Alkohol „spestruje“ život nám ľuďom oddávna, už pred deväťtisíc rokmi sa naši prapredkovia opájali nápojom z kvaseného ovocia a postupne, ako začali pestovať obilniny, využívali ich aj na prípravu prvých alkoholických nápojov.
Jestvujú na to aj vedecké dôkazy, jedným je napríklad nález z Číny, kde našli archeológovia nádoby staré okolo 9 000 rokov a na ich dne usadeniny alkoholického nápoja. Takisto obyvatelia územia medzi Tigrisom a Eufratom v tomto období vyrábali kvasené nápoje z obilia. Chlieb z obilnej múky vraj ľudia začali piecť až o 2000 rokov neskôr.
Alkohol sa vstrebáva do krvi už v ústnej dutine.
Je všeobecne známe, že ženy horšie znášajú alkohol ako muži. Viete však prečo? Ženy majú podstatne nižšiu – v porovnaní s mužmi asi polovičnú - hladinu alkoholdehydrogenázy – enzýmu, ktorý zodpovedá za odbúravanie alkoholu z organizmu.
Rozumné množstvo alkoholu pre dospelého muža pri hmotnosti 85 kg je 2, maximálne 3 dcl vína, alebo 0,5 litra piva. Väčšie množstvo je už škodlivé a vedie k opitosti. Pri žene s hmotnosťou 65 kg odborníci ako rozumné množstvo odporúčajú 1 - 2 dcl vína. Tieto množstvá sa však odporúčajú po jedle.
V medicíne je alkohol účinným rozpúšťadlom, používa sa napríklad aj ako protijed pri otrave metylalkoholom.
Odborníci uvádzajú, že požívanie alkoholu zvyšuje u žien riziko rakoviny prsníka.
Hovorí sa, že od piva sa priberá, rastie brucho. Pivo je síce bohaté na mnohé živiny a vitamíny, avšak až tak veľa kalórií nemá. Má ich menej ako niektoré, napríklad kolové nápoje. Prečo sa však s pitím piva priberá? Pivo podporuje chuť do jedla a ukladanie tuku práve v oblasti brucha, dôsledkom čoho je metabolický syndróm.
Ak chcete predísť "opici" a bolestiam hlavy, alebo ju zmierniť, pite dostatok vody počas konzumácie alkoholu, a nezabudnite sa poriadne napiť aj pred spaním. Samozrejme, najlepšia prevencia je piť alkohol s mierou.
Alkohol v zime na zahriatie? Na to radšej zabudnite, alkohol totiž, naopak, zvyšuje straty tepla a urýchľuje podchladenie. Roztiahne povrchové cievy, čo prechodne síce spôsobí pocit tepla, avšak organizmus ho takto veľa stráca, takže sa stáva zraniteľnejším a hrozí riziko rýchlejšieho podchladenia. Po vypití veľkého množstva alkoholu sa nám chce nielen spať, ale dochádza aj k nebezpečnému útlmu mozgového centra pre dýchanie a činnosť srdca, čo už predstavuje priame ohrozenie života. Čím dlhšie tento stav trvá, tým je riziko vyššie a stráca sa až vtedy, keď náš organizmus alkohol postupne úplne odbúra.
Alkohol má nepriaznivé účinky aj na kožu a zhoršuje niektoré kožné ochorenia, ako sú psoriáza, rosacea, akné, ekzémy a pod.
Alkoholici mávajú častejšie bakteriálne a plesňové infekcie v dôsledku poruchy vstrebávania zinku, vitamínov a stopových prvkov, čo vedie k oslabeniu imunity, objaviť sa môže aj sklon k tvorbe modrín, čo je spôsobené nedostatkom vitamínu B.