riadne „zavariť“.
Práve internet je hlavným zdrojom objednávok falošných liekov, treba sa mať preto na pozore pred rôznymi „zázračnými“ prípravkami či výrazne zľavnenými liekmi, ktoré sú inak len na lekársky predpis. Podľa odborníkov je 50 až 90 % liekov, ktoré ponúkajú na internete falošných.
PharmDr. Peter Stanko, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory a liekový analytik pre ADC číselník upozorňuje, že „internet je miesto, kde treba byť naozaj obozretný. Na Slovensku je možné legálne zakúpiť na internete iba voľnopredajné lieky. Pokiaľ chcú mať pacienti istotu o kvalite liekov, nemali by obchádzať svojho lekára a lieky na predpis kupovať výhradne v kamenných lekárňach. Ak niekto ponúka liek na predpis bez receptu cez internet, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falzifikát, ktorého užitie môže vážne ohroziť zdravie spotrebiteľa.“
Arzén i jed na potkany
Ako falošný liek odborníci podľa definície WHO z roku 2004 označujú prípravok, ktorý buď obsahuje nesprávne množstvo účinnej látky deklarovanej na obale, alebo ju neobsahuje vôbec. K falošným sa zaraďujú aj lieky, ktorých obal „podnikavci“ vymenili za iný, napríklad za obal drahšieho preparátu.
Odborníci varujú, že zvlášť nebezpečné sú falzifikáty, ktoré obsahujú veľa chemických nečistôt či dokonca jedovatých látok. Možno budete prekvapení, ale môže to byť od prachu z tehiel cez rôzne čistiace prostriedky dokonca aj arzén či jed na potkany.
A čo vám hrozí, ak takýto falošný liek budete užívať? Možno ste ušetrili pár eur, ale svoje zdravie vážne ohrozujete napríklad alergiami či skríženými alergiami na účinné lieky, ale aj závažným poškodením či dokonca úmrtím.
Aj nežiaduce interakcie
Falošný liek môže taktiež interagovať s inými liekmi, ktoré súčasne užívate. Túto možnú interakciu však nie je možné predpokladať a ani preveriť, keďže nepoznáte skutočné zloženie falošného lieku. Takéto experimentovanie môže mať naozaj fatálne následky. PharmDr. Silvia Plačková, PhD., MPH, vedúca Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice Bratislava uvádza, že Centrum poskytne približne 4000 toxikologických konzultácií ročne, z čoho veľkú časť tvoria otravy liekmi.
„Častými obeťami takýchto otráv sú žiaľ malé deti, ktoré sú zvedavé a skúšajú, čo doma nájdu. Mimoriadne smutný bol nedávny prípad otravy dieťaťa, ktoré požilo u nás neregistrovaný liek z pochybného zdroja. Dieťatku sa už nedalo pomôcť a v priebehu niekoľkých hodín zomrelo.“ Plačková dopĺňa, že v Centre zaznamenali aj otravy po požití čajov na chudnutie zakúpených cez internet. „Zistilo sa, že aj tzv. prírodné čaje obsahovali rôzne syntetické látky na chudnutie.“
Cieľom informačnej kampane, ktorú pripravili viaceré spoločnosti, je naučiť ľudí na internete rozoznávať podozrivé ponuky. Viac informácií sa dozviete na www.falosnelieky.sk