SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Máte sedavé zamestnanie? Môže vám hroziť aj cukrovka

Nedostatok pohybu nikomu neprospieva, na pohyb sme totiž od prírody uspôsobení. Ak je ho primálo, jedným zo zdravotných rizík môže byť aj vznik cukrovky

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

.

Jana roky pracovala ako úradníčka. Na pravidelné cvičenie si akosi nikdy poriadne nenašla čas. Kým boli deti malé, toľko sa pri nich „nacvičila“, že večer padala od únavy a na šport nemala ani pomyslenia. Deti odrastali, kilá pribúdali a sedavé zamestnanie tiež neprospievalo jej línii.

Problémom už nebol ani tak nedostatok času ako skôr lenivosť a výhovorky z nej plynúce. Nejaký čas dokonca zanedbávala aj preventívne prehliadky, keďže sa cítila dobre a nebývala chorá. Keď ju však nakoniec chrípka predsa len dohnala k lekárke, tá jej vyčistila žalúdok a pozvala ju na „preventívku“. Jana ostala ako obarená, keď lekárka vyrukovala s diagnózou – cukrovka 2. typu.

Najviac je „dvojkárov“

Tento typ cukrovky patrí podľa odborníkov k najrozšírenejšiemu typu, pacientov s druhým typom je 85 až 90 percent zo všetkých diabetikov. Na diabetes 1. typu pripadá okolo 10 percent a zvyšok tvoria ostatné typy diabetu. Patria sem napríklad ženy s tzv. gestačnou – tehotenskou cukrovkou alebo pacienti, u ktorých je diabetes mellitus súčasťou niektorých syndrómov, ochorení prípadne dôsledkom užívania niektorých liekov.

Kedy ísť k lekárovi

Ak sa u vás objavia nasledujúce príznaky, mali by ste navštíviť lekára:

 • časté močenie,
 • smäd,
 • fyzická slabosť,
 • psychická únava.

Tieto príznaky sa síce môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach, ak sa však objavia, treba myslieť aj na možnosť, že ide o cukrovku. Diabetológ Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti však upozorňuje, že pri diabete 2. typu, ktorý sa začína v dospelom veku, môže byť začiatok ochorenia veľmi nenápadný.

Pacient nemá žiadne alebo iba mierne subjektívne príznaky, a preto sa môže stať, že ochorenie sa diagnostikuje neskoro, často už v štádiu rozvinutých komplikácií alebo pri vyšetrení pre úplne iné ochorenie. Hovorí, že „takáto situácia by dnes už mala byť len výnimočná, pretože ochorenie možno veľmi ľahko odhaliť pravidelným skríningom glykémie.“

Komu hrozí cukrovka?

Podľa odborníkov sú ohrozené najmä osoby s rizikovými prediabetickými syndrómami, ako sú porucha tolerancie glukózy, hyperglykémia nalačno a metabolický syndróm. Ďalej sú to deti alebo súrodenci pacientov s diabetom, a tí, ktorí majú v pokrvnom príbuzenstve zvýšený výskyt cukrovky.

Vysoko rizikoví sú aj obézni alebo ľudia s nadváhou, s vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi ochoreniami, poruchami metabolizmu tukov, ako aj ženy, ktoré porodili dieťa s hmotnosťou viac ako 4000 g a ženy, u ktorých sa počas tehotenstva prejavil gestačný diabetes. Rizikovým faktorom je aj vek nad 45 rokov.

Obezita - veľké riziko

Jednou z príčin prudkého rozvoja cukrovky 2. typu môže byť obezita. Lekár upozorňuje, že nadváhou alebo obezitou trpí takmer 90 % pacientov s týmto typom diabetu. U pacientov s nadváhou je riziko rozvoja diabetu zvýšené asi 10-násobne a u pacientov s obezitou až 30-násobne.

joga.jpg

Za príčinu predispozičného vzťahu obezity k diabetu sa podľa lekára považuje zvýšené uvoľňovanie voľných mastných kyselín, ktoré tzv. „lipotoxickým“ účinkom vedú k poklesu citlivosti organizmu na inzulín (čo zvyšuje nároky na sekréciu inzulínu) a súčasne potláčajú sekréciu inzulínu aj priamo. Nadváha a obezita sú významným rizikom nielen pre rozvoj cukrovky, ale aj celkovej zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti.

„Okrem diabetu sa obezita združuje aj s ďalšími faktormi, ktoré predstavujú zvýšené zdravotné riziko, ako je vysoký krvný tlak, poruchy hladín tukov, poruchy zrážania krvi, subklinický zápal a pod.,“ hovorí diabetológ.

Liečba, strava a pohyb

V prípade cukrovky sú to tri hlavné piliere. V rámci prevencie môžete urobiť veľa, ak znížite príjem vysokoenergetickej potravy, budete jesť viac zeleniny a ovocia a upravíte si režim tak, aby ste každý deň mali dostatok pohybu.

Špecialistka na diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Zuzana Némethyová hovorí, že „diabetik nemá jednoznačné zákazy ničoho, mal by sa racionálne stravovať, prísne individuálne podľa odporúčaní diabetológa, aj keď sa odporúča vynechať alebo aspoň výrazne znížiť príjem jednoduchých cukrov.“

Ako sa stravovať
Ak už trpíte cukrovkou, lekárka odporúča:
 • jedzte pravidelne,
 • jedzte menšie porcie 4 – 5-krát denne,
 • pozor na príjem sacharidov, vylúčte jednoduché cukry, rýchlo zvyšujú glykémiu (hladinu cukru v krvi) po jedle,
 • jedzte veľa polysacharidov – sú v zelenine, ovocí, celozrnných výrobkoch.
 • z ovocia si vyberajte menej sladké druhy, priveľa fruktózy diabetik ťažko metabolizuje,
 • uprednostnite rastlinné tuky s obsahom obsahom polyénových mastných kyselín.

Chutné tipy pre diabetikov

Nátierka z údeného tofu s cesnakom (1/4 SJ)

Suroviny: 50 g údeného tofu (0 SJ), 10 g rastlinného tuku alebo masla (0 SJ), 1 ČL kečupu (< 1/3 SJ), strúčik cesnaku (0 SJ), 1 PL mlieka (< ¼ SJ), pažítka

Postup: Tuk vymiešame do peny s kečupom a postrúhaným cesnakom, pridáme najemno postrúhané tofu a spolu s mliekom vyšľaháme na jemnú nátierku. Nie je potrebné soliť. Nátierku posypeme pokrájanou pažítkou.

1 porcia = 133 kcal, 4,8 g bielkovín a 9,4 g tukov

Kelová polievka (1 SJ)

Suroviny (na 1 porciu): 5 g oleja (0 SJ), 20 g cibule (0 SJ), 100 g očisteného kelu (0 SJ), 50 g koreňovej zeleniny (0 SJ), ½ malého zemiaka (½ SJ), 4 g šampiňónov (O SJ), vodu, soľ, mleté korenie (0 SJ), 1 PL závarky (krupicové halušky alebo cestoviny) do každého taniera (½ SJ)

Postup: Na oleji podusíme nadrobno nakrájanú cibuľku, pridáme nakrájaný kel a koreňovú zeleninu, na kocky pokrájané zemiaky a šampiňóny Zalejeme horúcou vodou, osolíme a pridáme korenie. Do vriacej polievky zavaríme krupicové halušky (pripravíme ich z rozšľahaného vajca, krupice a oleja)

1 porcia = 152 kcal, 5,3 g bielkovín a 6,1 g tukov

Mäsový puding (1 SJ)

Suroviny (na 5 porcií): 400 g chudého bravčového mäsa (0 SJ), 50 g cibule (0 SJ), 20 g oleja (0 SJ), 50 g krupice (3 ½ SJ) 200 ml mlieka (1 SJ), 50 ml vody, 1 vajce (0 SJ), 1 PL strúhanky (½ SJ), 30 g masla (0 SJ), soľ, mleté korenie muškátový oriešok

Postup: Mäso udusíme na cibuľke a pomelieme. Krupicu opražíme na oleji, pridáme mlieko rozriedené troškou vody a uvaríme na hustú kašu, do ktorej zahorúca zamiešame vajce. Pridáme pomleté mäso, zmiešame, dochutíme soľou, korením a postrúhaným muškátovým orieškom. Dáme na vymastený, strúhankou vysypaný pekáč. Na puding pokrájame plátky masla. Zapečieme v rúre dozlatista.

1 porcia = 280 kcal, 20,7 g bielkovín a 17,4 g tukov.

1 SJ (sacharidová jednotka) = 10 g sacharidov (napr. polovica krajca chleba, tretiny rožka, dve lyžice zemiakov, ryže alebo cestovín, malé jablko alebo polovica grapefruitu. Tabuľku so sacharidovými jednotkami dostanete v každej diabetologickej ambulancii)

Zdroj - Mária Štefáková: Varíme diabetikom (KONTAKT, 2011)

Pohyb a cukrovka

Ku vzniku cukrovky vo významnej miere prispieva aj nedostatok pohybu. Lekárka ako najvhodnejšie športy odporúča diabetikom všetky aeróbne fyzické aktivity napr. aerobik, plávanie, tenis, volejbal, turistika a podobne. Hovorí, že vždy treba zohľadniť aj vek a pridružené, najmä srdcovo-cievne ochorenia.

„Nebezpečné sú športy, kde pri vzniku potencionálnej hypoglykémie môže byť ohrozený nielen samotný pacient, ale aj jeho okolie. Iste aj športy, ktoré sú vytrvalostné, nie sú najvhodnejšie.“ Športové aktivity si musí každý pacient vyberať individuálne, poraďte sa s lekárom. Némethyová však dodáva, že každá fyzická aktivita, či je to práce v záhrade, rýchla chôdza alebo chodenie pešo po schodoch prináša efekt.

Keď je cukru primálo

Hypoglykémia je závažný stav, ktorého sa obáva každý diabetik. Musí sa mu snažiť predchádzať, príliš silná hypoglykémia totiž môže ohroziť jeho život

cukor.jpgO hypoglykémii hovoríme vtedy, ak hladina krvného cukru klesne pod dolnú hranicu normálnych hodnôt – čiže ak je obsah cukru v krvi menej ako 2,8 mmol/l krvi. tento závažný stav ohrozuje až štyroch z piatich pacientov s diabetom 2. typu.

Ak chcete mať kontrolu nad svojím ochorením a aj hladinou cukru v krvi, veľa môžete dosiahnuť správnou liečbou, stravou a životosprávou.

V liečbe cukrovky 2. typu je dostupná aj moderná liečba založená na inkretínovom účinku. Sú to napríklad tzv. inkretínové mietiká a tzv. DPP-4 inhibítory. Táto liečba pomáha pacientovi udržiavať počas celého dňa pod kontrolou hladinu cukru v krvi a zabrániť výkyvom a zvýšenému riziku hypoglykémie. Výhodou je aj to, že sa z nej nepriberá a liečba je bezpečná aj pre seniorov.

Varovné signály

Pri hypoglykémii sa chorému môžu chvieť ruky, oblieva ho studený pot, búši mu srdce, prepadne ho nadmerná chuť do jedla, jeho správanie sa môže zmeniť, začne mať problém so sústredením, môže sa objaviť aj dvojité videnie a pod. Často samotný pacient vie takýto stav identifikovať a pomôcť si aj bez lekára napríklad podaním vhodnej stravy či liekov. Priveľmi silná hypoglykémia však môže viesť až k strate vedomia, záchvatom a kóme.

Prvá pomoc pri hypoglykemickom šoku

Ak upadne pacient do bezvedomia, pomôcť mu môže druhá osoba vo forme podávania glukózy, prípadne glukagónu. Pred lekárskou pomocou môže príbuzný opatrne podať kocku cukru do ústnej dutiny pod líca, medzi ďasná pri zavretom zuboradí. Cukor sa vstrebáva aj v ústach, treba ale dbať na to, aby pacient cukor nevdýchol. Preto nikdy nepodávajte kryštálový alebo práškový cukor, hrozí tu riziko vdýchnutia a udusenia.

Ako hypoglykémii predísť
Lekárka Zuzana Némethyová radí:
 • Majte stále pri sebe svoj glukometer, aby ste si mohli sami monitorovať hladinu glukózy v krvi.
 • Ak je hladina vašej glukózy príliš nízka, majte po ruke vždy niečo na zahryznutie. Pri ľahkej hypoglykémii postačí, ak zjete 50 - 100 g jednoduchých sacharidov (ovocie, chleboviny, nediabetické keksy, kúsok čokolády a pod.)
 • Pri závažnejšom stave, keď si však ešte sami dokážete pomôcť, vypite osladenú tekutinu – 2 - 3 lyžičky cukru rozpusteného vo vode, čaji, pohár koly, kofoly, sladeného džúsu a pod.

Dbajte na dobrú glykémiu

Nové dáta z prieskumu GAPP2™ (Global Attitudes of Patients and Physicians), ktorý v októbri prezentovali na Európskom diabetologickom kongrese v Berlíne, okrem iného potvrdili, že aj napriek tomu, že pacienti poznajú klinické dôsledky nedodržiavania liečby, ich veľká časť zámerne neužíva inzulín v predpísanej dávke.

Ak pacient nedodržiava predpísaný inzulínový režim, môže to negatívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Dôsledkom môžu byť komplikácie ako aj predčasné úmrtia pacientov. Udržiavanie optimálnej glykémie je dôležité z hľadiska znižovania dlhodobých komplikácií u diabetických pacientov.

Cukrovka a alkohol?

Mnohých diabetikov zrejme bude zaujímať, či si môžu a v akom množstve dopriať napríklad pivo po dobrom obede alebo pohárik na rodinnej oslave. Diabetológ Emil Martinka hovorí, že diabetik si alkohol v malej miere môže dožičiť, avšak len za určitých okolností.

Nesmú byť u neho prítomné riziká ako ochorenie pečene, obličiek, srdca, pľúc, neuropatia, nesmie mať zlý celkový zdravotný stav a nesmie užívať veľa liekov. Vždy je nutné poradiť sa so svojím lekárom, ktorý pozná zdravotný stav pacienta.

„Za povolené množstvo považujeme jeden „drink“ u ženy a 1 - 2 „drinky“ u muža za deň, pričom jeden „drink“ je definovaný ako 15 g alkoholu čo zodpovedá cca 350 ml piva, 150 ml vína a 50 ml destilátu,“ upresňuje lekár.

Vypiť si až po jedle

wine.jpgU pacientov s diabetom môže podľa lekára alkohol podporiť vznik hypoglykémie (ale aj hyperglykémie) a mal by sa konzumovať vždy s jedlom, respektíve po jedle.

„Alkohol provokuje vzostup triglyceridov a vstupuje do interakcií s mnohými liekmi.V prípade najčastejšie užívaného lieku – metformínu, je pri nadmernom príjme alkoholu zvýšené riziko laktátovej acidózy a hypoglykémie obzvlášť pri súčasnom ochorení pečene, obličiek, pľúc a srdca. Pri užívaní liekov, ktoré zvyšujú vylučovanie inzulínu, hrozí najmä hypoglykémia. Pri nekomplikovanom diabete bez významnejších ďalších ochorení je povolené množstvo alkoholu možné,“ hovorí lekár. Opäť však zdôrazňuje, že každú situáciu je potrebné riešiť individuálne a konzultovať svojho lekára.

(mv)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 530
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 936
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 387
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 096
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 816
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 317
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 479
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 545
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 277
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 5 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kotlebovci sa bijú o peniaze

Milióny od štátu už zamávali aj inou čeliadkou.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Respirátory pomôžu, ale nie sú nevyhnutné

Rúško v mnohých prípadoch stačí.

Ilustračné foto.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Hormonálnu antikoncepciu užíva stále menej Sloveniek

Pokles užívania možno pozorovať už roky.

Ilustračné foto.
Koronavírusom sa nakazilo už viac ako 55 miliónov ľudí.