Washington 13. septembra (TASR) - Fajčenie žien dosahuje rekordnú mieru, za čo čiastočne môže aj úspešná kampaň tabakového priemyslu zameraná na mladé ženy, uvádza sa v novej správe hlavného lekára lekárskej služby USA.
Správa s názvom Fajčenie a ženy priniesla šokujúcu štatistiku: "Len tento rok podľahne rakovine pľúc 68.000 žien." Na rakovinu pľúc teda zomrie každá štvrtá žena, ktorej príčinou smrti je rakovina - je to dokonca o 27.000 viac ako žien, ktoré umrú na rakovinu prsníka.
Fajčenie a jeho zdravotné následky boli v roku 1999 príčinou predčasnej smrti 165.000 žien, uvádza sa v správe, ktorá upozorňuje aj na fakt, že fajčenie spôsobuje problémy súvisiace s tehotenstvom. Fajčenie je jednou z oblastí, v ktorej ženy v podstate dosiahli rovnoprávnosť s mužmi, konštatovala Terry Pechaceková, riaditeľka pre vedu v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Upozornila na fakt, že ženy prišli na chuť fajčeniu oveľa neskôr - čiastočne aj vďaka spoločenským obmedzeniam.
V roku 1998 fajčilo cigarety 22 percent žien. Najmenej fajčia ženy s najvyšším vzdelaním: fajčí 32,9 percenta žien, ktoré školu navštevovali deväť až 11 rokov, v porovnaní s 11,2 percenta žien, ktoré sa vzdelávali 16 a viac rokov. Najviac fajčia belošky (23,5 percenta), po nich nasledujú černošky (21,9) a najmenej sa fajčeniu oddávajú ženy hispánskeho pôvodu (13,8).
Veľký vplyv majú sociálne faktory - fajčiaci rodičia a priatelia a pevnosť citových väzieb na nich. Svoju rolu zohráva aj pozitívny imidž fajčenia v reklamách.
Pozitívnym ukazovateľom je, že čoraz viac mužov a žien s fajčením prestáva, poznamenala Pechaceková. Dosiahnuť však cieľ americkej vlády a zredukovať množstvo fajčiarov o polovicu - na 12 percent populácie - považuje riaditeľka za skoro nerealizovateľné.