SME

Ako poskytnúť prvú pomoc

V letných mesiacoch pribúda najmä u detí úrazov aj iných zdravotných ťažkostí, takže nie je od veci poznať základy prvej pomoci.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Slnečný úpal – hrozí nielen na slnku, ale aj v soláriu. Prejaví sa začervenaním pokožky, prípadne tvorbou pľuzgierov. Ak dieťa dostalo úpal, okamžite ho premiestnite zo slnka do chládku, pokožku mu ochladzujte studenou vodou, môžete ho do nej na chvíľu aj celé ponoriť. Dieťaťu môžete podávať aj chladný nápoj, piť ho však musí po malých dúškoch. Pri ťažkom úpale vyhľadajte lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlomenina – kým sa dostanete k lekárskej pomoci, podoprite poranenú časť nad zranením aj pod ním v čo najpohodlnejšej polohe, podložte niečím mäkkým a podoprite. Pri otvorenej zlomenine ranu prekryte sterilným krytím alebo čistou látkou a previažte. Kým sa dostanete k lekárskej pomoco, kontrolujte životné prejavy – reakcie dieťaťa, pulz a dýchanie. Pri ošetrovaní krvácajúcich rán podľa možnosti vždy použite jednorazové rukavice.

SkryťVypnúť reklamu

Popálenina – aspoň 10 minút (ak ide o popáleniny chemikáliami aspoň 20 minút) ochladzujte tečúcou studenou vodou, z okolia popáleniny opatrne odstráňte odev, hodinky. Odev ani nič iné prilepené na popáleninu neodstraňujte. Popálené miesto a okolie prekryte sterilným krytím alebo čistou látkou, môže byť aj fólia či plastové vrecko. Pri rozsiahlych popáleninách dopravte dieťa čo najskôr k lekárovi. Na popáleninu nepoužívajte žiadne masti ani tuk, popáleniny sa nedotýkajte a pľuzgiere neprepichujte. Ak má dieťa popáleninu na tvári, ničím ju neprikrývajte, ale ochladzujte až do príchodu pomoci.

Otrava alkoholom – dieťa chráňte prikrývkou pred podchladením, alkohol totiž rozširuje cievy, takže hrozí hypotermia, nesnažte sa vyvolať zvracanie, preverte, či nemá poranenia hlavy alebo iné ťažkosti, sledujte známky života – reakcie, pulz, dýchanie, udržiavajte voľné dýchacie cesty a čo najskôr vyhľadajte lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Bodnutie hmyzom – žihadlo opatrne odstráňte nechtom alebo tupou hranou noža, pinzeta nie je vhodná, jed by sa mohol dostať do ranky. Na ranku priložte studený obklad. Veľmi nebezpečné je, ak včela či osa poštípe dieťa v ústnej dutine (pozor pri pití sladkých nápojov a pod.), pretože sliznica začne veľmi rýchlo opúchať. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak je to možné, dajte zatiaľ dieťaťu aspoň cmúľať kocku ľadu alebo popíjať studené nápoje. Pri alergickej reakcii, ktorá môže vyústiť až do anafylaktického šoku čo najrýchlejšie zabezpečte odbornú pomoc.

Popŕhlenie morskými živočíchmi – dieťa upokojte, na postihnuté miesto priložte vrecko s ľadom na 10 minút alebo studený obklad, postihnutú časť nadvihnite. Ak dieťa popŕhlila tropická medúza, na ranu lejte ocot alebo morskú vodu, aby sa zneškodnili toxické látky, oblasť nad ranou zľahka stiahnite a končatinu znehybnite. Kým príde lekár, udržujte dieťa v pokoji. Ak dieťa stúpi na morskú ježovku a zapichne sa mu do nohy ostrý pichliač, bolesť zmiernite tým, že dieťa ponorí nohu do čo najteplejšej vody a treba ho čo najskôr dopraviť k lekárovi, ktorý pichliač bezpečne odstráni. Ranu neobväzujte!

SkryťVypnúť reklamu

Uhryznutie zvieraťom – ranu vymyte vodou a mydlom, aby ste minimalizovali riziko infekcie, osušte čistými gázovými tampónmi a použite sterilné krytie. Ak je hlboká, prevezte dieťa na ošetrenie do nemocnice, lekára navštívte aj vtedy, ak dieťa nebolo očkované proti tetanu, alebo si nie ste istí, kedy či koľkokrát bolo dieťa alebo mladistvý očkovaný.

Podvrtnutie – poranenú končatinu podoprite, musí byť v pokoji, vrecko s ľadom poslúži ako studený obklad, poranenú časť opatrne obložte hrubou vrstvou vaty, pritáčajte a obviažte, každých 10 minút kontrolujte prekrvenie. Končatinu nechajte zdvihnutú v pohodlnej polohe (buď ju podložte alebo držte), aby sa znížil prítok krvi do tejto oblasti. V prípade silných bolestí vezmite dieťa do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu