Budú nevidiaci niekedy vidieť?

Vrátiť zrak slepým sa doposiaľ darilo len v biblických príbehoch či fantazijných predstavách autorov sci-fi literatúry. Pokroky vo svete nanotechnológií sú však prísľubom, že zákroky s takým radikálnym výsledkom možno čoskoro budú na očných klinikách bežn

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

ou záležitosťou.

Vedecký pokrok neúnavne napreduje a aj v mikrochirurgii sa v čoraz väčšej miere ráta s využitím nanotechnológií. K novinkám na poli oftalmológie patrí napríklad transport liečivých steroidov do sietnice slepých myší pomocou špeciálne upravených nanočastíc – dendrimerov. Dôsledkom je obnova prirodzenej funkcie sietnice. Ďalšou sľubnou novinkou je prelomová terapia na báze génovej terapie. Svitá tak nádej mnohým pacientom, ktorí dnes napríklad v dôsledku degeneratívnych porúch sietnice prichádzajú o zrak.

Ako film

Budúcnosť oftalmológie je v tomto smere veľmi svetlá a ja osobne sa na ňu veľmi teším, i keď neviem, či ju ešte zažijem, keďže je to ešte veľa práce a výskumu, kým sa dostane do praxe. Vo všeobecnosti ide o to, ako nahradiť poškodenú sietnicu v ľudskom oku a prinavrátiť človeku zrak,“ vysvetľuje očný chirurg a primár očnej kliniky VESELY, František Veselý, ktorý vykonal prvú ambulantnú operáciu sivého zákalu na Slovensku.

Sietnicu pripodobňuje k filmu vo fotoaparáte a vysvetľuje, že kým je film nepoškodený a neosvetlený, je možné z neho vyrobiť krásne fotografie. Keď sa osvetlí alebo poškodí, pekná fotografia z neho nikdy nebude. „Smerov, ktorými sa vývoj uberá je niekoľko. Od génovej terapie a použitia kmeňových buniek až po čipové technológie. Najdôležitejším bodom je naučiť novovytvorené vrstvy sietnice alebo čipy komunikovať s tými pôvodnými štruktúrami v oku tak, aby vzniknutý obraz mal zmysel a bol naozaj kvalitným obrazom,“ hovorí lekár.

Kedy stačia okuliare

V určitých prípadoch postačí na korekciu zraku táto pomôcka. Okuliare podľa lekára pomáhajú takmer pri všetkých dioptrických chybách, ktoré postihujú ľudské oko. Či je to astigmatizmus, krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Ide o tzv. refrakčné chyby.

 • Krátkozrakosť – človek vidí ostro na blízko (lúče sa lámu pred sietnicou),
 • ďalekozrakosť – človek vidí ostro do diaľky (lúče sa lámu za sietnicou),
 • Astigmatizmus – ide o nepravidelný tvar rohovky, takže časť lúčov sa zbieha mimo žltej škvrny – miesta najostrejšieho videnia.

Lekár dopĺňa, že „okuliare sú taktiež veľmi nápomocné aj v počiatočných štádiách sivého zákalu. Vedy pomáhajú korigovať zrakovú ostrosť zmenenú jemnými zákalmi v ľudskej šošovke a oslabenou schopnosťou zaostrovať na blízke a neskôr aj vzdialené predmety.“

Pomocník v mikrochirurgii oka

Na „zázraky“ spojené s využitím nanotechnológií si síce ešte nejaký čas musíme počkať, avšak aj v súčasnosti oční chirurgovia disponujú vyspelými technológiami, ktoré im slúžia na liečbu mnohých porúch zraku a ochorení očí.

Napríklad operácie očí pomocou lasera. Robia sa už vyše štvrťstoročia, prvú, úplne laserovú operáciu vykonal v roku 1987 švajčiarsky oftalmológ Theo Seiler. Čo všetko dnes možno v oftalmológii „riešiť“ pomocou lasera? František Veselý potvrdzuje, že laser má dnes v oftalmológii veľmi široké využitie. „Pomocou neho je možné ošetriť sietnicu diabetika, taktiež trhlinku či degeneráciu na sietnici, a tým zabrániť odlúpeniu sietnice. Taktiež je pomocou lasera možné odstrániť sivý zákal, druhotný sivý zákal či čiastočne utlmiť tvorbu vnútroočnej tekutiny.“

V súčasnosti sa však podľa lekára laserová chirurgia najviac využíva práve v oblasti odstraňovania dioptrických chýb, či už krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo astigmatizmu. „Veľkým prínosom je femtosekundový laser, vďaka ktorému je laserová refrakčná chirurgia rýchlejšia, presnejšia, s rýchlou rekonvalescenciou a najmä nebolestivá. Využitie tohto lasera sa črtá aj pri operáciách sivého zákalu a veľmi veľký prínos má v transplantačnej chirurgii rohovky,“ vysvetľuje lekár.

Ktoré zákroky nehradí poisťovňa, ale musí ich zaplatiť pacient?

 • Operácie sivého zákalu sú kompletne hradené zdravotnými poisťovňami.
 • Poisťovne však neuhrádzajú tie operácie, ktorých úlohou je zbaviť ľudí okuliarov pomocou excimerového laseru, a to hlavne krátkozrakých.
 • Pokiaľ je však rozdiel dioptrickej korekcie medzi očami väčší než 3,5 dioptrie (anizometropia), podieľa sa na laserovej liečbe poisťovňa.

Laser namiesto skalpela

Trápi vás sivý zákal? Je možné, že očný chirurg už nesiahne po skalpeli, ale bude operovať pomocou femtosekundového lasera? Možné výhody zákroku pomocou femtosekundového laseru sú: presný tvar, veľkosť a pozícia operačnej rany.

Aké ďalšie výhody má použitie lasera oproti skalpelu? Lekár vysvetľuje, že „spoločne s veľmi presnou kapsulorexou (otvorením predného puzdra šošovky) a nárezmi na korekciu astigmatizmu sú toto zatiaľ jediné výhody, ktoré operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru ponúka. Je to preto, že po vytvorení operačnej rany, pomocných vstupov a kapsulorexy je potrebné sa vrátiť k pôvodnému postupu a vstúpiť do oka s ultrazvukovou sondou, ktorá rozbije a odsaje zakalenú šošovku a vytvorí tak priestor pre novú šošovku, ktorá vráti pacientovi zrakovú kvalitnú ostrosť.“

Dodáva, že operácia pomocou lasera je dnes, bohužiaľ, výrazne dlhšia než klasická, vyžaduje si prerušenie zákroku a transport pacienta z jednej operačnej sály na druhú. V neposlednom rade je takáto operácia sivého zákalu aj neporovnateľne drahšia a taktiež má veľa úskalí, ktoré ešte nie sú odhalené, keďže sa vykonávajú len veľmi krátku dobu.

Kedy má však laser červenú? Podľa Františka Veselého možno operáciu pomocou femtosekundového vykonať len u tých ľudí, ktorí majú úplne číru rohovku. „Keby táto bola akokoľvek zakalená či poškodená, laserový - svetelný lúč by sa nemusel dostať na určené miesto a nevykonal by svoju úlohu tak, ako by mal. Samozrejme, existuje mnoho ďalších relatívnych kontraindikácií.“

Prečo práve ja a teraz?

Túto otázku si zrejme položia mnohí, ktorých trápi niektoré z dvoch najčastejších ochorení očí: sivý zákal alebo vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM). Tieto dve ochorenia majú spoločného menovateľa – vek a metabolické zmeny. František Veselý vysvetľuje, že „sivý zákal vzniká hromadením splodín látkovej premeny v šošovke, ktoré spôsobujú jej postupné zakaľovanie a znemožňujú prechod svetelných lúčov do ďalších častí oka.“

Dodáva, že sivý zákal je chorobou, ktorú možno pomocou operácie odstrániť a prinavrátiť tak pacientovi dobrú zrakovú ostrosť a jasný pohľad na svet. „Môžeme ho prirovnať ku sklu, na ktorom je námraza. Kým sa táto nezoškrabe škrabkou na námrazu, alebo ju neroztopí slnko, nie je možné vidieť oknom ani von, ani dnu. Tak aj zakalená šošovka znemožňuje číry pohľad na svet.“

Proces vzniku VPDM je podľa lekára odhalený, ale stále ostáva do istej miery otázkou prečo a kedy vzniká. „Dá sa povedať, že je podmienená komplexom multifaktoriálnych porúch spôsobených mnohými predisponujúcimi génmi a vplyvmi vonkajšieho prostredia.“ VPDM je ochorenie, ktoré lekári momentálne nie sú schopní vyliečiť a ani odstrániť. Našťastie už existujú prípravky, ktoré dokážu jeho priebeh zbrzdiť a minimalizovať následky.

„Čas výskytu týchto ochorení je individuálny, u niekoho sa stretávame so sivým zákalom oveľa skôr než u iných,“ hovorí František Veselý.

Pozor na zápaly

Oko, náš externe najcitlivejší orgán, je náchylné k zápalom všetkého druhu.Zápaly spojovky všeobecne postihujú všetkých ľudí bez rozdielu veku. Môžu mať rôzny pôvod - bakteriálny, vírusový, alergický, imunologický či chemický. V závislosti od pôvodu treba podľa lekára pristupovať aj k liečbe. Radí, že v bežnom živote je najlepšie chrániť sa okuliarmi, a to zvlášť v prašnom či veternom prostredí, keď je vysoká pravdepodobnosť, že do oka môže niečo padnúť či „vletieť“.

Veľmi závažnou kapitolou sú zápaly spojovky a rohovky podmienené infekciou z kontaktných šošoviek.

Najväčšie chyby, ktorých by ste sa mali vyvarovať:

 • šúchanie očí,
 • samoliečba,
 • odklad návštevy očného lekára.

František Veselý varuje, že podcenením týchto chýb sa môže z banálneho problému stať problém vážny.

Čo môžete urobiť pre zdravie svojich očí:

 • absolvujte pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára raz ročne,
 • chráňte si oči pred UV žiarením (škodí však napríklad aj príliš intenzívne umelé svetlo),
 • netrávte priveľa času za počítačom alebo sledovaním televízie,
 • vyhýbajte sa alkoholu a zafajčeným priestorom, nefajčite,
 • dodržiavajte zdravú životosprávu, dbajte na dostatok vitamínov, ako aj omega 3 a omega 6 mastných kyselín v potrave (čerstvá zelenina, ovocie, orechy, ryby, strukoviny),
 • dbajte na optimálnu telesnú hmotnosť,
 • pozor na zvýšený cholesterol,
 • dbajte na optimálny krvný tlak – dôsledkom dlhodobo zvýšeného tlaku krvi trpia aj cievy sietnice, hypertenzia sa nepriaznivo podpíše na ich stave. Dôsledkom dlhodobého vysokého tlaku krvi dochádza k ich sťahovaniu, takže sietnica je následne zle vyživovaná a vznikajú na nej degeneratívne zmeny, ktoré môžu mať za následok zhoršenie videnia,
 • ak ste alergickí na rôzne pele, nezanedbávajte liečbu alergie, dôsledkom môže byť závažné ochorenie - zápal spojovky a poškodenie rohovky, ktoré môže viesť k zhoršeniu videnia.
Luteín a zeaxantín Tieto karotenoidy sú súčasťou rastlinného pigmentu a nachádzajú sa v rôznych druhoch najmä zelenej zeleniny. Keď sa potravou dostanú do organizmu, spôsobujú žltkavé zafarbenie makuly (žltej škvrny), ktorá je miestom najostrejšieho videnia a zodpovedá aj za to, že vidíme farebne. Je to časť sietnice, kde je najviac čapíkov. Žltý pigment chráni oči pred poškodením slnečným žiarením.

Čo všetko hrozí očiam

Refrakčné chyby – najčastejšie poruchy zraku (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), ide o problémy so zaostrovaním. Korigujú sa okuliarmi, často je riešením operácia pomocou lasera.

Poruchy šošovky – najčastejšou je katarakta (sivý zákal), jediným riešením je operácia.

Glaukóm (zelený zákal) – toto ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu, je častou príčinou slepoty. Keďže nebolí, človek o ňom dlhý čas nemusí vedieť. Aj preto je dôležité absolvovať pravidelné prehliadky u lekára.

Poruchy sietnice – častou je napr. diabetická retinopatia, postihuje drvivú väčšinu diabetikov, ktorí dlhšie ako 15 rokov trpia cukrovkou. Ide o poškodenie sietnice, ktoré má na svedomí dlhodobá hyperglykémia. Veľmi dôležitá je prevencia – udržiavanie optimálnej hladiny cukru v krvi, hladiny cholesterolu, optimalizácia tlaku krvi, zníženie nadváhy, vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu a pod.

VPDM – toto chronické degeneratívne ochorenie ktoré postihuje makulu (žltú škvrnu) – centrálnu časť sietnice, je najčastejšou príčinou slepoty.

Suché oko a syndróm suchého oka – pozor, nie je to to isté.

Suché oko je v podstate nevedecké označenie veľkej skupiny ochorení povrchu oka. Najčastejšie za ním stojí napríklad namáhanie očí dlhým pozeraním do monitora počítača - vtedy človek menej žmurká, dlhé sledovanie televízie či klimatizované miestnosti. Príčinou však môže byť aj vek, hormonálny či zápalový pôvod, dlhodobé užívanie niektorých liekov a suché oko môžu zhoršovať aj niektoré ochorenia.

Syndróm suchého oka sa na rozdiel od suchého oka vyskytuje veľmi vzácne. Ide o veľmi závažný stav pri rôznych systémových ochoreniach. Zvyčajne sa spája so všeobecnou suchosťou slizníc (napríklad Sjögrenov syndróm). Aby liečba bola úspešná, treba liečiť základné ochorenie, ktoré stojí za vznikom syndrómu.

Zápaly – môžu vznikať vo vnútri oka (zápaly vráskovca, dúhovky alebo cievovky), na rohovke (často trápia tých, čo nosia kontaktné šošovky), ale aj na spojovke či v okolí oka. K tým posledným patrí napríklad tzv. jačmeň – ide o zápal mazovej žliazky na mihalniciach.

Alergie – alergénmi sú obvykle pele, zvieracie chlpy či výlučky roztočov. K rizikovým faktorom, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku alergie, patrí napríklad aktívne ale aj pasívne fajčenie, klimatizácia, ale aj dlhodobá liečba antibiotikami či príliš sterilné prostredie.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 227
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 809
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 738
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 577
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 924
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 889
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 776
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 587
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 573
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 479

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Dermatologička radí ako si vybrať kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Nová protilátka likviduje 99 percent vírusov HIV

Protilátka je najúčinnejšia v histórii. Mohla by slúžiť ako vakcína proti HIV.

Mužské semeno môže obsahovať desiatky vírusov

HIV, Zika a Ebola sú iba začiatok. Semeno môže obsahovať až 27 typov vírusov.

Jedenásť prírodných liekov, ktoré pomáhajú pri prechladnutí

Jedenásť prírodných liečiv, ktoré pomôžu prekonať príznaky ochorenia a posilnia imunitu.