Rakovina hrubého čreva – kolorektálny karcinóm, sa v prvotných štádiách nijako neprejavuje a pritom práve od včasného určenia diagnózy závisí uzdravenie a aj život pacienta. Tento typ rakoviny je veľmi rozšírený, patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam tráviaceho traktu. Odborníci uvádzajú, že ročne vo svete postihuje asi milión ľudí a až polovica ochoreniu podľahne.U nás tento karcinóm ročne vynesie rozsudok smrti nad zhruba 1700 pacientmi.
Pri kolorektálnom karcinóme sa kdekoľvek v hrubom čreve objaví zhubný nádor, šance na vyliečenie závisia od toho, ako rýchlo ho objavíme. Ak sa to podarí včas, môžete sa úplne vyliečiť až v 90 percentách prípadov. Okrem vhodnej prevencie sú veľmi dôležité aj pravidlené kontroly, zvlášť ak patríte do rizikovej skupiny.
Kto má zvýšené riziko
Zvlášť ostražití by ste mali byť, ak:
- dlhší čas trpíte zápalovými ochoreniami čreva,
- sa u vás často striedajú hnačky so zápchami,
- máte, alebo ste mali črevné polypy, alebo vám zistili prítomnosť krvi v stolici,
- nezdravo sa stravujete (veľa mäsa, živočíšnych tukov, málo zeleniny a ovocia),
- máte 50 a viac rokov,
- fajčíte, pijete často alkoholické nápoje,
- ste obézni,
- máte málo pohybu.
Nezanedbávajte kontroly
Priebežné monitorovanie a kontrola zdravotného stavu pozostáva z týchto vyšetrení:
- aspoň raz za dva roky vyšetrenie stolice,
- raz za desať rokov treba absolvovať kolonoskopické vyšetrenie - prezretie hrubého čreva endoskopickým prístrojom aj s prípadným odstránením polypov,
- tzv. sigmoidoskopické vyšetrenie raz za 5 rokov – prezretie ľavej časti hrubého čreva pomocou endoskopického prístroja.
Presnejšie testy
Najnovšie majú pacienti k dispozícii aj enzýmový test určený na včasnú diagnostiku rakoviny hrubého čreva. Oproti doteraz používanému testu, ktorým sa zisťovala prítomnosť krvi v stolici, je omnoho citlivejší a presnejší. Pomocou neho možno zachytiť nielen niektoré druhy polypov, ale najmä sa ním dokazuje prítomnosť nádorového enzýmu pyruvátkinázy – M2-PK.
Takto je možné až u zhruba 85 percent pacientov odhaliť včasné štádium rakoviny. Test je u nás zatiaľ novinka, v lekárni ho nekúpite, poisťovne ho nepreplácajú, ohľadne testu sa informujte u svojho lekára. Momentálne ho majú k dispozícii niektoré súkromné kliniky.
Ako môžete rakovine čreva predchádzať?
Niektoré rizikové faktory ako napríklad vek či genetické predispozície neovplyvníte, ale mnohé máte vo svojich rukách. Základom je zdravá životospráva, strava bohatá na vlákninu, ktorá podporuje správnu činosť čriev. Dôležitý je aj dostatok vitamínov a tekutín, najmä čistej vody.
Lekári odporúčajú dbať aj na pravidelné vyprázdňovanie, zápcha zdraviu vášho tráviaceho traktu nepristane, je jedným z rizikových faktorov. No a opäť treba podčiarknuť aj význam pravidelných kontrol u lekára, ak sa na karcinóm príde včas, šance na úplné vyliečenie sú veľmi vysoké.