
FOTO – ARCHÍV

FOTO – ARCHÍV

FOTO – ARCHÍV
V našich domácnostiach býva kúpeľňa a WC najčastejšie rekonštruovanými miestnosťami v starších bytoch. Cieľom úprav býva zväčšenie priestoru a vybavenie kvalitnejším technickým vybavením a modernejším zariadením. Najmä doplnky zvýraznia estetický vzhľad a uľahčia manipuláciu.
Kúpeľňa je však vlhká a zariadenie je vystavené aj priamemu dopadu vody. Materiály, ktoré neplesnivejú, nekorodujú a vydržia každodennú prevádzku, bývajú keramické, z ušľachtilých kovov a s kvalitnou povrchovou úpravou, zo skla. Drevo nebýva tradičným v kúpeľni, ale svoju krásu zvýrazní práve v susedstve „chladných“ materiálov. Dôležitý je výber správneho druhu a základná starostlivosť oň.
Dreviny, ktoré rastú u nás, sú zväčša mäkké s nízkou hustotou. Treba ich napustiť špeciálnymi olejmi alebo použiť krycie laky, ktoré budú drevo chrániť. Tie musia zabezpečiť odolnosť pred navlhnutím. Lepšie je vybrať tvrdé drevo, najlepší je buk alebo drevo s vysokým obsahom živíc, ako má borovicové.
Ideálnym riešením do vlhkých kúpeľní je použiť drevo, ktorému vlhkosť a voda neškodia. Takéto suroviny sa najčastejšie dovážajú z Južnej Ameriky. Napríklad massarandubia a ipe, ktoré sa dovážajú z Brazílie, môžeme používať vďaka ich dostatočnej tvrdosti a hustote.
Z takéhoto dreva môžeme urobiť aj podlahu, musí však byť zabezpečené preschnutie v prípade zvlhnutia či zatečenia, napríklad roštom. Zaujímavé a odolnejšie je však obloženie stien. Fajnšmekri si z takéhoto dreva môžu dať urobiť aj kúpeľňový nábytok. Z dostupnejších drevín sa uplatnia v kúpeľni drobné doplnky, dózy, misky, držiaky.
Mimoriadne pekné sú výrobky z našich ovocných drevín, ako slivky, višne, ktoré sú dostatočne tvrdé a farebne zaujímavé. Stále obľúbený je orech. Predmety dostať v bežnej obchodnej sieti, dokonca aj u predavačov na trhoviskách. Drevo všeobecne patrí medzi drahšie materiály a ak je z dovozu, jeho cena rastie.
eb, ľš