SME

Rýchlonohí záškodníci nemajú zábrany

Šváb patrí k najstarším a zároveň najúspešnejším skupinám hmyzu. Poznáme ho už z fosílií spred 250-300 miliónov rokov a nie je dôvod, prečo by tieto tvory nemohli prežiť ešte ďalšie milióny rokov. Ani si neuvedomujeme, že v prírode žije asi 3500 druhov ..


Kresby z knihy Svet živočíšnej ríše

Šváb patrí k najstarším a zároveň najúspešnejším skupinám hmyzu. Poznáme ho už z fosílií spred 250-300 miliónov rokov a nie je dôvod, prečo by tieto tvory nemohli prežiť ešte ďalšie milióny rokov. Ani si neuvedomujeme, že v prírode žije asi 3500 druhov švábov. Len niekoľko druhov vyhľadáva obydlia v blízkosti človeka, ale tie mu poriadne dokážu znepríjemniť život.

Prečo je spolužitie so švábmi problémom? Mráz behá po chrbte už len pri myšlienke, že by s nami mala bývať kolónia až 5 centimetrov veľkého, tmavohnedého, prípadne čierno sfarbeného čiperného, odporne páchnuceho hmyzu, ktorý nemá žiadne zábrany. Behá, žerie vo vašej prítomnosti, nerozpakuje sa vliezť do postele a keď ho chceme zneškodniť, vždy je rýchlejší ako my.

Prispôsobiví

Navyše tento hmyz vyvoláva rôzne alergie, je schopný prenášať vírusy a aj niektoré patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť bežnú otravu potravín. Hoci šváby obľubujú neudržiavané miesta a špinu, vyskytujú sa aj v domácnostiach, v ktorých sa udržuje až úzkostlivá čistota.

Ich veľká prispôsobivosť a rozmnožovacia schopnosť spolu so skutočnosťou, že nemajú prirodzených nepriateľov a že sa dokážu chrániť až neskutočne dobre vyvinutými zmyslami, má za následok ich rýchle pribúdanie v mieste výskytu.

Šváby v podstate nepotrebujú veľa potravy a bez ujmy prežijú o hlade a smäde aj šesť týždňov. Keď majú v okolí vlhké prostredie, ktoré veľmi obľubujú, tak aj dlhšie. Preto sa najčastejšie zdržiavajú v kúpeľni, prípadne na WC, aj kuchyňa je pre ne rajskou záhradou.

Pochutia si na akejkoľvek ľudskej potrave, k zasýteniu im stačí aj mastná škvrna od jedlého oleja, ale nepohrdnú ani lepidlom na tapetách, knihách, ako potravu zužitkujú vlasy a všetky organické hmoty. Keďže majú veľmi dobre vyvinutý čuchový a chuťový orgán, rýchlo sa naučia vyhýbať jedovatej návnade.

Vybavení

Po svojej „návšteve“ zanechávajú na predmetoch, tanieroch, hrncoch nepríjemný zápach, ktorý sa teplom zvýrazňuje. Je to kombinácia ich výkalov, tekutých výlučkov zo špeciálnych žliaz, a tmavej vyvrhnutej tekutiny, ktorou si zmäkčujú potravu pred konzumáciou.

Je na švábovi vôbec niečo dobré? Z pohľadu človeka, ktorý ho má ako spolubývajúceho, nič, ale zoológ ho vníma ako veľmi zaujímavého a jedinečného tvora. Najnápadnejšími zmyslovými orgánmi na jeho tele sú zložené oči vytvorené z veľkého počtu malých šošoviek. Hmyz síce predmety nevidí zreteľne, ale citlivo reaguje na každý pohyb a pohotovo registruje aj tú najmenšiu zmenu intenzity svetla.

Jeho tykadlá majú až 40-tisíc nervových zakončení, slúžia ako receptory čuchu, chuti a hmatu. Cez ne šváb vníma intenzitu zvuku, veľmi citlivo rozlišuje zmeny tlaku a teploty vzduchu, smer jeho pohybu, dokáže nimi nájsť vodu aj na veľkú vzdialenosť a bezpečne mobilizovať ostatné orgány, aby čelili blížiacemu sa nebezpečenstvu. Na všetky tieto podnety dokáže reagovať za 0,054 sekundy a dať sa na útek.

Pohotoví

K takémuto expresnému pohybu dajú „príkaz“ cerky - dva chlpové prívesky vyčnievajúce na konci zadočka. Zachytené vibračné signály odovzdávajú priamo nožným svalom, nezdržuje sa vyslaním impulzu do mozgu spiatočným prenosom informácie do nôh.

Do pohybu sa akceleruje tak, že najprv kmitá prednými, vzápätí strednými nohami a zadnými sa odráža. Pritom telo má sklonené k zemi pod uhlom 23 stupňov. Pri takejto rýchlosti by dokázal za sekundu prebehnúť vzdialenosť až jeden a pol metra, čo u človeka zodpovedá rýchlosti 320 km za hodinu. V tomto jednoznačne nemá konkurenciu v živočíšnej ríši.

Šváb dýcha cez kruhové dýchacie otvory, ktoré má rozmiestnené po obidvoch stranách tela. Krv mu prúdi hrubou cievou prechádzajúcou po celej dĺžke tela. Zaujímavé je u neho aj rozmnožovanie. Ak šváby majú dostatok potravy a nikto im neznepríjemňuje život, samička v priebehu roka privedie na svet asi 20 000 potomkov. Ak je hmyz vo svojom teritóriu ohrozený, dokáže sa vypäť k väčšiemu reprodukčnému výkonu a vyprodukuje až stotisícové potomstvo.

Nesmrteľní

Aj pre biológov je tento hmyz veľmi zaujímavý. Životné pochody švába, ktorého zašliapnete alebo ho zbavíte hlavy, prebiehajú ešte ďalších 24 hodín. Jadrové žiarenie, ktoré človeka hravo zabíja, švábovi vôbec neublíži. Aj jeho zmrazené telo sa môže bez problémov vrátiť k bežnému životu.

Proti týmto nepriazniam ho veľmi dobre chráni pevný pancier tela, ktorý je tvorený zvláštnym proteínom reselínom, odolným dokonca aj proti organickým rozpúšťadlám.

K švábom radíme aj rusa domáceho, ktorý je spôsobom života veľmi podobný švábovi obecnému, len je menší a s nižšou rozmnožovacou schopnosťou.

Cestujúci

Do bytu si tento hmyz donesieme na odeve alebo s nákupom, prípadne sa k nám dostane po potrubí. Jeho ničenie je problematické. Proti pesticídom, ktoré proti nim boli ešte donedávna účinné, sa stali odolnými. Teraz sa na ich ničenie vyvinuli prípravky, ktoré im zmäkčujú povrchový chitínový obal, alebo sa tvoria na báze syntetického hormónu - hydroprénu, ktorý udržiava mladé šváby v nedospelom štádiu vývoja, takže sa nemôžu rozmnožovať.

Aj keď sú mláďatá po požití takéhoto prípravku sterilné, dospelá generácia žije a reprodukuje sa ďalej, preto treba prípravky používať dlhodobo, až kým nezasiahnutá generácia prirodzene nevymrie. Inými slovami boj so švábmi neskončíme o týždeň, ale o týždne. K tomu treba v byte udržiavať čistotu a nenechať voľne dostupné nič, čo by im mohlo poslúžiť ako potrava!

Najideálnejšie je, aby sa dezinsekcia zadala firme a urobila sa plošne v celom byte, dome. Ak sme rozhodnutí proti nim bojovať sólovo, prípravkov na ich ničenie je v obchodnej sieti dostatok. Pred ich kúpou odporúčame prečítať si návod a usúdiť, či požadované podmienky na ich aplikáciu môžeme splniť, alebo nie.

Autor: MARIÁN MARÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu