Ottawa 3. septembra (TASR) - Ženy, ktoré sa pred nechceným tehotenstvom chránia najnovším typom antikoncepčných tabletiek, sa nevystavujú zvýšenému riziku srdcových ochorení, uvádza sa v najnovšej kanadskej štúdii.
Tieto zistenia by mali rozohnať obavy o bezpečnosť tzv. orálnych kontraceptív tretej generácie používaných od polovice 90. rokov.
Vedci preskúmali sedem veľkých štúdií vykonaných po roku 1995 a hodnotili riziko infarktu myokardu u užívateliek antikoncepcie druhej a tretej generácie. Ani jeden typ tabletiek výraznejšie nezvýšil riziko srdcovej príhody, ako uvádzali predchádzajúce štúdie, píše sa v najnovšom vydaní magazínu Human Reproduction.
Tím vedcov zistil, že ročne postihne srdcový infarkt len 1,3 percenta zo 100.000 užívateliek orálnej antikoncepcie. U rovnakého počtu žien, ktoré tento druh antikoncepcie neužívajú sa za rok vyskytne infarkt u 1,5 percenta.
"Niektorí ľudia by mohli interpretovať najnovšie údaje tak, že tabletky chránia pred infarktom, a ďalší môžu dôjsť k záverom, že nepredstavujú žiadne riziko. Nech je interpretácia akákoľvek, lekári by ich mali predpisovať bez veľkých obáv aj ženám so srdcovými a cievnymi ochoreniami," povedal vedúci kanadskej štúdie Walter Spitzer pre internetový magazín WebMD. Spitzer je epidemiológom a profesorom na McGill University v Montreale.
Prvú generáciu hormonálnej antikoncepcie uviedli na trh v 60. rokoch: tabletky obsahovali vysoké hladiny hormónov estrogén a progesterón a zapríčinili mnohé prípady krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť srdcový infarkt či mozgovú porážku.