SME

Desať zlozvykov, ktoré môžu byť aj zdraviu škodlivé

Patríte k tým, ktorí si z WC urobili čitáreň, úporne sa denne mydlíte či bežne zaspíte pri zapnutom televízore? Zdanlivo neškodné „rituály“ a návyky však môžu mať aj neblahý dopad na vaše zdravie.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

S príchodom nového roka si zvykneme dávať rôzne predsavzatia, k najtradičnejším patrí predsavzatie skoncovať s fajčením či schudnúť. Okrem týchto zlozvykov však často zápasime s celým radom ďalších, ktoré takisto nemusia prospievať zdraviu.

  • Uši a vatové tyčinky – Zvukovod je jediný otvor na tele vystlaný jemnou kožou, nie sliznicou a aj najmenšia trhlinka, spôsobená hoci nevhodným čistením, môže byť vstupnou bránou infekcie. Jemná koža zvukovodu má množstvo mazových žliaz, ktoré produkujú maz – nie však preto, aby ste sa ho úporne každé ráno zbavovali. Maz zohráva rolu pri samočistiacej funkcii ucha, chráni pred infekciou a pomáha aj vytvárať vhodné podmienky vo vonkajšom zvukovode. Ak si chcete uši vyčistiť, zabudnite na vatové tyčinky. Nimi si môžete maz zatlačiť hlbšie do zvukovodu, ten môže stvrdnúť na tvrdú mazovú zátku, ktorá môže spôsobovať aj problémy a odstráni je len odborník. Lekári odporúčajú úplne jednoduchý spôsob čistenia – umyte si uši jednoducho pomocou prsta vodou (nie s dlhými nechtami), ten sa zmestí do zvukovodu len do takej hĺbky, aby ste si neublížili.
  • Čitáreň na toalete – Tiež trávite dlhší čas na toalete s hŕbou časopisov? Vysedávanie na mise dlhší čas vraj môže spôsobovať ťažkosti s hemoroidmi. Gastroenterológ Tomáš Koller pripúšťa, že môže ísť o zvýšené riziko vzniku hemoroidov. Vysvetľuje to tým, že v sede na WC človek zvyšuje vnútrobrušný tlak, čím sa zvyšuje náplň žíl v malej panve a v oblasti hemoroidov – jednak gravitáciou v sede, ako aj tlakom brušného lisu. Vtedy by mohlo dôjsť k napínaniu steny žíl v dolnej časti trupu, a tým k zhoršeniu hemoroidov. Upozorňuje však, že rizikom toho istého problému je napríklad aj dlhé státie alebo dvíhanie ťažkých predmetov, pri ktorých sa deje to isté.
  • Zadržiavanie a potláčanie nutkania na močenie, stolicu – Niekedy si to vynútia okolnosti, inokedy však návštevu toalety odďaľujeme napríklad kvôli dokončeniu činností, o ktorých sme presvedčení, že nepočkajú, hoci to v skutočnosti nemusí byť pravda. Defekácia alebo vyprázdňovanie stolice je podľa gastroenterológa pomerne zložitý proces, na ktorom sa zúčastňuje veľké množstvo vôľou ovládaných, ale aj autonómnych (teda vôľou neovládaných svalov) v správnom poradí. Lekár vysvetľuje, že ak niekto dlho a opakovane zadržuje stolicu, mohlo by dôjsť ku narušeniu tejto zložitej sekvencie dejov a následne k poruche defekačného reflexu - buď únavou alebo preťažením svalov alebo nervových zakončení. Tým by sa menil prah citlivosti, človek by bol teda viac alebo menej citlivý na plnosť konečníka ako predtým. Výsledkom by bola porucha vyprázdňovania.
  • Pukanie kĺbov na rukách – patríte k tým, čo si radi „ponaprávajú“ kĺbiky na prstoch rúk? Internistka Etela Janeková vysvetľuje, že tento zvuk je podmienený uvoľňovaním vzduchu medzi kosťami a stretáva sa s ním každý človek. Po úrazoch a zlomeninách sa môže praskanie kĺbov zintenzívniť a neraz sa k nemu pridávajú aj sprievodné problémy ako bolestivosť kĺbov či stuhnutie v kolenách, ak sa dlho nehýbete. Praskanie v kĺboch môže byť spôsobené aj nedostatkom kĺbového maziva. Niektorí odborníci si stoja za názorom, že prvé príznaky opotrebovania kĺbov sa dostavujú ešte pred dovŕšením tridsiatky. Podľa lekárky je preto dôležité dodať telu adekvátnu výživu, ktorá pomôže v rámci prevencie. Odporúča napríklad preventívne užívať kolagén, ktorý je dôležitý pre fungovanie väziva, kože, kĺbov a chrupaviek.
  • Spanie pri televízore – Internistka Etela Janeková vysvetľuje, že zaspávanie pri televízore nie je až také škodlivé, ak na tom mieste, kde zaspíte, ostanete, a ak je to miesto nočného spánku. V takom prípad je vhodné, ak niekto z rodiny, kto ešte nespí, televízor a nočnú lampu vypne. „Ak zaspíte na inom mieste (sedačka, kreslo), pre nepohodlnosť sa zobudíte a premiestňujete, narúša to spánkový režim a môžu vzniknúť poruchy spánku v zmysle budenia sa v noci,“ hovorí lekárka.
  • Hltanie jedla – Máte vo zvyku jesť rýchlo, akoby vám išlo o život? Spomaľte, môže to viesť k tráviacim ťažkostiam a aj zvyšovaniu telesnej hmotnosti, pretože zjete viac ako pri pomalšom tempe a dôkladnom požutí potravy. Okrem toho pri trávení a enzymatickom štiepení potravy zohrávajú významnú rolu aj sliny, ktoré obsahujú tráviace enzýmy. Nedostatočné požutie potravy môže podporovať aj kvasenie potravy v črevách a vznik následných tráviacich ťažkostí, meteorizmu, prekyslenie organizmu a pod.
  • Prílišná hygiena – Nerobíte najlepšie, ak patríte k vyznavačom hygienickej čistoty a pri upratovaní využívate celú armádu chemikálií. Dôsledkom môže byť podľa lekárov oslabená imunita. Príčinou sú podľa imunológa a alergológa Martina Nouzu často aj antimikrobiálne látky, ktoré doma v zvýšenom množstve produkujeme častým používaním čistiacich prostriedkov. Náš imunitný systém by bol vyváženejší, ak by už deti boli s bakteriálnou a vírusovou infekciou konfrontované už v útlom veku. Imunita totiž môže byť vrodená, aj získaná. A práve získaná imunita sa formuje počas života aj v kontakte s cudzorodými látkami. Používanie chemických a kozmetických prípravkov prispieva podľa lekára aj k zvýšenému výskytu rôznych alergií a ochorení.
  • Prehnaná intímna hygiena – príliš častým umývaním a denným používaním mydiel a sprchovacích gélov neurobíte svojej koži dobrú službu. Budete si ju zbytočne vysušovať a zbavovať prirodzeného ochranného filmu, ktorý tvoria aj lipidy, ktoré koža prirodzene produkuje. Navyše mnohé ženy to preháňajú aj s hygienou intímnych partií, zvlášť, ak na tieto oblasti nepoužívajú špeciálne určené kozmetické prípravky. Dôsledkom je narušená citlivá rovnováha kyslého pošvového prostredia, ktoré obmedzujem prienik a množenie patogénnych mikroorganizmov, takže sa môžu častejšie vyskytovať aj problémy napríklad s kvasinkovými infekciami.
  • Hryzenie pier alebo líc z vnútornej strany – Tento zlozvyk môže viesť k vzniku áft – bolestivých raniek v ústnej dutine. Najčastejšie sa vytvoria práve na vnútornej strane líca, pier, na ďasnách alebo sa môžu vytvoriť aj na jazyku. Afty sú bolestivé a ohlásia sa najmä vtedy, ak ich podráždite jedlom alebo pri čistení zubov. Zubní lekári uvádzajú, že postihujú každého štvrtého človeka a dokonca u jednej tretiny z nich sa objavujú dokonca každý týždeň. Toto ochorenie je charakteristické tým, že má dlhý priebeh a pravdepodobne súvisí s oslabenou imunitou. Ak sa raz podľa lekárov afty vyskytnú, tak sa ich nezbavíme a sprevádzajú nás po celý život, pričom sa striedajú obdobia ochorenia s obdobím kľudu.
  • Nesprávne umývanie zubov – Ak idete vyletieť z kože od bolesti, keď si dáte zmrzlinu, horúci čaj či niečo kyslé, o slovo sa hlásia odhalené zubné krčky. K tomuto problému si môžete dopomôcť aj tým, že namiesto čistenia správnou technikou si živelne drhnete chrup horizontálnym pohybom, a navyše tvrdou kefkou. Ďasná sa tak odtláčajú a odhalia zubné krčky. Tvrdá kefka prispieva aj k obrusovaniu dentínu. V oblasti krčka prechádza sklovina do cementu, ktorý pokrýva povrch koreňa a sklovina môže presahovať cez cement alebo naopak. Tieto tkanivá sa však navzájom nemusia prekrývať. Dôsledkom je potom odhalený pás dentínu, ktorý je veľmi citlivý na vonkajšie podnety.
Dobré rady pre vaše zdravie
  • Radšej bez bubliniek – Základ pitného režimu má tvoriť čistá voda. Mnohí obľubujú perlivé vody s pridaným CO2, tie však na denné pitie vhodné nie sú. Na uhasenie smädu totiž stačí menšie množstvo perlivej vody, takže prijmete menej tekutín, čo však nie je v súlade s princípmi pitného režimu. Ak už perlivá voda, tak len občas a lepší je jemne perlivý variant. Pozor aj na minerálky, nie všetky sú pre vysoký obsah minerálov vhodné na každodenné pitie.
  • Slúchadlá na uši – Nadmerný hluk sluchu škodí a nemusí to byť len rockový koncert, ale napríklad aj príliš hlučné pracovné prostredie. Zradné sú aj slúchadlá na uši, najmä tie, čo sa vkladajú priamo do zvukovodu. Ak intenzita zvuku presiahne určitú hranicu, poškodzuje nervové bunky vo vnútornom uchu. A tie sa neobnovujú. Čím dlhšie hluk pôsobí, tým viac buniek sa poškodí, čo vedie k strate sluchu. Riziko poškodenia hrozí, ak je hladina hluku vyššia ako 85 dB.
  • Neprekladajte si nohy – Častým zlozvykom býva prekladanie nohy cez nohu. Robia to nielen ženy, ale aj muži. Tlak na žily totiž môže brániť žilovému návratu, čo je rizikový faktor vzniku žilových ochorení. Aj pridlhé sedenie či státie zdraviu žilového systému neprospieva. Nevhodné je aj tesné oblečenie, u žien tiež nosenie topánok s vysokými podpätkami.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 267
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 760
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 876
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 571
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu