SME

Pri liečbe komplikácií cukrovky pomáhajú aj vitamíny

Vitamíny sú nevyhnutnou súčasťou výživy človeka. Hoci ich denne potrebujeme prijať iba nepatrné množstvo, patria medzi nenahraditeľné živiny.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Pre ich nenahraditeľnosť a súčasne dostačujúce malé množstvá nevyhnutné na zachovanie zdravého metabolizmu a fungovanie organizmu sa vitamíny radia medzi tzv. esenciálne mikroživiny. Z funkčného hľadiska sú väčšinou súčasťou niektorých koenzýmov, ktoré spolu s bielkovinovou molekulou vytvárajú komplexné enzýmy zapojené do väčšiny základných metabolických procesov. Vitamíny sa delia do dvoch základných skupín – na vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitamín B1 – tiamín

Vitamínom B alebo B komplexom sa súhrne označujú vitamíny skupiny B rozpustné vo vode, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie ľudského organizmu. História objavenia vitamínu B1 – tiamínu spadá do druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Tiamín bol prvým presne opísaným vitamínom zo skupiny B vitamínov rozpustných vo vode. Ťažkým, neraz až smrteľným neurologickým ochorením, nazývaným beri-beri, trpeli najmä vojaci – námorníci pri dlhých pobytoch na mori s jednostrannou potravou.

SkryťVypnúť reklamu

Prvými vedcami, ktorí zistili súvislosť medzi chorobou beri-beri a charakterom potravy, boli vojenskí lekári. Japonský námorný lekár Kanehiro Takaki už v roku 1884 vyslovil hypotézu, že beri-beri u námorníkov je dôsledkom jednostrannej a nedostatočnej výživy. Keď sa k lúpanej ryži pridalo mäso, mlieko, chlieb a zelenina, ochorenie beri-beri sa u námorníkov nevyskytovalo ani počas dlhej 9-mesačnej plavby. Neskôr sa zistilo, že aj konzumáciou nelúpanej celozrnnej ryže s obsahom otrúb (a takisto aj celozrnných obilnín) možno chorobe beri-beri zabrániť.

Výskyt v potravinách, doplnkoch výživy a liekoch

K potravinám bohatým na tiamín patria celozrnné obilniny, mäso a mäsové výrobky, zelenina, ovocie, strukoviny, vajcia a mliečne výrobky. Zlúčeniny tiamínu sa vyskytujú vo viaczložkových multivitamínových liekoch a používajú sa pri nedostatku tiamínu, a to na prevenciu v dávke 1 – 5 mg denne a na liečbu v dávke 10 – 35 mg denne. Takisto sú dostupné aj prípravky s výlučným obsahom tiamínu a s dávkou niekedy až do 300 mg.

SkryťVypnúť reklamu

Príznaky deficitu

Nedostatok tiamínu môže viesť k ochoreniu beri-beri s neurologickými a kardiologickými príznakmi. Prejavuje sa bolesťami hlavy, únavou a úbytkom svalov. Dôsledkom poklesu pravidelného príjmu pod 0,2 mg/1000 kcal sú klinické príznaky z nedostatku tiamínu a nakoniec ochorenie beri-beri. Nedostatok tiamínu môže vyústiť do poruchy centrálnej nervovej sústavy (CNS), tzv. Wernickeho encefalopatie. Hlavné príznaky sú zmätenosť, ataxia a poruchy vedomia (kóma). Niekedy sa pridruží aj tzv. Korsakoffova psychóza. Obe poruchy sú typické pre alkoholizmus.

Beri-beri sa vyskytuje aj u dojčiat, ktoré dojčia ženy s deficitom vitamínu B1. Takisto sa vyskytuje u dospelých, ktorí prijímajú veľké množstvo sacharidov prevažne z vymletej ryže (bez obsahu otrúb). V rozvinutých krajinách sa nedostatok tiamínu vyskytuje väčšinou pri chronickom alkoholizme, kde je znížený príjem vitamínu B1 v potrave, ako aj u diabetikov, u ktorých nedostatok vitamínu B1 spôsobuje jeho zvýšené vylučovanie obličkami.

SkryťVypnúť reklamu

Benfotiamín

Benfotiamín je syntetický, v tukoch rozpustný derivát vitamínu B1 (tiamínu). Je tak biologicky dostupnejší a fyziologicky aktívnejší než klasický tiamín. Dobre sa vstrebáva aj pri vyšších dávkach na rozdiel od solí vo vode rozpustného tiamínu, kde pri vyššom dávkovaní dochádza k poklesu absorpcie. Používa sa ako zdroj vitamínu B1 v prípravkoch vo forme tabliet, kapsúl, žuvacích tabliet, šumivých práškov alebo tekutín. Odporúčané dávky sú podobné ako pri vitamíne B1.

Terapeutické využitie pri diabetických komplikáciách

Tiamín je nevyhnutnou súčasťou troch dôležitých enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na metabolizme glukózy. Tie majú veľký význam pri znižovaní hladiny látok odbúravania glukózy, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri poškodzovaní buniek a tkanív pri dlhodobej hyperglykémii. Bez dostatočného prísunu tiamínu tieto kľúčové enzýmy nefungujú. Pri hyperglykémii sa aktivujú alternatívne metabolické cesty odbúravania glukózy, pri ktorých vznikajú látky so škodlivým účinkom na bunky a orgány.

Chronická a neliečená hyperglykémia a následná zvýšená koncentrácia glukózy v bunkách systematicky poškodzuje telesné bunky, tkanivá a orgány. Škody sa prejavujú najmä na stenách ciev ako bujnenie svaloviny cievnej steny, jazvenie, zúženie ciev. Okrem toho hyperglykémia podporuje aj vznik krvných zrazenín ako aj tvorbu látok, ktoré vedú k zápalom v tkanivách až k zániku buniek.

Výsledkom je „kôrnatenie ciev“ a následne aj poškodenie neraz životne dôležitých orgánov, ako sú srdce, obličky, CNS, periférne nervy, dolné končatiny, očná sietnica. Tiamín podporuje rozširovanie ciev a účinne bráni poškodeniu veľkých i drobných ciev u pacientov s cukrovkou 2. typu.

Benfotiamín je vďaka rozpustnosti v tukoch podstatne účinnejší ako deriváty tiamínu rozpustné vo vode. Blokuje hlavné patofyziologické mechanizmy hyperglykemického poškodenia pri cukrovke, takže priaznivo pôsobí pri závažných a pomerne častých komplikáciách cukrovky: neuropatii (porucha periférnych nervov), retinopatii (poškodenie sietnice), nefropatii (poškodenie obličiek). Navyše je silným antioxidantom.

Diabetická neuropatia sa prejavuje stratou citlivosti a bolesťou najmä v dolných končatinách. Môže viesť k syndrómu diabetickej nohy, ktorý je najčastejšou príčinou amputácií. Výsledky výskumov ukázali, že oba typy diabetikov majú v priemere o 75 % nižšie hodnoty tiamínu v plazme ako zdraví jedinci. Podieľa sa na tom aj jeho zvýšené vylučovanie pri nefropatii. Použitie vitamínu B1 u pacientov s cukrovkou je preto logickou a nevyhnutnou súčasťou liečby aj prevencie diabetických komplikácií.

Benfotiamín podľa klinických štúdií zlepšuje rôzne príznaky diabetickej polyneuropatie v dávkach 150 – 600 mg/deň počas 3 – 6 týždňov. Vyššie dávky podané v úvode liečby môžu mať priaznivý vplyv na zrýchlenie nástupu účinku. Dlhodobá hyperglykémia u pacientov s cukrovkou 2. typu poškodzuje drobné cievy obličiek, čo sa prejaví už v raných štádiách zvýšeným vylučovaním bielkoviny albumín do moču.

Výsledky posledných klinických štúdií ukázali, že tiamín podávaný pacientom s cukrovkou 2. typu, ktorí trpia aj diabetickou nefropatiou vo vysokých dávkach (300 mg denne), účinne potlačil vylučovanie bielkoviny do moču, a to už vo včasných štádiách poškodenia obličiek. Preto podávanie vysokých dávok tiamínu (300 mg denne) zvyšuje účinnosť liečby raných štádií poškodenia obličiek pri cukrovke 2. typu.

Neuropatia, polyneuropatia

Asi 20 % chronických alkoholikov trpí poškodením periférnych nervov. Zároveň sa dá u nich zistiť zreteľný nedostatok vitamínu B1. Okrem abstinencie preto patrí do základnej liečby ovplyvňujúcej samotnú príčinu poškodenia nervov (alkoholickej polyneuropatie) aj dlhodobé podávanie vitamínu B1. Účinná liečba vyžaduje vysokú biologickú dostupnosť tiamínu. Miera vstrebávania je aj u zdravých jedincov po podávaní terapeutických dávok (50 – 100 mg) malá (4 – 6 %).

U alkoholikov je črevná resorpcia často narušená, preto sa u nich dá očakávať ešte nižší stupeň vstrebávania. Benfotiamín má však extrémne vysokú biologickú dostupnosť, je aj menej toxický ako tiamín B1.

Ukázalo sa, že liečba benfotiamínom bez súčasného podávania vitamínu B6 a/alebo B12 je pri alkoholickej polyneuropatii vysoko účinná a dokáže upraviť funkcie periférnych nervov. Navyše takto liečeným pacientom ustupujú aj bolesti a zlepšuje sa u nich koordinácia. Vysoká účinnosť benfotiamínu sa dokázala aj pri ďalších ochoreniach periférnych nervov a svalov, či už zápalového, toxického, alebo metabolického pôvodu.

Autor: Peter Minárik – Gastroenterologické oddelenie, Onkologický ústav sv. Alžbety, s. r. o., Bratislava, ONLIFE – Poradňa pre obezitu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Jakub Pavlús.

Niektorí kandidáti zamestnávajú našu myseľ, aby sme nekládli podstatnejšie otázky.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu