.
Obvykle problém inkontinencie zvykneme spájať najmä so seniormi, ani mladšie ročníky však nemusia byť výnimkou. U žien sa inkontinencia môže spájať napríklad s tehotenstvom, v prípade tzv. stresovej inkontinencie môže dochádzať k úniku moču napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe či pri kašli.
Stále je to však problém najmä starších a počet seniorov trpiacich inkontinenciou narastá. Súvisí to napríklad aj s predlžovaním priemernej dĺžky života. Odborníci uvádzajú, že inkontinenciou moču trpí 25 % ľudí starších ako 60 rokov a viac ako polovicu tých, ktorí majú 80 a viac rokov.
Pomôcky hradia poisťovne
Inkontinencia je nielen hygienický, ale aj spoločenský a ekonomický problém. Mnohí pacienti, ktoré trpia inkontinenciou sa kvôli svojmu hendikepu utiahnu, ostávajú doma a stránia sa spoločnosti a kontaktu s inými ľuďmi. Základom úspešného riešenia je návšteva odborného lekára.
Na riešenie tohto problému je dnes k dispozícii množstvo absorpčných hygienických pomôcok, ktoré v plnej miere uhrádza poisťovňa. Pacientom pomôžu významne zlepšiť kvalitu života a umožnia im, aby mohli naďalej bez obáv chodiť medzi ľudí, do prírody, skrátka žiť plnohodnotným životom.
Ak máte vy alebo váš príbuzný problém s inkontinenciou, môžete sa obrátiť na urológa MUDr. Ľubormíra Uherčíka v našej urologickej online poradni.
Prelomiť tabu
Problém inkontinencie je stále vo veľkej miere tabu a spája sa s ním aj mnoho predsudkov. Občianske združenie InkoFórum sa práve preto snaží pomôcť nielen tým, ktorí priamo týmto problémom trpia, ale aj ich rodinným príslušníkom.
Aj tento rok je slovenské združenie zapojené do celosvetovej kampane, ktorú organizuje Medzinárodná spoločnosť pre kontinenciu. Cieľom je prelomiť tabu a predsudky a vzbudiť v ľuďoch väčší záujem o vlastné zdravie, a zároveň ich aj podnietiť k tomu, aby vyhľadali pomoc odborníka. Mnohí totiž ťažko prekonávajú zábrany a ostych a so svojím problémom sa často lekárovi nezdôveria.
Svetový týždeň inkontinencie
Prebieha od 21. do 27. júna a počas týchto dní združenie InkoFórum poskytne odborné poradenstvo všetkým, ktorí trpia únikom moču či stolice alebo ich blízkym. Kvôli tejto problematike sa stretnú aj odborníci a jedným z cieľov ich stretnutí bude napríklad aj podnietiť lekárov prvého kontaktu k tomu, aby sami aktívne zisťovali, či ich pacienti netrpia inkontinenciou.
„Dôležitým predpokladom pre úspešnosť liečby inkontinencie moču u starších ľudí je aktívny záujem zo strany lekárov, ale aj záujem o riešenie problému zo strany pacienta, či skôr rodinných príslušníkov, ktorí najlepšie poznajú správanie, návyky ako aj denný režim svojich príbuzných – seniorov,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ján Švihra, PhD., predseda InkoFóra.