
Obrázky z knihy Nový záhradkár, IKAR
Trávnik vyzerá pekne na rovinatom pozemku aj na svahu, kde ho je lepšie vysiať v tekutom stave s prímesami a hnojivami uľahčujúcimi zakorenenie.
Konvenčný kvalitný trávnik býva kosený na 1 centimeter, vyžaduje pravidelné zalievanie a kosenie, aj dva až tri razy týždenne. Pravidelne potrebuje valcovanie, prerezávanie, prevzdušňovanie a hnojenie. Práca na niekoľko dní počas týždňa.
Úžitkový trávnik je menej dekoratívny, ale praktickejší. Trváce trávy, ako mätonoh, odolávajú aj väčšiemu zaťaženiu pri behaní detí, kosiť ho stačí raz týždenne až za dva týždne na výšku 2,5 centimetra.
V neformálnom trávniku môžu rásť aj lúčne kvety a cibuľoviny, ale tiež vyžaduje starostlivosť.
Údržba si vyžaduje menej úsilia ako náprava zanedbaného. Na uľahčenie kosenia je dobré oddeliť ho obrubami.
Dôležitá je príprava podkladu
Pred založením trávnika treba dokonale vyčistiť a vyrovnať povrch od odpadov, buriny nielen mechanicky, ale v časovom predstihu aj herbicídmi. Najlepším podkladom je kyprá piesčitá hlina so zapraveným kompostom, v ťažších pôdach pieskom. Pripravený povrch zrovnáme dlhou latou.
Semeno sejeme rovnomerne, najlepšie kvetináčom s otvormi. Pritom chodíme po dlhých latách. Po siatí jemne prehrabeme povrch, zavalcujeme semená a mierne zalievame. Semeno si vyberieme podľa účelu, iné na dekoračný účel, iné do tieňa, iné na časté chodenie. Trávnik kosíme najprv ručne, prvý raz, keď dosiahne výšku asi 5 centimetrov.
Hotový trávnik je drahší
Od renomovaného dodávateľa získame už hotové diely zrolované do šúlkov. Ten položíme na pripravený vyčistený a vyrovnaný podklad tak, aby sa pásy dotýkali. Trávu položíme najlepšie v ten istý deň, nejneskôr na druhý deň, aby nezožltla. Najlepšie sa uchytí v obdobiach, kedy nie je extrémne teplo a chladno a veľmi sucho či vlhko počas celého roka.
Vysadiť môžeme aj výhonky mačiny mierne presypané povrchovým hnojivom alebo zátky, čo sú malé kúsky mačiny. Na teplých plochách sa pri zálievke a pod povrchovým hnojivom do dvoch mesiacoch zakorenia a zrastú.
Potrebná starostlivosť
Podľa klimatických a vegetačných podmienok a druhu trávnika ho kosíme raz do týždňa alebo na sklonku sezóny zriedkavejšie. Až na dôkladne zakorenený trávnik použijeme kosačku, na okraje mechanické alebo elektrické nožnice, prípadne menej šetrný vykášač s nylonovým lankom. Rotačné kosačky zároveň trávnik povysávajú od pokosených zvyškov, ktoré by inak zahnili. Namokro kosíme len ručne, strojmi len nasucho.
Kosiť treba pravidelne aj preto, že po krátkom skosení už vysokých býľ by sa zvýšilo riziko uchytenia burín, machu a podobne. Na konci záhona ho občas zarovnáme, ak nemáme okrajové obruby. Hnojiť je najlepšie aplikáciou tekutého hnojiva rozstrekovacou pištoľou alebo pravidelným rozhodením granulovaného hnojiva.
Zhutnená pôda pod trávnikom môže spôsobiť rozšírenie machu, preto ho je lepšie prevzdušňovať. Tam, kde bol zaťažovaný aj každý rok, inak raz za dva-tri roky. Poslúžia nám vidly alebo špeciálne dierovacie zariadenia, ktoré narežú do trávnika otvory. Šúľky potom odstránime a otvory zasypeme pieskom. Porastu pomôže aj prehrabávanie pružinovými hrabľami. Najmä pred zimou treba trávnik dôkladne prehrabať, na jar sa rozrastie novými trsmi.
ĽUBOMÍR ŠIMNA