Až dvadsaťpäť percent dospelého obyvateľstva má chorobu, ktorá sa volá halitóza. Nezomiera sa na ňu a postihnutý si ju často ani neuvedomuje. Trpia ňou však jeho blízki, spolupracovníci, ale aj neznámi ľudia.
Halitóza je odborný výraz pre neznesiteľný zápach z úst. Ako ochorenie sa týka každého štvrtého človeka, ako spoločenský defekt však každého, kto zanedbal ústnu hygienu a svojím dychom ‚oblažuje‘ všetkých dookola.
Zápach potu či neumytých nôh sa ako-tak dá vydržať, zápach z úst je pliaga, pre ktorú môžete prísť o priateľku (či priateľa), klientov či žiakov.
Zlozvyk či choroba
Cesnak a cibuľa, kyslé rybičky, smradľavé syry, údeniny, pivo a podobné gurmánske dobroty sú najznámejšími pôvodcami zápachu z úst. Sú takí (či také), ktorým neprekážajú ani pri bozkávaní.
Trvalý zápach z úst však môže byť signálom zlého chrupu, ochorenia ďasien, ale aj porúch trávenia či iných chorôb. V tom prípade treba vyhľadať lekára, pretože smrad je signálom, že niečo sa niekde rozkladá a to určite nie je v poriadku.
Ak vášmu domácemu miláčikovi (psovi) smrdí z papule, pomôcť mu môžu špeciálne granuly. Skúste ich, možno pomôžu aj vám
Nevedia o tom?
Hovorí sa, že vlastný smrad necítime a to je príznačné i pre zápach z úst. Väčšina ľudí, ktorým chronicky páchne z úst, sa tvári, akoby o tom nevedela, prípadne si myslia, že si to nikto nevšimne. Ak niekto robí strážcu majáka, horára, prípadne sa živí ako osamelá spisovateľka, toho vlastný zápach z úst trápiť nemusí.
Povolania, pri ktorých však pracujete s ľuďmi, ako sú učitelia, recepčné, predavačky či lekári (povedzme si to priamo – je ich väčšina), sú však závislé od dobrého dojmu, ktorý vyvolávate, a zápach rozkladajúceho sa mäsa z medzizubných priestorov vám veľa fanúšikov nepridá. Skôr naopak. Jednou z možností však je, že niektorí ľudia to robia zámerne, aby iných vytrestali.
Ako im to povedať?
Otázka je, ako na tento problém dotyčnú osobu upozorniť. Určite nie je taktné priamo povedať: „Pán riaditeľ, nehovorte na mňa tak zblízka, pretože vám smrdí z úst.“ Dokonca ani blízke osoby ako manželia či priatelia si to často nedokážu otvorene povedať: „Miláčik, už si si vykloktala ústočká, zdá sa mi, že z nich cítim ten cesnačik, čo si si dala na obedík...“
Pomôcť môže balíček žuvačiek, ktoré postihnutému podarujete či necháte na stole. Ak to nezaberie, venujte mu ústnu vodu. Poznám prípad, keď kolegovia šli na to razantne a k ústnej vode pripojili aj venovanie: „Feri, smrdí ti z papule, rob s tým niečo.“ Takúto priamočiarosť ťažko použiť v prípade žien, kolegýň či nadriadených – môžete im však poslať anonym, aby ste sa vyhli prípadným emóciám.
Prostriedkov na osvieženie dychu je obrovské množstvo a reklamy na ne patria medzi tie zábavnejšie
Čo pomáha?
Povedzme si, čo treba robiť, aby ste sa zápachu z úst vyhli, prípadne ho eliminovali na spoločensky znesiteľnú úroveň. Samozrejme, základom je ústna hygiena – umývanie zubov po každom jedle, používanie dentálnej nite a vyplachovanie úst ústnou vodou by malo byť bežným zvykom.
Pre prípad núdze treba mať so sebou vždy balíček žuvačiek a ústny dezodorant – to platí najmä pre tuhých fajčiarov, ktorí si dajú dve cigarety po sebe a potom idú vítať hostí a bozkávať dámy na firemnej oslave. Účinné (i keď krátkodobo) sú mentolové cukríky či dražé – vždy však lepšie ako nič. Sú ľudia, ktorí žujú napríklad kúsok škoricového drievka či kávové zrná.
Po výrazných aromatických jedlách vám nepomôže ani kloktanie ústnej vody, vtedy zápach treba doslova spláchnuť čistou vodou či iným jedlom – napríklad Angličania zvyčajne po jedle konzumujú čistý hlávkový šalát na prečistenie ústnej dutiny. Vám môže pomôcť jablko či iné ovocie. Podľa lekárskych zistení zápach spôsobuje najmä suchá sliznica v ústach (áno, to je ten typický „poopicový“ ranný pach), takže zvlhčovanie ústnej dutiny vodou či produkciou slín pri žutí žuvačky je tiež výborná prevencia.
Pamätajte si – človeka spoznáte nielen podľa šiat, ale i podľa jeho dychu.
Autor: Slávia Sabadošová