Záhradka pri rodinnom dome rozširuje bytový priestor. To isté platí aj o upravenom prostredí viacbytoviek, najmä keď sú šťastne umiestnené na pokojnom, menej frekventovanom mieste. Kultúru bývania umocňuje upravené okolie obohatené nízkou alebo vyššou zeleňou.
Na dedinách je tradíciou využiť každú piaď zeme. Aj dnes sa väčšina snaží dorobiť vo vlastnej réžii všetko, lebo peňazí nie je nazvyš. Na pestovanie kvetov zostáva len malý priestor, ktorý nemôže pôsobiť dekoratívne. V klasickom prípade je okrasná záhradka pred domom a má reprezentačný účel. Parcela za domom býva často kombinovaná úžitková ovocinársko – zeleninárska s chovom domácich zvierat.
Nástup napodobňovania
V zahraničí prisúdili voľnej ploche okolo domu inú pozíciu. Zvyčajne nemajú úžitkovú záhradu, majitelia sa radšej piplú s kvetmi, trávnikom, okrasnými krami a drevinami. Aj u nás najmä nástup novej generácie nadväzuje na tieto vzory s nízkym plotom a záhradou okrasného typu na spôsob anglického parku, ktorý sa pomerne ľahko udržuje. Žiaľ, podobne, ako sa v mnohých prípadoch nevkus prejavuje v architektúre domu, tak sa odráža aj na záhradke.
Napokon, časť záhrady viditeľná z ulice nie je iba vecou majiteľa, pri jej založení treba rešpektovať typ domu aj prepojenie na predzáhradky susedov. Treba si uvedomiť aj to, že rastliny, ktoré sme niekde videli a páčili sa nám, v našom prostredí môžu pôsobiť nesúrodo, iba živoria. Zväčša je to dôsledok inej bonity pôdy, prípadne nevyhovujúcich klimatických podmienok.
Aj pri zakladaní tej najmenšej okrasnej záhradky by sme nemali postupovať etapovite, podľa toho, čo dostaneme od susedov, ale mali by sme si načrtnúť plánik. V ňom treba zohľadniť kombináciu vyššie dorastajúcich drevín s tými nižšími a pomaly rastúce s rýchlorastúcimi. Stačí takýto nákres konzultovať s odborníkom, u ktorého budeme kupovať rastliny, najlepšie v blízkom okolí. Ušetríme si sklamanie, čas stratený zbytočnou prácou a peniaze.
Plánujme s výhľadom na roky
Spočiatku je všetko malé, nízke, takže záhrada pôsobí pustým dojmom. To nás motivuje, aby sme všetko sadili hustejšie a vo väčšom počte. Pomaly rastúce dreviny sadíme na miesta, kde budú môcť nerušene rásť aj desiatky rokov. Miesta medzi nimi vyplníme rýchlorastúcimi krami, tzv. výpomocnými drevinami, ktoré postupom rokov odstraňujeme tak, ako nám dorastajú perspektívne dreviny. Nezabúdajme, že záhrada je živý útvar, ktorý treba stále tvarovať, dotvárať, dosádzať a čo je zbytočné aj likvidovať.
Na druhej strane záhrada musí zodpovedať nielen predstavám majiteľa, ale aj prácnosti, ktorú do nej môže pravidelne vkladať. Okrem jednorazového vypätia síl pri jej zakladaní, udržiavanie porastov musí byť ľahko zvládnuteľné najmä jednoduchou technikou.
Z udržiavanej okrasnej záhrady môže získať majiteľ hodnoty, ktoré často hneď nedocení. Každodenný pohľad na krásu má najmä na deti motivujúci účinok, ako výchovný, tak estetický a zdravotný. Dostať sa z celodenného pracovného stresu, ruchu, prachu, zadymeného prostredia do pekne upravenej záhrady. (mm)
FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA