Nepríjemné ochorenie, niekedy spojené so zdĺhavou liečbou, najčastejšie vyvolávajú vláknité huby, menej často kvasinky a z malej časti plesne. Mykózy najčastejšie postihujú nechty, ale aj kožu na rukách a nohách, niekedy vlasy, zriedkavo však sliznice a vnútorné orgány. Keratín – bielkovina, ktorá je základnou zložkou vlasov, nechtov a kože, je pre ne totiž vhodnou „potravou“.
Začína sa to medzi prstami
Mykotická infekcia kože sa obvykle začína medzi tretím a štvrtým prstom na nohách. Preto práve tu? Dermatovenerologička profesorka Mária Šimaljaková vysvetľuje, že toto miesto si väčšina z nás po sprchovaní čí kúpeli poriadne nevysuší, takže koža tu ostane vlhká, čím vzniká vhodné prostredie pre osídlenie hubou. A ako sa infekcia prejaví?
Najprv pociťujeme svrbenie a pálenie, potom sa objaví zápal, na koži sa utvoria trhlinky, ktoré začnú mokvať, postupne sa začnú uvoľňovať šupinky kože. Ložiská môžu aj bolieť a často sú vstupnou bránou pre baktérie, ktoré spôsobia, že miesto začne hnisať. Ochorenie sa môže rozšíriť na celú plosku nohy. Koža na pätách a koncoch prstov zhrubne, alebo sa začne jemne ošupovať na celej ploske, prípadne sa utvoria hlboko v koži uložené veľmi svrbivé pľuzgiere.
Symptómy mykotického ochorenia kože:
- svrbenie,
- pálenie,
- začervenaná pokožka,
- olupovanie,
- pľuzgiere.
Z kože na nechty
Infekcia sa ďalej šíri na nechty nôh a neskôr aj rúk. Nechtová platnička začne meniť farbu, zmatnie, zhrubne, môže sa odlučovať od nechtového lôžka, alebo sa začne rozpadať. Najčastejšie zmeny na nechtoch spôsobujú hubové infekcie, mikroskopické huby sa až z polovice podieľajú na zmenách nechtových platničiek. Lekári upozorňujú, že ochorenie je síce dobre liečiteľné, ale mimoriadne infekčné.
Nemali by ste ho preto zanedbávať, ale včas a správne liečiť, aby ste nákazu nešírili ďalej. Prvotným terčom sa stanú vaši najbližší. Stačí totiž malilinká šupinka kože, ktorá sa zachytí napríklad na uteráku či v koberci a infekcia sa môže šíriť. Ak má človek mykózu, z jeho kože totiž odpadávajú drobné šupinky plné zárodkov choroboplodnej huby. A tie dokážu dlhodobo prežívať vo vonkajšom prostredí.
Kde sa najčastejšie nakazíte?
Obvykle na miestach, kde veľa ľudí chodí naboso – v saunách, sprchách či telocvičniach. V takýchto spoločných zariadeniach vraj podľa lekárky možno nájsť na metri štvorcovom až sto mykotických elementov. Šupinka s hubou sa tak ľahko prichytí na niečiu vlhkú nohu a zapríčiní novú infekciu. Profesorka Šimaljaková radí, že ak napríklad idete do sauny, dbajte aj na to, aby ste si nesadali alebo nelíhali na uterák či plachtu na tej strane, ktorou bola predtým položená na lavičke.
V spoločných hygienických zariadeniach môžeme podľa lekárky nájsť až stovku mykotických elementov na meter štvorcový. Zdrojom infekcie môžu byť aj rohože, uteráky, nástroje, ktoré sa používajú pri pedikúre či manikúre alebo obuv.
Výskyt mykózy sa zvyšuje:
- pri poruche imunity,
- pri cukrovke a metabolických poruchách,
- pri cievnych ochoreniach,
- pri neurologických poruchách,
- s pribúdajúcim vekom,
- po dlhodobej liečbe antibiotikami, cytostatikami,
- u ľudí s ortopedickými chybami,
- pri nosení bielizne, oblečenia a obuvi z nevhodných materiálov.
Nie sú len okrasa
Zdravé nechty sú hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné a majú ružovkastú farbu. Za to, či budú mať oválny, okrúhly alebo štvorcový tvar, zodpovedajú gény.
Čo je príčinou zmien na nechtoch:
- ak sa pozdĺžne alebo priečne štiepia – častý kontakt s čistiacimi prostriedkami,
- pozdĺžne ryhovanie – objavuje sa vo vyššom veku ale aj pri poruchách periférneho prekrvenia či rôznych kožných a interných ochoreniach.
- priečna ryha – môže byť dôsledkom poranenia, vzniká aj pri chronickom ekzém či po prekonanom závažnejšom ochorení.
- zhrubnuté nechty – (najmä na palcoch nôh) často vznikajú vznikajú tlakom nevhodnej obuvi, najmä u seniorov. Zhrubnuté nechtové platničky vznikajú aj pri lupienke, hubových infekciách a pod.
- ak sa platnička nechta odlučuje od nechtového lôžka – príčinou môže byť lupienka, hubové ochorenie, ale aj drobné zranenia, poruchy cirkulácie, nedostatok železa a pod.
- zmeny zafarbenia – biele škvrny – po poranení, pri strese, pri niektorých infekčných, srdcových a zažívacích ochoreniach. Čierne sfarbenie spôsobuje pigment alebo poranenie. Pod nechtovou platničkou sa môže nachádzať aj melanóm – jeden z najzhubnejších nádorov. Zelené sfarbenie spôsobujú niektoré baktérie a plesne. Žlté nechty – pri ochoreniach obličiek, užívaní niektorých liekov a pri infekciách kvasinkami.
Nechty a fakty
- Asi tretina hubových infekcií medziprstí nôh vedie k ochoreniu nechtov.
- Nechty na nohách sú 4-krát častejšie postihnuté ako nechty na rukách.
- U zdravých detí sa hubové ochorenie nechtov vyskytuje zriedkavo.
- Nechty na nohách narastú za mesiac asi o milimeter
Nechty môžu ohrozovať aj kvasinky, ktoré sa inak bežne vyskytujú na koži. Ak sa pridruží vlhko, poruchy krvného obehu, zlá manikúra alebo niektoré ochorenia ako je napríklad cukrovka, infekcia je na svete. Lekárka uvádza, že ochorenie sa začína od nechtového koreňa.
„Dlhodobý zápal nechtového valu s následným postihnutím nechta sa vyskytuje u ľudí s „mokrým“ zamestnaním. Vlhko a pôsobenie rôznych chemikálií znižuje voduvzdornosť jemnej kožičky, ktorá prechádza z kože prstov na nechty, Tá sa postupne oddeľuje od nechtovej platničky, vzniká vstupná brána infekcie a šíriaci sa zápal poškodzuje nechtové lôžko, čo má a následok poškodenie nechtovej platničky.“
Liečba nebolí
V minulosti sa infekcia nechtov zvykla riešiť aj chirurgicky - strhnutím nechta, dnes sa to však už nerobí. Mykózu vám budú bezbolestne liečiť pomocou tabliet, krémov, či lakov.
Kedy navštíviť lekára:
- ak sú na nechtoch pretrvávajúce tmavé fľaky,
- ak pod nechtovou platničkou rastú novotvary,
- pri výraznej zmene tvaru, farby nechtov.
Ako mykózam predchádzať:
- minimalizovať sladké, cukor vytvára vhodné podmienky pre množenie kvasiniek,
- na plavárňach, kúpaliskách, v saunách a pod. noste gumenú obuv,
- nohy si osprchujte pod tečúcou vodou a dobre osušte aj medzi prstami,
- predchádzajte poteniu nôh nosením vhodnej obuvi,
- nepoužívajte cudzie uteráky a obuv,
- pri prvých príznakoch navštívte lekára.
Zaujímavosti
- Človeka môže napadnúť až sto druhov mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať rôzne mykotické ochorenia.
- Mykotické ochorenia postihujú kožu na celom tele.
- Huby sú najrozšírenejšie mikroorganizmy rastlinného pôvodu a len jedno percento parazituje na živočíchoch.
- Ochorenia vyvolané mikroskopickými hubami postihujú asi pätinu obyvateľov sveta.