Berlín 29. augusta (TASR) - Imunitný systém človeka sa dokáže naučiť tolerovať cudzie tkanivo v ľudskom organizme. Táto schopnosť by sa mohla už v blízkej budúcnosti využiť na odstránenie negatívnych reakcií, ktoré doteraz takmer vždy sprevádzajú transplantácie orgánov, napísal nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na najnovšie informácie odborníkov z Indie.
Pri odstraňovaní odmietavej reakcie organizmu hrá rozhodujúcu úlohu týmus - detská žľaza, ktorá pracuje až do puberty, potom začne zakrpatievať. Žľaza je umiestnená za hrudnou kosťou a slúži ako škola imunity. Všetky obranné bunky imunitného systému, tzv.T-bunky sa musia počas svojho vývoja dostať do tejto žľazy. Vo vnútri týmusu sa príslušným bunkám predstavia modely všetkých bielkovín, nachádzajúcich sa v organizme človeka a T-bunky si ich musia doživotne zapamätať. V prípade ochorenia napáda imunitný systém len cudzie bielkoviny.
Približne 19 dní pred transplantáciou aplikovali pacientom pomocou injekcií malé množstvo bunkového tkaniva z darovaného orgánu priamo do detskej žľazy. T-bunky si takto zapamätali cudziu bielkovinu a prijali ju za svoju. Desať dní pred transplantáciou dostali pacienti vnútrožilovo aj kmeňové bunky z darcovej kostnej drene.
Lekári využili nový spôsob zachovania imunitnej ochrany u 26 pacientov, ktorým transplantovali ľadvinu. Za normálnych okolností by musel príjemca nového orgánu brať po celý život lieky, ktoré potláčajú prirodzenú imunitnú reakciu organizmu a zabraňujú neprijatiu transplantátu. Lieky tohto druhu však spôsobujú, že ľudia s transplantovanými orgánmi sú oveľa viac náchylní na nebezpečné infekcie, rakovinu a ochorenia srdca.
Pacienti, ktorých ošetrili indickí lekári novým spôsobom, sa s liekmi, potláčajúcimi imunitu rozlúčili po troch mesiacoch od operácie. Ani jeden z nich nemal po vysadení medikamentov nijaké ťažkosti. Lekári však upozornili, že od vysadenia liekov ubehla pomerne krátka doba - prvý pacient sa s liekmi rozlúčil len pred štyrmi mesiacmi.
Štyridsaťročná história transplantácií ukázala, že existuje malý počet ľudí, ktorí dokážu žiť s cudzím orgánom bez liekov a predoperačného tréningu T-buniek. Záhadu tohto javu sa medicíne zatiaľ nepodarilo rozlúštiť, uzatvára Die Welt.
jč vr