SME

Kliešte môžu byť riziko, treba vedieť, ako sa chrániť

Vrátili ste sa z prírody a našli ste si na tele kliešťa? Ak siahate po olejčeku či kréme, aby ste ním kliešťa natreli v presvedčení, že ho potom ľahšie krúživými pohybmi vytiahnete, nerobte to. Práve to je spôsob, ako môžete zvýšiť riziko infekcie nebezpe

Kliešť na vás môže číhať aj v mestskom parku, kam ho prinesú napríklad vtáky...Kliešť na vás môže číhať aj v mestskom parku, kam ho prinesú napríklad vtáky... (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

čnými mikroorganizmami.

Ak totiž kliešťa natriete niektorým zo spomínaných prípravkov, začne sa dusiť a vypustí do ranky sliny, prípadne vyvráti obsah svojho žalúdka. A to je voda na mlyn neviditeľným a nebezpečným mikroorganizmom, ktoré môže prenášať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade, že sa vám dostanú do krvi, hrozí, že sa nakazíte kliešťovou encefalitídou, lymskou boreliózou či babeziózou. V prípade encefalitídy jestvuje prevencia v podobe očkovania, v prípade lymskej boreliózy sa vedcom zatiaľ, bohužiaľ, účinnú vakcínu vynájsť nepodarilo.

SkryťVypnúť reklamu

Čo kliešť prenáša:

  • z vírusových ochorení je to európska kliešťová encefalitída,
  • z bakteriálnych ochorení je to lymská borelióza,
  • z parazitárnych ochorení je to babezióza.

Čo najrýchlejšie

Pri odstraňovaní kliešťa však môžete riziko nákazy znížiť tým, že ho odstránite zo svojho tela tak skoro, ako je to možné. Ak sa vám to podarí do 24, prípadne do 48 hodín od jeho prichytenia na kožu, môžete infekcii lymskej boreliózy predísť, odborníci uvádzajú, že pri prisatí menej ako 24 hodín je prenos tejto infekcie zriedkavý.

V prípade meningitídy sa, bohužiaľ, môžete nakaziť už hneď pri uhryznutí, vírus sa prenesie slinami kliešťa. Samozrejme, riziko hrozí len v prípade, ak je kliešť infikovaný, inak vám jeho uhryznutie nespôsobí žiadny závažný problém.

SkryťVypnúť reklamu

U nás je najznámejší a najnebezpečnejší kliešť obyčajný, ktorý napáda ľudí i zvieratá. Kliešťa dnes nemusíte „chytiť“ len v lese alebo na lúke, nie je problém, aby na vás zaútočil aj v mestskom parku, kam ho môžu priniesť zvieratá či vtáky.

Kliešť má niekoľko vývojových štádií – z vajíčka sa vyliahne larva, ktorá sa po čase zmení nymfu a tá na dospelého jedinca, pričom vývoj každého štádia trvá asi rok a všetky cicajú krv.

Ako sa ho správne zbaviť?

V časopisoch či na internete si môžete prečítať rôzne, často aj úplne nesprávne návody a odporúčania. Humánna parazitologička RNDr. Anna Totková, PhD. z Ústavu lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky LF UK a UN Bratislava pred časom pre náš portál poskytla zasvätené informácie z “prvej ruky”. Podľa jej odporúčaní by ste pri odstraňovaní kliešťa mali postupovať takto:

SkryťVypnúť reklamu
  • Miesto, kde sa kliešť prichytil, rozhodne nedezinfikujte rôznymi dráždivými látkami a alkoholom predtým, ako kliešťa vyberiete.
  • Neodporúča sa kliešťa natierať masťami či olejom, pretože sa začne dusiť. Dýcha totiž celým povrchom tela a dusenie uňho spôsobuje, že začne do rany vylučovať sliny. Tie môžu obsahovať rôzne patogénne mikroorganizmy ako vírusy, baktérie, spirochéty a parazitické prvoky, čím sa zvyšuje riziko infekcie.
  • Prichyteného kliešťa by sme mali odstrániť kývavým pohybom pomocou špeciálnej pinzety, ktorú kúpite v lekárni.
  • Žiadne krúživé pohyby v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť má totiž po celej dĺžke rypáčika háčiky, nie závity, ako sa mnohí mylne domnievajú. Pri nesprávnom spôsobe vyberania kliešťa by sa teda mohlo stať, že v rane ostane jeho hlavohruď alebo len rypáčik, prípadne ho môžeme rozmliaždiť, v dôsledku čoho nám hrozí riziko infekcie. Po vybratí kliešťa ranku vydezinfikujeme alkoholom.

Navštívte lekára:

SkryťVypnúť reklamu
  • ak sa vám nepodarilo vybrať celého kliešťa,
  • ak ste ho aj vybrali celého, ale okolie ranky je začervenané, opuchnuté,
  • ak sa začervenanie okolo ranky rozširuje.

Čo robiť v rámci prevencie

Chrániť sa môžete očkovaním (proti kliešťovej encefalitíde), ktoré je však najlepšie absolvovať v zime a na jar pred začiatkom sezóny, a po troch rokoch je vhodné ho zopakovať, lebo odolnosť u väčšiny ľudí vymizne.

Ochrániť vás môže aj vhodné oblečenie (svetlé farby, dlhé rukávy a nohavice), či použitie rôznych repelentných prípravkov.

Po návrate z prírody si poriadne skontrolujte celé telo, podľa odporúčania parazitologičky je vhodné hneď sa ponoriť na 20 minút do teplého kúpeľa, kliešť sa totiž ešte nestihol hlboko a pevne zachytiť, takže by sa mal uvoľniť.

SkryťVypnúť reklamu

Ohrozené sú aj psy či mačky

Domáce zvieratá takisto môžu byť hostiteľmi kliešťov. Pre psy je veľmi nebezpečné, ak by sa nakazili napríklad, boreliózou či babeziózou, pred boreliózou môžete zvieratko ochrániť očkovaním a pred babeziózou zasa špeciálnym obojkom. Navyše sa od domácich miláčikov môže nakaziť aj človek. A to nielen v prípade, že kliešť zmení svojho hostiteľa, ale aj vtedy, ak budete z jeho tela neopatrne parazita odstraňovať.

Ak ho pri odstraňovaní rozpučíte, jeho krv sa vám môže napríklad cez drobné ranky či trhlinky na koži dostať do vášho krvného obehu. Kliešťa sa po vybratí odporúča napríklad spáliť, čím sa zabráni možnej ďalšej kontaminácii choroboplodnými mikroorganizmami, ktorých môže byť prenášačom.

Autor: RNDr. Anna Totková, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 388
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 066
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 102
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu