"Silné fyzické bolesti patria k symptómom depresie. čím väčšia je bolesť, tým je depresia ťažšia," konštatovala Dr. Rebecca L. Robinsonová.
Cítiť bolesť je určite depresívne. No medzi bolesťou a depresiou sú aj ďalšie, hlbšie súvislosti: v mozgu sa aktivujú rovnaké oblasti a chemické látky pri bolestiach aj pri depresii. "Chemické látky súvisiace s depresiami a bolestivými symptómami využívajú rovnaké nervové dráhy," vysvetlila Robinsonová a dodala, že práve nerovnováha týchto látok môže byť príčinou veľkých bolestí depresívnych pacientov.
"To neznamená, že "bolesť je len v hlave", ako sa pôvodne verilo. Pacienti s depresiou majú chemickú príčinu, prečo naozaj cítia väčšie bolesti," potvrdil Dr. Charles L. Raison, asistujúci profesor na atlantskej Emory University.
Robinsonovej štúdie sa zúčastnilo 18.456 pacientov navštevujúcich obvodných lekárov. Pacienti pochádzali z celého sveta, napr. Španielska, Izraelu, Brazílie, Austrálie, Ruska a USA. Účastníci štúdie podstúpili krátke testy na depresiu a mieru bolesti. Bez ohľadu na pôvod pacientov mali tí, čo sa sťažovali na bolesti, až trojnásobne častejšie aj príznaky depresie.
Depresívni pacienti najčastejšie trpia všeobecnými bolesťami tela, hlavy, v brušnej oblasti a bolesti kĺbov. Pri zmiernení depresie sa zvyčajne zmiernia aj bolesti. Na zmiernenie bolestí pôsobia podľa vedcov aj antidepresíva.