Znie to síce poeticky, nejde však o názov zbierky básní začínajúceho mladého autora. Chceme vás upozorniť na možnosť naozaj sa poprechádzať v útrobách ľudského srdca. Presnejšie povedané – jeho nadrozmerného modelu, ktorý zavíta až do piatich slovenských miest.
Model je súčasťou edukačnej kampane s názvom Aj srdce môže spôsobiť porážku, ktorú realizujú viaceré významné slovenské odborné spoločnosti SASA (Slovenská asociácia srdcových arytmií), SKS (Slovenská kardiologická spoločnosť), SNS (Slovenská neurologická spoločnosť) a SHS (Slovenská hypertenziologická spoločnosť)v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou Bayer.
Kampaň potrvá až do začiatku októbra a počas nej zavíta do piatich slovenských miest aj tím odborníkov, ktorí budú návštevníkom k dispozícii. Môžete sa s nimi nielen poradiť, ale nechať si aj bezplatne odmerať tlak a absolvovať preventívnu prehliadku.
- Kampaň sa začína 12. septembra v Bratislave na autobusovej stanici Nivy,
- pokračuje 19. septembra v Obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici,
- 20. septembra v Centre Max v Nitre,
- 26. septembra v Auparku v Žiline,
- skončí sa 3. októbra v Optime v Košiciach.
Fibrilácia predsiení
Tím odborníkov vám poskytne aj informácie o fibrilácii predsiení srdca – najčastejšej srdcovej arytmii, ktorá môže dokonca spôsobiť aj mozgovú cievnu príhodu – ľudovo povedané porážku. Dôsledkom nepravidelnej činnosti srdcových predsiení totiž môže byť aj vznik krvných zrazenín. najčastejšie sa ukladajú v ľavej predsieni, najmä v jej konkrétnej časti – v tzv. ušku.
Ak sa taká zrazenina uvoľní, dostane sa do krvného riečiska, ktorým následne putuje a môže spôsobiť až život ohrozujúce komplikácie v podobe infarktu, a to nielen myokardu, ale aj v iných dôležitých orgánoch.
Epidémia 21. storočia
Hlavný garant projektu, prednosta Kardiologickej kliniky NÚSCH, Prof. MUDr. Robert Hatala, PhD., FESC, FACC upozorňuje: „Fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou srdcového rytmu. Na Slovensku ňou trpí podľa našich odhadov až 150 tisíc ľudí a mnohí ďalší o tom ani nevedia. Táto komplikácia, ktorá býva označovaná aj za epidémiu 21.storočia, má pritom život ohrozujúce dôsledky a až 5-násobne zvyšuje riziko, že pacient dostane cievnu mozgovú príhodu“.
Rizikom je aj cukrovka a obezita
V rámci edukačnej kampane sa dozviete nielen podrobnosti o katastrofálnych následkoch zanedbaných srdcovo - cievnych ochorení, ale aj to, ako im možno účinne predchádzať. „Riziko vzniku fibrilácie predsiení srdca stúpa s vekom a často je dôsledkom iných ochorení, napríklad cukrovky alebo obezity. Prejavy tejto arytmie sú rôzne, no čo je alarmujúce, až 70 percent pacientov najskôr nepociťuje žiadne ťažkosti. Na to, že majú problémy so srdcom sa príde iba náhodne počas preventívnych vyšetrení,“ vraví prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC.