraviny urýchlene spracovať, prípadne zamraziť.
Môže sa rozmrazená potravina opäť zmrazovať?
Dnes sa viacerí odborníci zhodujú v tom, že zamrazovanie rozmrazených potravín nemá výraznejší účinok na hygienické alebo chuťové vlastnosti potravín. Podľa nemeckého Tiefkühlinstitut je dokonca spätné zmrazenie potravín hygienickejšie ako uchovanie potravín v chladničke. Na rozdiel od všeobecne rozšíreného názoru aj niekoľkonásobné rozmrazovanie a zmrazovanie potravín neovplyvňuje kvalitu potravín.
Pri opätovnom zmrazovaní potravín je dôležité dodržiavať nasledujúce zásady:
– musia byť prvotriednej kvality
– musia byť pri zamrazení starostlivo zabalené
– nemali by sa rozmrazovať pri vyšších izbových teplotách
– po rozmrazení by sa nemali uchovávať v chladničke, ale urýchlene opätovne zamraziť alebo tepelne spracovať.
Keď kupujeme novú chladničku
* Hviezdičky na chladničke znamenajú okrem vyššej zmrazovacej kapacity aj vyššiu spotrebu energie. Ak napríklad už vlastníte mrazničku, kúpa chladničky s mraziacim boxom je na zváženie. Chladnička bez mraziaceho boxu s porovnateľným obsahom je o 20 percent úspornejšia.
* Ak chladnička už nestačí, investujte do novej, väčšej. Jedna väčšia chladnička predstavuje 20-percentnú úsporu energie v porovnaní s dvoma malými spotrebičmi.
* Truhlicové mrazničky sú energeticky úspornejšie ako skriňové mrazničky, napríklad súčasné modely truhlicových chladničiek s objemom 240 litrov denne spotrebujú 0,55 kWh a skriňová mraznička s rovnakou kapacitou 0,74 kWh. (Spracoval ľš)