Frankfurt 21. augusta (TASR) - Skutočnosť, že obezita zoslabuje srdcový sval a podpisuje sa pod množstvo koronárnych ochorení, je známa už dávno. Obézni ľudia trpia totiž oveľa častejšie na rizikové faktory, podmieňujúce vznik kardiovaskulárnych porúch - na cukrovku, vysoký krvný tlak a na už prekonaný infarkt. Chýbala však odpoveď na otázku, akým spôsobom pôsobia na srdce samotné kilá navyše, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Podozrenie, že na vznik srdcových chorôb vplýva už aj samotná obezita, potvrdil rozsiahly výskum expertov z katedry preventívnej medicíny na univerzite v Bostone. Na výskume, ktorý trval 14 rokov, sa zúčastnilo 6000 mužov a žien, ktorí na začiatku sledovania nemali so srdcom nijaké problémy. V priebehu rokov sa u 500 pozorovaných osôb objavili známky zlyhávania srdca. Príroda sa pritom riadila podľa priamej úmery - čím vyššiu hmotnosť sledovaná osoba mala, tým skôr sa vyčerpalo jej srdce.
Okrem nadváhy sa pod koronárne choroby podpísal aj vek, fajčenie a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Osobitne postihnuté boli ženy. U extrémne korpulentných pacientok nastalo zlyhanie srdca dvakrát častejšie ako u dám s normálnou váhou. Lekári však zistili, že u postihnutých žien sa vyskytli aj prípady, keď - s výnimkou nadváhy - boli všetky ostatné výsledky laboratórnych vyšetrení v norme. Odborníci sa preto domnievajú, že zoslabnutie srdcového svalu môže spôsobiť už samotná nadmerná hmotnosť. Organizmus s tukovými vankúšikmi býva totiž dobre prekrvený a srdce obézneho jedinca musí pracovať oveľa intenzívnejšie ako v prípade štíhleho človeka.
Výskum potvrdil známu skutočnosť - že totiž v západnom svete predstavuje najzávažnejší faktor ochorenia srdca práve obezita, srdca, uzatvára FAZ.