SME

Potrava a kŕmenie rybiek v akváriu

Kŕmenie rybiek patrí medzi najkrajšie chvíle akvaristu. Len čo sa vo zvyčajnom čase priblíži k akváriu, zaklope, prípadne priloží ruku ku sklu, rybky priplávajú ku kŕmidlu a doslova žobrú o potravu.


Kresby - autor


Foto - Z knihy Akvárium (IKAR)



Kresby - autor


Foto - Z knihy Akvárium (IKAR)



Kresby - autor


Foto - Z knihy Akvárium (IKAR)


Kŕmenie rybiek patrí medzi najkrajšie chvíle akvaristu. Len čo sa vo zvyčajnom čase priblíži k akváriu, zaklope, prípadne priloží ruku ku sklu, rybky priplávajú ku kŕmidlu a doslova žobrú o potravu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ryby vo voľnej prírode striedajú obdobia hojnosti a nedostatku. V období nedostatku prijímajú aj atypickú potravu. Takúto modelovú situáciu musíme navodiť aj pri umelom chove. Preto ich kŕmime len raz denne a jeden deň v týždni môžeme vynechať. Dávame im len také množstvo potravy, ktoré skonzumujú do 15 minút. Nikdy nie do zásoby, lebo vo vode hnije. Bez obáv môžeme rybky nechať v akváriu hladovať aj dva - tri týždne, pretože v nádrži si vždy niečo nájdu. Naopak poter kŕmime aj niekoľkokrát za deň v malých dávkach najmä planktónom.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšia je živá potrava

Kvalita krmiva má rozhodujúci význam aj pri akvarijných rybkách na dĺžku ich života, rast, zdravie, vzhľad a reprodukciu. Dôležité je uvedomiť si, že aj rybky dokážu podľa chuti a konzistencie rozlišovať rôzne druhy krmiva a od toho závisí aj rýchlosť jeho požierania.

Takmer všetky druhy si dokážu pochutiť na živej potrave, ktorú im zadovážime zo špeciálnej predajne, alebo ju získame z vlastného chovu, prípadne zájdeme za ňou do prírody.

Najbežnejšou živou potravou pre prevažnú časť akvarijných rybiek sú perloočky, ktoré akvaristi nazývajú vodnými blchami alebo dafniami. Vyskytujú sa v stojatých vodách, v rybníkoch, požiarnych nádržiach, okrasných bazénoch a podobne. Na ich výlov používame sieťku ako na chytanie motýľov. Pri jej vírení vo vode v tvare ležatej osmičky sa do nej nazbiera väčšie množstvo perloočiek, ktoré po stečení vody dávame do pripravenej nádoby s čistou vodou. Môžeme ich loviť aj v zime na nezamŕzajúcich hladinách, prípadne si ich v čase hojnosti nasušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako lovíme perloočky, z nádrží získavame aj bucharky (Cyclops strenuus), ktoré sú však podstatne výživnejšie, preto ich kvantitu skrmovania musíme regulovať.

Spôsob uchovania

Akvaristi hodnotia nitenky (Tubifexi) ako najkvalitnejšie živé krmivo. Voľne sa nachádzajú najmä v bahnitých stokách potravinárskeho priemyslu a môžeme ich získavať počas celého roka. Sú to malé červené červíky, ktoré v tisícoch vyčnievajú zo dna a neustále sa kývavo pohybujú. Po prepláchnutí z bahna ich necháme voľne pod kvapkajúcim vodovodom dva - tri dni, aby sa z nich vyplavili škodlivé látky, a až potom ich skrmujeme. Niekoľko dní prežijú aj na zemiakovom plátku s prísunom čerstvej vody. Skrmujeme ich z kŕmidla, ktoré má otvory a cez ktoré červíky vyliezajú a rybky len na to netrpezlivo čakajú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj larvy komárov a pakomárov sú obľúbenou potravou rýb. Nájdeme ich vo všetkých močiaroch a v nádobách najmä so stojatou dažďovou vodou. Ich výlov nie je problémový, len skrmovanie musí prebiehať v malých dávkach.

Potrava zo záhrady

Dážďovky (rôzne druhy Lumbricusu) sú výdatnou potravou pre stredne veľké a väčšie ryby, preto ich dávkovanie treba veľmi citlivo zvažovať. Skrmujeme ich nadrobno posekané a dobre prepláchnuté. V zime si ich môžeme odchovávať - skladovať v debničke s vlhkou humusovitou pôdou, alebo sa odporúča založiť si chov kalifornských dážďoviek.

Mrlice ( Enchytraeus albidus ), niekedy volané aj rupice sú malé biele červíky, odrodovo podobné dážďovkám. Aj počas zimy sa veľmi ľahko odchovávajú v malej debničke. Na jej dno dáme vrstvu suchých listov, rašeliny a na vrch kyprú lesnú pôdu. V strede urobíme malú priehlbinu, do ktorej dáme kúpené mrlice - násadu, a prikryjeme ju kúskom skla.

SkryťVypnúť reklamu

Prikrmujeme ich žemľou namočenou v mlieku, zeleninou z hovädzieho vývaru, krupicovou kašou, ovsenými vločkami. Mrlice si v pôde navŕtajú množstvo chodieb, v ktorých sa množia. Na stále a časté kŕmenie sa nehodia a aj ich dávkovanie treba zvážiť, lebo pri väčšom množstve majú negatívny vplyv na vývoj ikier a u pestrofarebných druhov rýb znižujú sýtosť ich farieb.

Suchá potrava

Suchú potravu nesypeme nikdy na voľnú hladinu, ale do skleneného prstenca alebo trojuholníka, čím sa zabráni jej voľnému rozplývaniu po celej hladine. Navyše, takto podané množstvo potravy je ľahko kontrolovateľné.

Zo suchých krmív sa najčastejšie skrmujú sušené perloočky alebo lyofilizované Tubifexi zmiešané v rôznom pomere s inými prídavnými krmivami, prípadne vitamínmi a minerálnymi látkami. Suchá potrava sa musí dostatočne dlho vznášať na hladine, aby sa nasýtili aj ryby stredného pásma a v nezmenenej konzistencii by malo krmivo klesnúť aj ku dnu pre iné druhy rýb.

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy na spestrenie môžeme kŕmiť sušené droždie, žĺtok z uvareného vajca, trené hovädzie mäso, prípadne sušený, na prach rozdrvený šalátový list. Musíme dbať o to, aby sa z týchto krmív nezakalila voda, preto ich dávkujeme vo veľmi malých množstvách.

Pri podávaní potravy z prírodných zdrojov treba dávať pozor, aby sme si do akvária nezavliekli nákazu alebo škodcov typu nezmarov, libely, kapriveca, planárie, alestrunovky. Preto je vhodné živú potravu vždy premyť v čistej vode a prezrieť si jej zloženie.

MARIÁN MARÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 446
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 184
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 153
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 820
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 458
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 919
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 172
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu