Keď si chcete založiť akvárium sami, musíte si v prvom rade preštudovať dostatok odbornej literatúry. Knihy, ktoré u nás vychádzajú, sú plné obrázkov, ale, žiaľ, nie príliš kvalitné obsahom. „Venujem sa akvaristike už roky, ale najzákladnejšie veci som sa v knihe nikdy nedočítala,“ hovorí hydrobiologička Alexandra Rovná. „V populárno-náučnej literatúre sa ťažko dopátrate k praktickým radám, ktoré vás poučia, ako sa dá akvárium založiť tak, aby mohlo fungovať hneď od začiatku. V tomto prípade totiž vôbec nie sú dôležité ryby, ale prostredie, v ktorom majú žiť a zdravo sa vyvíjať.“
Po mikrobiologickej stránke je podstatné, aby v akváriu existovali predovšetkým baktérie nevyhnutné pre vodný život, ktoré ho udržujú v netoxickom stave. Treba sa riadiť dôležitou zásadou: základ nového akvária by mali tvoriť komponenty zo starého, dobre zabehnutého akvária.
Výber rýb záleží od vášho individuálneho vkusu a možností. V takzvaných spoločenských akváriách bývajú veľké množstvá rôznych druhov rýb. Najlepšie je naštudovať si ich charakteristiku v literatúre a nemiešať druhy, ktoré sa neznesú. Množstvo rýb v jednom akváriu závisí aj od ich veľkosti a metabolizmu. Niektoré druhy sa v akváriu počítajú na stovky, iné na desiatky a niektoré môžno chovať iba jednotlivo.
Čistenie akvária je dôležitou súčasťou starostlivosti o ryby. Aj keď voda opticky vyzerá byť priehľadná, čistá, znečisťujúcich látok v nej môže byť veľa. Tie potom zabraňujú rastu rýb a aj keď ich pravidelne kŕmite, ich metabolizmus nefunguje. Niektorí ľudia vymieňajú vodu, až keď je kalná, to je však už neskoro. Vo vode sa začína vytvárať nebezpečný prvok zvaný nálevník, ktorý sa nedá zlikvidovať ani výmenou vody. Vtedy už treba zavolať na pomoc odborníka. Jednobunkovce – nálevníky, riasy a baktérie, ktoré spôsobujú zákal, sa likvidujú prietokom vody cez lampu s ultrafialovým žiarením. Vyžaduje to veľa času a trpezlivosti. Do akvária sa pridáva ďalší, už dobre zanesený filter, ktorý môže vychytať aj jednobunkovce. V tom čase nemožno vodu vymieňať, ale zároveň treba ryby sledovať, pretože sa môžu začať dusiť.
Pri častom a nesprávnom čistení akvária začne voda zapáchať a ryby plávajú tesne nad hladinou, pretože majú málo kyslíka. Vo vode ostávajú jedovaté splodiny, ktoré ryby vypúšťajú – amoniak a dusitany. Tie sa potom viažu na krv ryby lepšie ako kyslík. Nastáva istý proces dusenia, aj keď do vody prúdi dostatok kyslíka. Na tele ryby sa objavuje takzvaná krupica – parazity, ktoré sa začínajú množiť. Väčšina ľudí potom opäť celé akvárium vyvára a kolotoč problémov sa nikdy nekončí. (ea)