
Foto z knihy Nová príručka domáceho majstra, IKAR
Nielen domáci majster sa vyznačuje záľubou v dopĺňaní svojej dielne mechanizmami a strojčekmi, aby nimi neustále zlepšoval svoje obydlie. Základné remeselné náradie potrebujeme doma práve vtedy, keď to najmenej čakáme. Na jednoduchú opravu je zbytočné volať remeselníka, spestrovať program susedovi a požičiavať si kladivo či nebezpečne improvizovať. Základné náradie si nekupujeme preto, že sa chystáme rekonštruovať byt, ale preto, že ho občas potrebujeme.
Skrutkovač je základ
V posledných rokoch pribúda skrutiek s krížovou drážkou v hlave. Či už systému Philips alebo Pozidrive, treba na ne skrutkovač s krížovým hrotom, obyčajný plochý je neúčinný. Vyberieme si dostatočne dlhý s ergonomickou rukoväťou, aby nám v dlani nepreklzovala a netlačila nás. Najdôležitejšie je, aby mal možnosť výmeny hrotov - bitov, tieto predávajú v sadách na rôzne veľkosti a tvary skrutiek a dajú sa aj jednotlivo dokúpiť. Skrutkovače bývajú aj sklopné, ktorými môžeme pracovať v neprístupných rohoch, s aretáciou pravého a ľavého otáčania.
Z množstva druhov klieští v byte najviac využijeme kombinované, ktoré nahradia štípacie a občas v jednoduchších prípadoch aj elektrikárske. Nepoužívajme ich na šesťhranné skrutky a matice, na tie sú kľúče. Inak si spôsobíme škodu, sťažíme prácu a privodíme aj úraz. Využijeme aj nastavovacie kliešte, tzv. blicky. Kliešte by mali mať pevnú ergonomicky tvarovanú rukoväť, nehrdzavejúce telo (napr. z chróm-vanádiovej ocele) a blicky by nemali vyskakovať a posúvať sa z nastavenej polohy (lepšie sú so šikmými drážkami).
Doma vystačíme s 250-gramovým kovovým kladivom, doplniť ho môžeme o gumené na montáž nábytku. Nielen na jeho inštaláciu použijeme súpravy gola kľúčov alebo vidlicových kľúčov od veľkosti 5 do 21. Niektoré výrobky (bicykle) majú skrutky so zahĺbeným šesťhranným otvorom, tam siahneme po imbusových kľúčoch (od č. 3 do 13).
Stroj odstráni námahu
Aj amatérovi pomôže akumulátorová vŕtačka, ktorá bez námahy ako skrutkovač otvorí krídla okien pri umývaní. Vŕtačku do betónu využijú len tí, ktorí cítia potrebu občas zmeniť fazónu bytu, vtedy uprednostníme pneumatickú pred mechanickou, je účinnejšia a dlhšie vydrží. Na trhu je aj kombinovaný stroj, ktorý skrutkuje, vŕta, píli a brúsi podľa nastaveného doplnku.
Okrem pílky na drevo s kvalitnými kalenými menšími zubmi a nekĺzavou rukoväťou je výhodná aj pílka na kov, čulejší uživia aj priamočiaru mechanickú pílku. Brúsky, hoblíky, rašple a pilníky netreba každý deň, ale plastové držadlo s možnosťou upnutia šmirgľov systémom suchého zipsu je na brúsenie pohodlné a praktické. V predajniach pre dom a záhradu majú užitočné svorky na rýchle uchytenie predmetov pri pílení aj lepení. Sú plastové s možnosťou nastavenia uhla čeľustí.
V domácnosti využijeme aj špachtľu, stierku a škrabadlo na starú farbu, základný spojovací materiál - skrutky a klince kupujeme podľa potreby, lepidlo na rozličné materiály by sme mali mať poruke stále. Dobré je používať aj rukavice a okuliare, v prašnom prostredí respirátor. Nakúpené náradie si uložíme do kufríka s trocha väčším objemom, než máme momentálne predmetov. Úložný priestor obsahujú aj rozličné schodíky, ktoré poslúžia zároveň aj na dosiahnutie vyššie odložených predmetov v domácnosti. (ľš)