SME

Citrónovník severu

Rakytník rešetliakový je priam na prasknutie nabitý účinnými prírodnými látkami. Šťava i dužina plodov tejto rastliny, ako i olej získavaný zo semiačok majú vďaka obrovskému množstvu biologicky aktívnych látok priam zázračné účinky.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Množstvo vitamínov, antioxidantov, bioflavonoidov, vo výnimočne veľkej miere napríklad vitamín C – to všetko a ešte viac nájdeme v plodoch rakytníka. Niektoré odrody dokonca obsahujú asi šesťkrát viac „céčka“ ako kiwi, dvadsaťkrát viac ako pomaranč alebo 24-krát viac ako citrón.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, účinok vitamínu je jedinečný aj vzhľadom na synergický účinok v komplexe ďalších biologicky aktívnych látok. Výťažky z rakytníka pomáhajú pri srdcovo-cievnych problémoch, pri liečbe rakoviny, cukrovky, podporujú trávenie, blahodarne pôsobia na vlasy, nechty a pokožku, upevňujú imunitu. Majú aj antidepresívne a antistresové účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz viac pozornosti

Najmä v poslednom období sa rakytníku venuje čoraz viac pozornosti, hoci v ľudovom liečiteľstve má oddávna svoje pevné miesto. Napríklad Tibeťania ho používali na zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri ochoreniach cievneho systému, rôznych intoxikáciách, ale aj ako dôležitú prísadu do kozmetických prípravkov.

Nechýbal ani na zozname liečivách rastlín obyvateľov Sibíri, Mongolska či niektorých oblastí Číny. Za svoj latinský názov vďačí starým Grékom. Pomenovali ho Hippophae rhamnoides - trblietajúci sa kôň, keď vypozorovali, že kone pasúce sa v oblastiach s touto drevinou mali neobyčajne lesklú srsť a naberali aj na hmotnosti a sile.

Takmer všeliek

Rakytník pochádza z Ázie a hoci miluje slnko a teplo - vo veľkom sa pestuje napríklad v Toskánsku, niektoré odrody vydržia aj chladnejšie klimatické podmienky. Preto sa mu zvykne hovoriť aj citrónovník severu. V závislosti od odrody sa mení aj podiel vitamínu C, niektoré odrody sú napríklad vhodnejšie na získavanie oleja pre kozmetické výrobky a pod. Zužitkovať možno celú rastlinu, no najbohatším zdrojom vitamínu C a ďalších účinných látok sú jeho drobné oranžovočervené plody. Napríklad jediná bobuľka rakytníka obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie vitamíny

Z ďalších vitamínov spomeňme A, E, D, K ako aj karotenoidy. Vitamín E podporuje regeneráciu pokožky a pomáha aj pri srdcovo-cievnych problémoch, vitamín K zvyšuje zrážanlivosť krvi, provitamín D pomáha pri prevencii aterosklerózy.

Obsah karotenoidov je v oranžových plodoch dokonca vyšší ako v mrkve či tekvici. Obsahujú aj veľa betakaroténu – provitamínu A, ktorý je nielen silným antioxidantom, ale pomáha aj znižovať hladinu cholesterolu, zlepšovať zrak, funkciu pľúc, hrubého čreva, prostaty a mozgu. Výťažky z rakytníka sú aj vhodným podporným prostriedkom na posilnenie imunity, zvlášť v chladnom jesennom i zimnom období, keď sme nadmieru vystavení riziku rôznych vírusových i bakteriálnych infekcií.

Blahodarný olej

Získava sa zo semiačok plodov a je vzácny pre množstvo nenasýtených mastných kyselín - linolovej, linolénovej alebo palmitovej. Tieto kyseliny sa podobajú lipidom ľudskej pokožky, preto do nej ľahko prenikajú. Kokteil esenciálnych mastných kyselín, vitamínov, betakaroténov, minerálnych solí pomáha znižovať riziko cievnej mozgovej príhody, infarktu a srdcovo-cievnych ochorení vôbec, účinný je pri problémoch tráviaceho traktu, gynekologických ochoreniach, pri niektorých ochoreniach očí a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Pokožku chráni pred predčasným starnutím, posilňuje jej prirodzenú ochrannú vrstvu a podporuje jej regeneráciu. Pomáha aj pri ošetrovaní popálenín a jaziev, bráni aj vysúšaniu a vypadávaniu vlasov. Najúčinnejší je stopercentný za studena lisovaný olej, pretože iba tak sa zachovávajú všetky biologicky aktívne látky.

Aj vzácna kyselina

Rakytník je aj zdrojom vzácnej omega 7 mastnej kyseliny, ktorá sa v prírode vyskytuje len zriedka. Je silným antioxidantom, blahodarne pôsobí na pružnosť a priechodnosť ciev a zrážanlivosť krvi, ale najmä regeneruje sliznicu tráviaceho traktu. Podporuje správnu funkciu žalúdka, zažívacieho aj močového ústrojenstva. Množstvo liečivých biologicky aktívnych látok dáva rakytníku schopnosť pomáhať pri obrovskej škále rôznorodých zdravotných problémov. Nie sú známe nežiaduce účinky, takže ho možno bezpečne užívať aj dlhodobo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu