Všetci môžu využiť testovanie občianskeho združenia Odyseus a potrebné informácie nájdu na stránke www.drogy.org. Pre agentúru SITA to uviedla Soňa Pekarovičová zo združenia.
Na Slovensku sa hepatitída typu C týka 0,2 až 0,5 percenta populácie, pričom najviac zraniteľnou skupinou sú ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy. Výskyt HCV sa v tejto skupine odhaduje na 50 percent a už aj u nás je dostupná najmodernejšia liečba, ktorá zvyšuje úspešnosť liečby na 70 percent. "Doteraz však neexistuje očkovacia látka proti hepatitíde typu C, čiže nie je možné sa proti nej zaočkovať," poznamenala Pekarovičová s dodatkom, že jediné očkovanie je proti hepatitíde typu A a B.
Občianske združenie Odyseus pracuje s ľuďmi užívajúcimi drogy od roku 1998 v bratislavských uliciach prostredníctvom programu Chráň sa sám. "Tento program prevádzkuje výmenu injekčných striekačiek spojenú s poradenstvom, edukáciou a riešením sociálnych či iných problémov klientov a klientiek," vysvetlila s dodatkom, že za 15 rokov práce získali stabilnú klientelu a ročne poskytnú služby približne tisícke ľudí injekčne užívajúcich drogy.
Informáciu o tom, kde ich nájdu, si ľudia užívajúci drogy odovzdávajú navzájom, časy sú tiež na tlačených materiáloch, ktoré rozdávajú klientom alebo sú zverejnené na stránke www.drogy.org. "Na stránke je však nutná registrácia, aby bol viditeľný obsah," doplnila Soňa Pekarovičová. Link je http://www.drogy.org/index.php/liečba/133-programy-vymeny-injeknych-striekaiek.
Testovanie však býva počas špeciálne určených služieb za prítomnosti zdravotnej sestry. "Klienti, ktorí nás navštevujú, sa o testovaní dozvedajú priamo na službe od terénnych sociálnych pracovníčok. Testovanie je bezplatné a anonymné," uviedla pre agentúru SITA.
Vo svete žije približne 200 miliónov ľudí s hepatitídou typu C, čo predstavuje 2,2 až tri percentá populácie. Z nich približne 150 miliónov má chronickú podobu ochorenia, a tí sú takisto ohrození rakovinou a cirhózou pečene. "Každý rok pribudne okolo troch až štyroch miliónov nových infekcií HCV," uzavrela pre agentúru SITA Soňa Pekarovičová z občianskeho združenia Odyseus s dodatkom, že viac ako 350-tisíc ľudí ročne v jej dôsledku umiera.