SME

Športovať v zime? Komu by sa chcelo!

Patríte k tým, čo na výzvu pestovať fyzické aktivity aj počas chladných jesenných a zimných dní len mávnu rukou? Ak sa vám nechce do chladného počasia, vyberte sa trebárs na plaváreň, alebo si doma zabicyklujte, vaše telo vám bude vďačné.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)


Pohybu by sme sa rozhodne nemali vzdávať a ísť „aspoň“ na prechádzku za každého počasia. Odporúčajú to aj lekári. Prospejeme tým nielen svojmu imunitnému systému, ale aj srdcovo-cievnemu, pohybovému aparátu či zažívaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O význame a dôležitosti pohybu sa hovorí na každom kroku, jeho nedostatok vedie k mnohým závažným civilizačným ochoreniam, avšak stále vo veľkej miere chýba v živote ľudí každého veku, malé deti nevynímajúc. Športovaniu sa nevyhýbajte ani v zime a nenechajte sa odradiť nepriaznivým počasím.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je dostatok možností pestovať aj rôzne indoorové aktivity, vlastnú domácnosť nevynímajúc, ak si napríklad zadovážite rotoped či nejaké spratné cvičebné náradie. Vyberte si vhodný druh pohybu (bicyklovanie, plávanie...) a primeraná záťaž a tempo vám napomôžu udržiavať aj pohyblivosť najmä váhonosných kĺbov (bedrá, kolená, členky) bez toho, aby ste ich nadmerne preťažovali.

V zime pozor na kĺby

V porovnaní s príjemným jarným alebo teplým letným počasím sú v zime kĺby okrem námahy vystavené aj nepriaznivému pôsobeniu chladu. Pomôcť im podľa odporúčaní odborníkov môžete nielen vhodným oblečením, ale aj tak, že si budete dopĺňať zásoby kolagénu či už v potrave alebo formou výživových doplnkov. Čo je vlastne kolagén a na čo je dobrý?

Primárka MUDr. Elena Ďurišová z Reumatologicko-rehabilitačného centra v Hlohovci vysvetľuje, že „kolagén je hlavnou tkanivovou bielkovinou a má v ľudskom tele nezastupiteľnú úlohu. Je súčasťou medzibunkovej hmoty spojivových tkanív - hlavne šliach, kostí, chrupiek, kože - a dodáva im jedinečné vlastnosti. Všeobecne spája a spevňuje tkanivá, zabezpečuje im pevnosť a pružnosť“. Lekárka dodáva, že okrem toho má kolagén protizápalové účinky a podporuje aj obranyschopnosť organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen kolagén

Aj kyselina hyalurónová je látkou, ktorú si telo samo vytvára a je prospešná vo viacerých smeroch. Lekárka vysvetľuje, že táto kyselina je jednou z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty, tvorí súčasť spojivových tkanív, nájdeme ju v koži, v sklovci, ale aj v chrupkách a najviac hayluronanu obsahuje kĺbová tekutina.

Vo všeobecnosti táto telu vlastná látka zlepšuje kvalitu väziva a pomáha spomaľovať starnutie pokožky, kĺbov, ale aj vnútorných orgánov. Dostatočné množstvo kyseliny hyalurónovej je dôležité pre správne fungovanie organizmu.

Čo sa však deje, ak jej telo nemá dostatok? Napríklad pri osteoartróze – degeneratívnom ochorení kĺbov sa znižuje obsah tejto kyseliny a menia sa aj jej vlastnosti. Dôsledkom sú poruchy všetkých častí kĺbov – chrupiek, kostí, väzov i kĺbového puzdra a tieto poruchy sprevádzajú nepríjemné bolesti, ale aj znížená pohyblivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ju telu možno dodať

Jednou z možností je vonkajšia aplikácia, a to tak, že si ju vmasírujete do pokožky napríklad v oblasti bolestivých kĺbov. Používa sa aj pri rôznych skrášľovacích a omladzovacích procedúrach a dermatokozmetických zákrokoch určených na regeneráciu a omladenie pokožky tváre a krku.

Kyselinu hyalurónovú však môžete užívať aj vnútorne v podobe doplnkov stravy, čím nielen posilníte svoju imunitu, ale pôsobíte aj v prevencii nádorových ochorení, a najmä pomáhate obnovovať funkcie kĺbovej tekutiny, a tak aj kĺbov. Pri liečbe degeneratívnych ochorení, keď dochádza k zmene kvality vnútrokĺbovej tekutiny najmä v oblasti kolien, bedier, členkov, ale i drobných kĺbov končatín, je možné aj vnútrokĺbové podanie kyseliny hyalurónovej.

SkryťVypnúť reklamu

"Pomáha odstraňovať bolesti a priaznivo pôsobí aj na zmeny v štruktúre chrupky," dodáva primárka Ďurišová. V mieste aplikácie dokonca podnecuje a podporuje organizmus vo vytváraní vlastného kvalitného hyaluronanu, čo sa prejaví aj na celkovej kvalite života.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu