Ak si chcete aj v tom najmrazivejšom počasí užiť v prírode komfort z ktorého sa tešíte po zvyšok roka, neimprovizujte. Pripravte sa.
1.Vždy do známeho terénu
Neznámy terén ukrytý pod vrstvou snehu nie je najbezpečnejším miestom pre spoznávanie a skúmanie. Opustené nory, mokriny, potôčiky na dne koridorov, jamy a vyvrátené stromy môžu nečakane zasiahnuť do vašich plánov. S vodou v topánkach či vytknutým členkom vás opojenie z krás prírody predčasne opustí.
Vyčítajte z reliéfov v snehu trasu na ktorej sa ukrývajú chodníčky známe z jeseni, prechádzajte terénom po živých cestičkách zveri a všímajte si lokality, ktoré okrem vás navštevuje aj ktosi iný. Snehová prikrývka je ako denník, z ktorého možno vyčítať to, čo v iných ročných obdobiach vyžaduje talent.
Využite zimu na to, aby ste známe lokality spoznali v ich zimnom šate. Monitorujte opustené hniezda, sledujte pohyb zveri a odhaľte skrýše, ktoré sú po zvyšok roka skryté pred očami.
2.S oblečením, ktoré ochráni
Ak ranný mráz vystrieda pred poludním horúce zubaté slniečko, ktoré sa pod chvíľou ukryje za mrakmi hnanými studeným severákom, nie je úplne jedno čo ste si na seba obliekli. Kým za pochodu hreje vaše telo ako piecka naložená uhlím, na posede sa pri sledovaní okolia všetko zmení.
Preskúmajte armádne výpredaje a zistíte že za pár eur získate oblečenie, ktoré by v obchode stálo mnohonásobne viac. Kvalitná bavlnená spodná bielizeň československej armády, britské nátelníky, švajčiarsky zimný komplet a rakúska baranica môžu byť prvým z vašich výstrojných experimentov. Armády sa zbavujú množstva kvalitných odevov, batohov a iného materiálu, ktorý je pri relaxe v prírode neoceniteľný.
Nemusíte si zakúpiť armádne komplety jednotlivých krajín. Vyskladajte si to, čo vás osloví a neočakávajte že všetko je dostupné práve vo vašej veľkosti. Niekedy treba čakať, inokedy zasa zmeniť voľbu.
Výhodou je, že takéto odevy sú vyrobené z prírodných materiálov, ktoré iskierky odletujúce z ohniska nezničia.
3.Hlavne v suchu
Nech si čokoľvek oblečiete a obujete, voda si vždy bude hľadať cestu k vášmu telu. Roztápajúci sneh sa snaží preniknúť cez každý švík či tkaninu. Siahnite po prípravkoch na báze nanotechnológií, aby ste koženú useň, hustú bavlnenú tkaninu či akýkoľvek iný materiál premenili na membránu, ktorá prepustí pary, nie však vodu.
Stačí ak sa poobzeráte po ponuke jedného z našich domácich výrobcov a získate prostriedok, s ktorým sa každý zvršok stane nepremokavý minimálne do momentu, keď sa z niekoľkodenného výletu do lesa vrátite domov. Bariéra vzniká na povrchu textilu vo forme hustej siete molekúl, ktorá je príliš hustá na to, aby ňou prenikla voda. Ak vás v minulosti podobné prípravky sklamali, veďte že tentokrát to bude fungovať.
Vyplatí sa nosiť so sebou spodnú bielizeň a nátelníky na výmenu. Ak sa pri stúpaní zapotíte, praktickejšie vám príde preobliecť sa, ako nachladnúť v mokrom oblečení.
4.Teplo na počkanie
Ak sa ráno vykuklíte zo spacieho vaku spod celty zapadanej čerstvou vrstvou prašanu a prsty v topánkach mrznú ako nikdy, netreba hneď naklásť vatru, ktorá skrehnuté telo opäť prinavráti do pohody. Ak ani výdatné raňajky nenaštartujú vaše cievy, pomôžte im chemickým teplom.
Jednorazové vankúšiky možno vkladať do topánok, rukavíc a vreciek, aby vám po niekoľko hodín postupne odovzdávali teplo, ktoré sa uvoľňuje pri pomalej chemickej reakcii. Stačí ich iba aktivovať a dopriať im prísun kyslíka, ktorý je pre ich funkciu kľúčový. Dostupné sú samostatne, v pároch a to v rôznych veľkostiach pre konkrétny spôsob použitiach.
Majte ich vždy so sebou, aby vás nezaskočil mrazivý front, či spomalený chod vášho organizmu.
5.Na noc sa ukryte
Opustená útulňa pre turistov, starý drevený zrub ktorý upadol do zabudnutia, nevyužívaný krmelec pre zver, jaskyňa či chránený previs sú v zime omnoho cennejšie, ako v letnej búrke. Využite objekty, ktoré ste počas roka našli pre bivakovanie.
Zaplátajte ich celtou, smrekovými konármi, upchajte diery snehom a získate prístrešok, ktorý vám pomôže vzdorovať vrtochom počasia a chladnej noci. Upraviť existujúce úkryty je omnoho menej namáhavé, ako budovať nové. Niekedy stačí odkopať sneh spomedzi vývratov a vyrobiť improvizovanú strechu. Čím lepšie poznáte terén, tým dlhšie vás relax za chrbtom konzumnej civilizácie bude baviť.
Po 15. januári sa vyprázdnia aj posedy, kedy končí poľovnícka sezóna na väčšinu srstnatej zveri. Iba zriedkakedy tam mimo sezónu v noci niekoho stretnete.
6.Poživeň, ktorá zohreje
Pripraviť teplý obed zo surovín z batoha je v zime rovnako jednoduché, ako v letných mesiacoch. Nie nadarmo sa vraví, že drevo do hory nosiť netreba. Slabinu odhalia iba rôzne variče, ktoré v lete fungovali bezchybne, avšak v zime im chýba potrebný výkon.
Ak si chcete dopriať teplé jedlo aj vtedy, ak nemáte čas na vyváranie, siahnite po hotových potravinových prídeloch, ktoré sa po misiách objavujú na inzertných serveroch. Mnohé z nich sú vybavené aj ohrevom. V amerických armádnych prídeloch nájdete chemický ohrievač, ktorý sa aktivuje malým množstvom vody. Vo francúzskom nájdete varič, podobne ako v českom či slovenskom. Len Briti a Škandinávci používajú dehydrované prídely, ktoré treba zaliať horúcou vodou.
Pozor však na prídely zo skladov civilnej obrany. Od armádnych sa zväčša líšia tým, že im chýba výbava na zohrievanie pokrmov. Kým v lete vám to môže byť úplne jedno, v zime je tento bonus neoceniteľný.
Ak sa balíte na niekoľko dní, myslite na to že suroviny obsahujúce vodu zamŕzajú. Rozvrhnite svoje zásoby tak, aby aspoň polovica z nich bola jedlá aj pri teplotách pod bodom mrazu. Tuky a cukry sú vašou istotou.