Obuv by sme si mali vyberať podľa stavby a dispozície nohy. Podrážka by mala byť mäkká, aby tlmila nárazy.
BRATISLAVA. Ženy, ktoré celý deň nosia topánky na vysokánskych podpätkoch, si spôsobujú do budúcna veľké problémy. A nielen to. Český ortopéd David Havrda píše, že najväčšou chybou, ktorej sa dnes ženy a dievčatá dopúšťajú, je, ak striedajú vysoké ihličkové topánky s balerínkami.
Náhle striedanie výšky obuvi totiž môže spôsobiť zápal Achillovej šľachy. Havrda tvrdí, že noha zažíva pri tých zmenách taký šok, ako keby človek, čo celý deň liezol po skalách, začal hneď behať.
„Noha na to nie je prispôsobená,“ ortopéd.
V článku sa dočítate: Na čo prispeje poisťovňa Máte ťažkosti? Tipy a rady Máte otlaky aj napriek pedikúre? Čo môžu vysoké podpätky spôsobiť nohám? O topánkach
Podpätky až po šestnástom roku
Ortopédov nenadchýna ani módny trend súčasných tínedžerov, ktorí v zime i v lete nosia najradšej tenisky či botasky a dievčatá v lete len rovné balerínky.
Podľa odborníkov sa za posledných dvadsať rokov zdvojnásobil počet vybočených palcov na nohe u dievčat v čase dospievania, chlapci sú na tom len o niečo lepšie. Deformitu palcov spôsobuje práve tvarovo a veľkostne nevhodná obuv.
Podpätky by dievčatá mali začať nosiť až po šestnástom či sedemnástom roku veku, keď už nerastú.
Ako pomáhajú vložky
Ak vás pri nosení topánok bolia nohy, neberte to na ľahkú váhu. Nevhodná obuv totiž môže škodiť nielen nohám, ale aj chrbtici.
Nohy v správnej polohe dokážu udržať aj ortopedické vložky. Pomôžu napríklad pri poklese priečnej a pozdĺžnej klenby, pri deformáciách kĺbov palcov, kladivkových prstoch, otlakoch na plôške nohy a iných ťažkostiach.
Za všetko nemôžu len topánky
Príčinou únavy a neochoty chodiť u detí však nemusia byť len nevhodné topánky. Na vine môže byť hypermobilita.
Ortopedička Blažena Brozmanová z bratislavskej Medifery hovorí, že hypermobilné dieťa má, zjednodušene povedané voľnejšie väzivové spojenia kĺbov alebo kostí, a tak najmä pri monotónnych pohybových aktivitách, najčastejšie pri chôdzi, zostáva oveľa viac „práce“ na svaloch, ktoré sa skôr unavia.
Pri tomto type plochých nôh sa bolesť u týchto detí prejavuje v predkoleniach. „Na unavený sval je dobre večer dať o niečo chladnejší vlhký obklad,“ vraví Brozmanová.
Zdôrazňuje, aby rodičia rešpektovali dieťa, a nebrali ho na dlhé prechádzky. „Nečudujte sa, že vydrží aktivity na ihrisku, lebo tie strieda, a tak sa neunaví,“ zdôrazňuje.
Na čo prispeje poisťovňa
Podľa zoznamu kategorizovaných zdravotníckych pomôcok zdravotné poisťovne prispievajú na hromadne vyrábané ortopedicko-protetické pomôcky a príslušenstvo k nim.
Sériovo vyrábaná obuv pre deti: rodič dopláca 8,29 eura, poisťovňa prispieva raz za rok. V prípade, ak si poistenec vyberie rozšírený funkčný typ, ktorý je drahší, rozdiel si musí doplatiť celý.
Sériovo vyrábané detské ortopedické vložky: doplatok rodiča je najviac 4,78 eura, poisťovňa prispieva raz za rok.
Sériovo vyrábaná obuv pre dospelých: dopláca sa 8,29 eura pre základný funkčný typ, poisťovňa prispieva raz za rok.
Obuv s diabetickou úpravou: dopláca sa 36,05 eura, poisťovňa raz za rok.
Sériovo vyrábané ortopedické vložky pre dospelých: dopláca sa 4,78 eura.
Poznámka: viac na weboch poisťovní
Máte ťažkosti?
Ako sa správne obúvať, hovorí ortopéd Alexander Murgaš zo Žiaru nad Hronom.
Vychodené topánky
Seniori by na svojich nohách nemali šetriť. Vyčaptaných topánok sa treba zbaviť drastickým spôsobom – vyhodiť ich do odpadkového koša.
Čo nosiť po operácii
Po operácii bedrového kĺbu treba chodiť v pevnej pohodlnej obuvi, najlepšie koženej, s pružnou podrážkou. V prípade plochonožia, respektíve inej statickej deformity (napríklad vybočený palec a podobne) by mala byť takáto obuv doplnená aj individuálne zhotovenou ortopedickou vložkou.
Na doma sa neodporúča nosenie papúč a inej obuvi s tenkou rovnou podrážkou. Pri tenkej podrážke nie je dopad kroku na tvrdú podložku tlmený, to nadmerne zaťažuje kontakt zložiek umelého kĺbu s kosťou a môže spôsobiť postupné uvoľňovanie častí endoprotézy a viesť k jej zlyhaniu.
Ak je noha kratšia
Nielen po operácii, no už aj pred operáciou bedrového kĺbu mnohí pacienti nemajú rovnakú dĺžku dolných končatín. Ak tento stav trvá dlho a ak nebol pred operáciou primerane upravovaný ortopedickými pomôckami, pacient si do istej miery naň zvykne.
Prispôsobí sa tomuto skráteniu zošikmením panvy a vykrivením chrbtice, prípadne osovou zmenou dolnej končatiny.
Pri operácii možno upraviť skrátenie výberom vhodnej veľkosti kĺbnej náhrady a stav sa vyrieši. V prípade nedostatočnej korekcie rozdielu dĺžok nôh treba ju upraviť ortopedickými pomôckami.
Tipy a rady
1. Plochá noha je dedičná
Ak sa v rodine vyskytuje plochá noha, dá sa predpokladať, že ju môžu zdediť aj deti. Dispozícia na plochonožie je dedičná – najmä stav svalstva a väčšia elasticita väzivového ústrojenstva, ktoré sa môže prejaviť ako hypermobilita kĺbov. Plochá noha môže vzniknúť aj po úrazoch.
K ťažkostiam prispieva nevhodná, stereotypná pohybová aktivita, chôdza po tuhom nečlenitom, hladkom povrchu, nadmerná hmotnosť a nedostatočná svalová kondícia.
Čo pomôže: jednoduché pravidelné cvičenie, chodenie naboso po nerovnom povrchu a úprava životosprávy.
Prognóza: Väčšina týchto bežných typov plochonožia sa upraví počas rastu dieťaťa.
2. Výška podpätku
Je zbytočné začínať s nosením vysokých podpätkov príliš skoro. Dospievajúcim dievčatám by mal stačiť podpätok do 1,5 až 2,5 centimetra, mladším deťom do 0,5 centimetra a ani dospelé ženy by to nemali preháňať. Výška ich podpätkov by mala byť najviac tri až štyri centimetre.
Čo pomôže: Pri výbere vysokých topánok s úzkou špičkou si kupujte topánky o číslo väčšie, aby špička v nich zostala prázdna.
3. Opuchnuté nohy
Seniorky, ktorým opúchajú členky a nosia kompresné pančuchy, by nemali vôbec nosiť šľapky. Nevedia im zabezpečiť stabilitu.
Čo pomôže: Nosenie dostatočne priestrannej obuvi s pohodlným otváraním, spoľahlivou fixáciou k nohe, s elastickou stielkou a s dostatočne ohybnou podrážkou s protišmykovým dezénom.
Máte otlaky aj napriek pedikúre?
Ženy, ktoré nosia vysoké podpätky, zaťažujú hmotnosťou oblasť prednej časti nohy. Často im teda poklesne priečna klenba, čo spôsobuje otlaky a deformuje prsty.
Veľa žien sa sťažuje, že i napriek tomu, že chodia pravidelne na pedikúru, sa im sústavne robia na chodidlách otlaky. Ortopedička Blažena Brozmanová hovorí, že najčastejšou príčinou je poklesnutá priečna klenba na nohách. „Koža sa takto bráni nesprávnemu tlaku,“ vysvetľuje ortopedička a dodáva, že otlakom sa dá odpomôcť.
„Treba odstrániť patologický tlak a preniesť ho na vhodné miesto. Toto dokáže špeciálna krátka ortopedická vložka, ľudovo nazývaná slzička alebo srdiečko, “ povedala lekárka. Dostať ich v predajniach zdravotnej obuvi alebo vo výdajniach ortopedických pomôcok. Existujú aj navliekacie na elastickú gumu, alebo na pásik cez priehlavok .
Treba si zvyknúť
Vložky nohu časom zbavia otlakov, treba ich však vedieť nosiť. Hlavné je ich uloženie na chodidle. Ak majú pomôcť, širšiu časť treba nasmerovať k palcom, užšiu k pozdĺžnej klenbe.
„No pozor, nedávať ju na otlak, teda na preťažený predpriehlavkovoprstový kĺb, ale viac do stredu nohy smerom k pozdĺžnej klenbe,“ vysvetľuje ortopedička. „Len takto plôšku nohy akoby odpružíme a odbremeníme ju od neprirodzeného tlaku.“
Výstuž, ktorá má podobu vankúšika, býva aj súčasťou voľne predajných celých ortopedických vložiek, v prípade, že treba vystužiť aj pozdĺžnu klenbu.
„Pelotka nesmie byť príliš vysoká alebo tuhá, niekedy si na nosenie treba zvykať postupne,“ odporúča Brozmanová. Tieto vložky vám môže predpísať aj lekár, niektoré vám priamo na mieru nohy vyrobia. Iné možno voľnekúpiť vo výdajniach ortopedických pomôcok.
Odpružené podpätky
Ak ste stúpencom nákupných centier, kde dokážete prechodiť celé hodiny a po návrate z nich si necítite celé telo, mali by ste prehodnotiť komfortnosť svojich topánok.
Lekárka hovorí, že pri chôdzi najmä na tvrdom mestskom povrchu sú päty vystavené drobným sústavnéým mikronárazom, ktoré sa prenášajú vyššie na celý pohybový aparát, kolená, bedrové kĺby, drobné kĺby chrbtice. Tieto nárazy sa dajú odpružiť vhodným materiálom podpätku alebo gélovými či inými elastickými podpätenkami, ktoré kĺby šetria.
Ortopédi vysvetľujú, že tvrdý povrch dokážu zjemniť topánky, ktorých podpätok s pneumatickými komôrkami a vnútornými stabilizátormi dokáže stlmiť nášľap zhruba o päťdesiat percent.
Tým sa odľahčuje chrbtica a kĺby pri nosení takejto obuvi. Ak sa podpätok poškodí, stráca svoju funkčnosť.