SME

Slnko, voda... rakovina

V zajatí túžby po bronzovej pokožke podceňujeme riziká, ktoré slnečné lúče znamenajú. Je však slnko naozaj také nebezpečné?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Lekári na nás rok čo rok pred letom apelujú, aby sme nepodceňovali pôsobenie slnečných lúčov, pretože nám hrozí riziko vzniku rakoviny kože.

Nanajvýš opatrne by mali byť slnku vystavované aj deti. Do jedného roka by vôbec nemali byť na priamom slnku. Aj väčšie deti a mladiství by si mali zvlášť dôsledne chrániť kožu opaľovacími prípravkami, oblečením a pokrývkou hlavy. Koža totiž dozrieva až okolo 18. roku a dovtedy je aj na pôsobenie UV žiarenia veľmi citlivá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci sa o správnom opaľovaní veľa hovorí, mnohí stále robia školácke chyby. Aj staršie ročníky zvyknú tento problém podceňovať, napríklad vášniví záhradkári trávia veľa času na slnku bez vhodnej ochrany. Dôsledkom je výskyt melanómu na miestach tela, ktoré najviac vystavujú slnku: u mužov najčastejšie na chrbte, u žien na nohách od kolien dolu. Hlavné rizikové skupiny sú ľudia medzi 20. až 40. rokom a seniori po šesťdesiatke.

SkryťVypnúť reklamu

Mýty a pravda

  • Myslíte si, že ak budete sedieť v chládku, tak sa nespálite? Omyl, aj v tieni vás slnečné lúče dostihnú, odrážajú sa od okolitého povrchu. Podľa výskumov vraj tieň poskytuje asi takú ochranu ako krém s ochranným faktorom dva až šesť, čo je žalostne málo. Takže bez ohľadu na to, či ste priamo na slnku, alebo sedíte pod slnečníkom, nezabudnite sa natrieť. Platí to aj vtedy, ak je pod mrakom, oblaky totiž prepúšťajú okolo 80 – 90 % UV žiarenia.

  • Ste presvedčení, že ak sa raz natriete „päťdesiatkou“, tak zabezpečíte svojej koži dokonalú ochranu? Nuž, nestačí sa pred odchodom na kúpalisko či na pláž natrieť a myslieť si, že sa môžete bez obáv zvyšok dňa slniť a kúpať. Ani prípravok s najvyšším faktorom neochráni kožu na neobmedzene dlhý čas, preto natieranie opakujte. Nezabúdajte, že pre deti sú vhodné prípravky s minerálnymi, nie chemickými ochrannými filtrami, ktoré vsiaknu do pokožky, kde rozkladajú spektrá svetla. Aj natieranie prípravkami odolnými vode treba opakovať, takisto sa z pokožky postupne odstránia, napríklad pri utieraní, ale aj v dôsledku potenia.

SkryťVypnúť reklamu
  • Oblečenie ochráni. Do istej miery áno, ale aj cez oblečenie môžu slnečné lúče vašu kožu atakovať, zvlášť, ak ju máte mimoriadne citlivú. Natrite si preto aj pokožku, ktorú budete mať skrytú pod šatami. Nezabúdajte, že malé deti by sa zásadne nemali pohybovať vonku bez bavlneného trička a šiltovky, takisto ich natrite aj pod oblečením.

  • Slnečné lúče zlepšujú problematickú pleť. Tí, ktorých trápi akné alebo vyrážky, vedia, že to neplatí, dermatológ im, naopak, káže problematickú pleť chrániť pred slnkom, lebo súčasťou slnečného žiarenia sú nielen UVA, ale aj UVB lúče, ktoré nemajú na pleť priaznivý účinok.

Vrásky nie sú to najhoršie

Mnohé ženy sa nadmerného slnenia obávajú skôr pre vrásky ako pre rakovinu kože.

Riziko rakoviny kože netreba podceňovať ani vtedy, ak ste sa nikdy nespálili. Aj vtedy môžete patriť do rizikovej skupiny. Niektorí vedci tvrdia, že nie je primárne dôležité to, koľkokrát ste sa spálili, ale to, koľko času celkovo ste svoju kožu vystavili UV žiareniu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa najmä počas prvých 15 rokov života nadmerne slnili a ešte aj bez toho, aby ste sa natierali opaľovacími krémami, hrozí vám oveľa väčšie riziko rakoviny kože. Samozrejme, neznamená to, že spálenie treba podceňovať.

Rizikové znamienka

Melanóm nemusí vzniknúť len z pigmentových znamienok - név, môže sa vytvoriť aj inde na koži, preto je veľmi dôležité samovyšetrenie. Znamienka si pravidelne kontrolujte a ak zbadáte akúkoľvek zmenu, návštevu dermatológa neodkladajte. Včasná diagnostika aj v prípade melanómu dáva veľmi veľkú šancu na uzdravenie. Dermatológ vám znamienko na koži skontroluje dermatoskopom a ak uzná za vhodné, nechá ho odstrániť.

Podľa dermatovenerologičky Michaely Dubčekovej však nie je vhodné použiť laser v prípade všetkých typov pigmentových név. „Niektoré treba vybrať v celej hĺbke a šírke a urobiť histologické vyšetrenie.“ Lekárka dopĺňa, že „pred odstránením sa nariadi dermatoskopická kontrola a vyhodnotí sa, či nejde o zhubný melanóm.“

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolujte si aj nechty

Ľudia sa často obávajú, že sa im po vybratí znamienko „zvrhne“. Lekárka vysvetľuje, že ak je znamienko histologicky benígne – nezhubné, a bolo odstránené v celej hĺbke a šírke, tak nie je možné jeho zvrhnutie, pretože sa de facto nemá čo zvrhnúť. „V 30 percentách prípadov sa však môžu zvrhávať tzv. kongenitálne čiže vrodené névy,“ hovorí Dubčeková.

Okrem znamienok si pri samovyšetrení všímajte aj nechty, melanóm sa totiž môže vytvoriť aj pod nechtom a lekárka varuje, že patrí k najzhubnejším. Ak teda zbadáte pod nechtom hnedú škvrnu – tzv. „trieskovitú hyperpigmentáciu“ –, ktorá spolu s nechtom neodrastá, čo najrýchlejšie navštívte dermatológa.

Na čo by ste nemali zabudnúť:

  • natrieť si opaľovacím krémom aj ušnice,

  • opaľovací krém nenanášajte na citlivé očné okolie, oči si ošetrite vhodným očným krémom a chráňte slnečnými okuliarmi,

  • na pery používajte balzam s UV filtrom,

  • znamienka si natrite špeciálnym balzamom na pery a znamienka s UV filtrom,

  • v rámci prevencie je vhodné užívať pred pobytom na slnku betakarotén a do jedálneho lístka zaraďte farebné potraviny, ktoré ho obsahujú v prirodzenej forme,

  • nenavštevujte soláriá, chráňte sa opaľovacími prípravkami, oblečením, pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a vyhýbajte sa slnku v exponovanom čase (od 11. do 15. hod.).

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 815
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 929
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 380
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 728
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu