
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Ak nás čas nesúri a v budúcnosti chceme použiť väčší počet ihličnanov, napríklad na živý plot, môžeme si ich dopestovať sami, bude to lacnejšie. Odrody, ktoré nevytvárajú semeno, rozmnožujeme odrezkami alebo vrúbľovaním na semenáče príslušných odrôd, čo je pre laika trochu zložitejšie.
Jednoduchšie sa rozmnožujú ihličnany, ktoré tvoria semená – tuje, borovice, jedle, všetky druhy smrekov a mnohé iné.
Ak máte vybratý nejaký už tu naturalizovaný ihličnatý strom, treba pozorovať, kedy vytvára semená, kedy dozrievajú, kedy sa šiška začína škeriť. Semeno jedlí dozrieva v auguste, borovíc a smrekov o niečo neskôr a pri cudzokrajných ihličinách je to rôzne.
Pestovanie zo semena
Šišky trháme, keď sú ešte zatvorené a necháme ich pozvoľna dozrieť na papieri. Keď sa otvorí a semeno vypadne z pazuchy šupiny, necháme ho ešte niekoľko dní presušiť a do jari ho uložíme na vzdušnom mieste v papierovom vrecku. Je dobré už teraz sa zamyslieť, kde ich budeme koncom apríla a v máji vysievať, pretože so stanovišťom rok nebudeme môcť „hýbať“.
Pred výsevom pôdu hlbšie porýľujeme, uhrabeme, urobíme asi 5 cm hlboké riadky, do ktorých riedko sejeme semená. Potom riadok zasypeme hlinitým pieskom alebo piesčitou zemou, ktorá netvorí pôdny prísušok. Ten by prekážal pri klíčení. Zásadne na to nepoužívame riečny piesok.
Starostlivosť o záhon
Po výseve záhon zakryjeme zelenou čečinou, čím ho chránime pred rozhrabaním zvedavým vtáctvom a zároveň udržujeme vlhkosť. Ak pôda vysychá, primerane ju zalievame. Len čo asi po 14 dňoch semeno vyklíči, odstránime čečinu a hriadku znovu tienime asi 40 cm nad rastlinami tieňovkami. Tieto ponecháme až do polovičky septembra, keď už slnko nemôže mladé rastliny spáliť. Na zimu chránime semenáčiky pred mrazom opäť čačinou, najlepšie smrekovou.
V jarných mesiacoch nasledujúceho roka mladé rastlinky rozsádzame do sponu 10 x 15 cm a pravidelne ich okopávame a zalievame. Asi za ďalšie dva roky, keď sa semenáče rozrastú, znovu ich presádzame, ale už na vzdialenosť 25 x 25 cm. Na trvalé stanovište ich dávame už v závislosti od dosiahnutej výšky, ktorá by mala byť 30 až 40 cm. Aj tu ich treba ešte niekoľko rokov okopávať a zalievať.
Zakorenenie odrezkov
Buxus, krušpán tiež rozmnožujeme v auguste odrezkami 10 – 15 cm dlhými, ktorých konce môžeme ošetriť podľa návodu niektorým zo zakoreňovačov, ktoré sú ponúkané v obchodnej sieti. Odrezky napicháme na zatienený záhon a denne polievame.
Na zimu ich prikryjeme čečinou a na jar zakorenené rastlinky presádzame tak, aby si netienili a s perspektívou ich budúceho rastu. Až nasledujúci rok ich sadíme na trvalé stanovište. Buxus môžeme rozmnožiť aj tak, že k materskej rastline nahrnieme zem asi do výšky 30 cm a udržujeme v nej vlhkosť. Počas leta výhonky zakorenia, vtedy ich oddelíme a vysadíme na záhon.
MARIÁN MARÁK