SME

Slzy na predpis

Oči sú po srdci ďalší orgán, s ktorým sa spája množstvo poetických a emóciami nabitých prívlastkov a metafor. Akokoľvek krásne oči však môžu znamenať aj problém.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Poznajú to mnohí, ktorých neodmysliteľným spoločníkom sa stal počítač. Všimli ste si, že ak dlhšie hľadíte na monitor zabratí do práce alebo sústredení na komunikáciu na Facebooku či surfovanie na internete, tak začnete menej často žmurkať? Dôsledky sú, žiaľ, dosť závažné. Oči sa tak menej zvlhčujú, často sa pridá ďalší nepriaznivý faktor – dlhodobý pobyt v klimatizovanej miestnosti, čo môže viesť k nepríjemným zdravotným ťažkostiam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že sa s vašimi očami niečo nepríjemné deje, zistíte poľahky: nastupujú pocity rezania, pálenia, svrbenia, akoby ste mali v oku čosi cudzie...

SkryťVypnúť reklamu

Ak navštívite oftalmológa, s najväčšou pravdepodobnosťou vám povie, že máte „suché oko“. Za určitých okolností však môže vyriecť aj diagnózu „syndróm suchého oka“. Hoci by laik rozdiel nehľadal, v skutočnosti ide o dva rôzne zdravotné problémy.

Nie je to to isté

Suché oko – lekári tento termín používajú od roku 2003 a spájajú ho so spomínaným životným štýlom. Oftalmologička Katarína Hlaváčková z Kliniky oftalmológie LF UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave vysvetľuje, že je to v podstate nevedecké označenie veľkej skupiny ochorení povrchu oka. Tento zdravotný problém pozná drvivá väčšina z nás, liečbu podľa odborníkov potrebuje asi štvrtina populácie.

Syndróm suchého oka – na rozdiel od suchého oka sa vyskytuje vzácne, v menej ako 5 % všetkých prípadov. Ide o veľmi závažný stav pri rôznych systémových ochoreniach. Zvyčajne sa spája so všeobecnou suchosťou slizníc (napríklad Sjögrenov syndróm). Aby liečba bola úspešná, treba liečiť základné ochorenie, ktoré je za vznikom syndrómu. Očné kvapky sú len podpornou terapiou, neovplyvnia základné ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Sú slzy naozaj dôležité?

A ako. A nielen tie, ktoré vyroníme, ak si potrebujeme poplakať od žiaľu či radosti. Slzy, presnejšie slzný film je nesmierne dôležitý, aby oko neustále zvlhčoval. Tento film má tri hlavné zložky – vnútornú bielkovinovú, vodnú a vonkajšiu tukovú. Podľa odborníkov je v 80 % prípadov základnou príčinou suchého oka narušenie tukovej vrstvy slzného filmu. Jej úlohou je, aby slzy neodtekali, ale ostávali na povrchu oka a bránili odparovaniu vodnej vrstvy, ktorá oko zvlhčuje a vyživuje povrch oka.

Rolu hrá aj vek

K suchému oku neprispievajú len spomínané vymoženosti modernej doby, ale oči prirodzene vysychajú aj s pribúdajúcim vekom, preto sa s týmto problémom častejšie stretávame u starších ročníkov. A, žiaľ, krásne ženské oči sú v nevýhode - ženy v dôsledku hormonálnych zmien po prechode trpia suchým okom dvakrát častejšie ako muži. Lekárka však pripomína, že pribúdajú aj pacienti mladších vekových skupín, čo súvisí so zníženou frekvenciou žmurkania. Hovorí, že pri bežnej konverzácii žmurkáme v priemere každých šesť sekúnd, pri čítaní každých 12 - 20 sekúnd a pri práci na počítači každých 20 - 30 sekúnd. „Práve v dôsledku pomalšieho žmurkania sa slzy po povrchu oka nerozotierajú so správnou frekvenciou, nechránený povrch oka je dlhší čas exponovaný a dochádza k poškodeniu buniek na povrchu oka až bunkovým deformáciám. Takto exponované bunky postupne vysychajú, začnú odumierať a klinické príznaky suchého oka sa rýchlo zhoršujú,“ dodáva oftalmologička.

SkryťVypnúť reklamu

Iné príčiny suchého oka:

  • užívanie niektorých liekov,
  • hormonálne,
  • zápalové,
  • neurologické,
  • posttraumatické,
  • súvisiace s výživou (avitaminóza A) a pod..

Ako suché oko liečiť

V prvom rade by ste ako prvé namiesto do lekárne mali zamieriť najprv k oftalmológovi a nespoliehať sa na samoliečbu a prípadné dobré rady a odporúčané prípravky od svojich známych. Nakrátko si síce môžete pomôcť, ale obvykle sa podľa lekárov takíto pacienti necítili v dlhodobom horizonte dobre. Lekárnik totiž nemusí vedieť, s ktorou zložkou slzného filmu máte problém, a tak vám nemusí ponúknuť ten správny prípravok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu