S pribúdajúcimi rokmi sa zvyknú o slovo hlásiť kĺby, v dôsledku prirodzeného opotrebovávania a nástupu degeneratívnych ochorení. Najčastejšou príčinou je opotrebovávanie chrupky. Chrupavka zohráva v činnosti kĺbov veľmi dôležitú úlohu – tlmí nárazy a otrasy, dodáva kĺbom pružnosť.
Kĺby sú počas života významne namáhané, ak ich však zaťažujeme nadmerne a nesprávne, dôsledkom môžu byť rôzne ťažkosti a ochorenia. Najčastejšie je to osteoartróza alebo artróza. Toto ochorenie je tak trochu zradné, pretože ho dlhší čas nemusíte spozorovať a ohlási sa až bolesťami, ku ktorým sa pridá stuhnutosť kĺbov.
Sprvu sa ohlási tzv. štartovacími bolesťami, ktoré sa začínajú pri prvých pohyboch po dlhšom pokoji. Ak kĺby zaťažujete dlhodobejšie, môžu sa objaviť aj dlhšie trvajúce bolesti, najmä vo večerných hodinách. Ak už u vás osteoartróza pokročila, tak sa bolesti môžu objaviť aj pri určitých pohyboch.
Opotrebovaná chrupavka spôsobuje, že dochádza k vzájomnému treniu a poškodeniu kosti. K zmenám na chrupavke sa tak neskôr pridružia aj zmeny v okolitých kostiach a šľachách.
Komu hrozí osteoartróza
Odborníci vravia, že prakticky ktokoľvek z nás môže mať tento problém, výnimkou nie sú ani deti. Vo všeobecnosti už od 25. roku života dochádza k opotrebovaniu kĺbov. Zvlášť rizikovými skupinami sú ľudia strednej a staršej generácie, ale ochorenia kĺbov ohrozujú aj obéznych ľudí a tiež tých, ktorí nemajú dostatok fyzickej aktivity. Osteoartróza sa síce nedá vyliečiť, ale možno spomaliť jej progresiu a zbaviť ľudí nepríjemných príznakov, ako sú bolesť, stuhnutosť a znížená funkčnosť kĺbov.
A čo možno urobiť v rámci prevencie? Snažte sa dodržiavať nasledujúce odporúčania:
zdravá životospráva,
racionálna strava,
dostatok vhodného pohybu (pozor na športy, pri ktorých dochádza k preťažovaniu hmotnosť nosiacich kĺbov, veľmi vhodným druhom športu je plávanie),
prísun kolagénu v potrave alebo formou doplnkov výživy.
Viete, že... Kĺby sú pohyblivé spojenia kostí, a v tele ich máme okolo 230. Najväčší, ale aj najzraniteľnejší je kolenný kĺb. Konce kostí sú pokryté chrupkami a celý kĺb obaľuje kĺbové puzdro. Chrupky tlmia nárazy, chránia kosti pred poškodením. Niektoré chrupky – napríklad medzistavcové platničky, sú veľmi tuhé. Kĺbové chrupky až zo 40 percent tvorí kolagén. Chrupky na koncoch kostí sú oddelené tenkou vrstvou kĺbového mazu. Ten má za úlohu chrupku vyživovať a zvláčňovať.
Čo je kolagén? Túto látku nájdeme v kostiach, šľachách, fasciách rebrových chrupiek a v chrupkách. Kolagén rozhoduje o tom, či je chrupka dostatočne pevná. Problémy s kĺbmi vznikajú vtedy, ak sa na povrchu chrupky objavia trhliny. Znamená to, že chrupka stráca pevnosť a pružnosť, vznikajú spomínané defekty a chrupka sa začne stenčovať. Vtedy už hovoríme o artróze alebo o osteoartróze.
Blahodarná kyselina
Vďaka nej budete mať nielen hladšiu a mladistvejšiu pleť, ale pomôže napríklad aj vašim kĺbom.
Kyselina hyaluronová je telu vlastná látka, nájdeme ju v celom organizme a telo človeka jej obsahuje asi 15 g. V koži je asi polovica jej celkového množstva, ale nájdeme ju aj vo vnútrokĺbovom priestore, v oku či v pupočnej šnúre. Pomáha stmeľovať vrstvy spojivového tkaniva a zabraňuje látkam a baktériám, aby prenikali cez tkanivo.
Na medicínske použitie sa vyrába biosynteticky, niektoré baktérie totiž dokážu tvoriť hyaluronan. Má veľké využitie v medicíne – a to nielen v korektívnej a estetickej, ale pomáha pri operáciách oka, liečbe osteoartritídy a obsahujú ju aj prípravky na hojenie zložitých a chronických rán.
V povedomí ľudí je však najznámejšia injekčná aplikácia modifikovaného hyaluronanu do kože a podkožia, čím sa dosahuje vyhladzovanie vrások. Je to aj vďaka jednej z mnohých vlastností tejto látky – že dokáže pohltiť až stonásobné množstvo kvapaliny.