SME

Céčko proti stresu aj rakovine

Slávu mu priniesli účinky na posilnenie imunity, ale výsledky výskumov poukazujú aj na úlohu vitamínu C v boji so stresom a s rakovinou.

Keď je ho málo

Ochorenie skorbut, ktoré vzniká pri absolútnom nedostatku vitamínu C, je dnes už skôr vzácnosťou. Napriek tomu by sme si mali dať pozor na jeho nízku hladinu, pretože môže prispieť k zdravotným komplikáciám.

„Už pri čiastočnom nedostatku vitamínu C dochádza k rozvoju nebezpečných zmien v tele, napríklad sa zvyšuje koncentrácia škodlivého LDL-cholesterolu, čo predstavuje riziko pre srdce a cievy a rozvíja sa oxidatívny stres, ktorý je spoluzodpovedný za vznik chronických zápalov, napríklad reumatoidnej artritídy a prispieva k vzniku alergií, depresívnych porúch, osteoporózy, opakujúcich sa infekcií, nádorových ochorení, ale i syndrómu vyhorenia a chronického únavového syndrómu,“ vymenúva Lucia Kotlářová, vedúca klinického výskumu v spoločnosti Edukafarm, ktorá sa zaoberá vzdelávaním odborníkov v oblasti medicíny a farmácie.

Prírodné céčko

Koľko je ho v 100 g ovocia alebo zeleniny?

  • šípky – 250-1000 mg
  • paprika – 160 – 240 mg
  • petržlenová vňať – 150 – 270 mg
  • čierne ríbezle – 100-300 mg
  • brokolica – 100-115 mg
  • zelerová vňať – 90 mg
  • kivi – 70-130 mg
  • kel – 50-90 mg
  • kapusta – 50-80 mg
  • jahody, čučoriedky – 40-70 mg
  • pažítka – 43 mg
  • špenát – 35-85 mg
  • citróny, pomaranče – 30-60 mg
  • grapefruity – 30-70 mg
  • karfiol – 20-100 mg
  • kaleráb – 20-80 mg
  • červené ríbezle – 20-50 mg
  • maliny, egreše – 22-45 mg

Zdroj: Uherová, Ružena: Vitamínová biblia, 2012.

Proti stresu aj nádorom?

Dnes sme hádam všetci ohrození takzvaným oxidatívnym stresom. „Vplyvom znečisteného ovzdušia, pri duševnom a fyzickom vyčerpaní či pri dlhodobých zápaloch vzniká nadmerné množstvo kyslíkových radikálov – agresívnych látok, ktoré pôsobia na tkanivá deštruktívne a sú príčinou mnohých chorôb.

Vitamín C má zásadnú a nenahraditeľnú úlohu pri potláčaní oxidatívneho stresu,“ tvrdí výskumníčka Lucia Kotlářová. A na čo je ešte tento vitamín dobrý?

„Pôsobí na elasticitu kože, hojenie rán a krvácanie, zachovanie správnej integrity spojivového tkaniva, väziva, kostí, zubov a vstrebávanie železa, pričom existujú klinické štúdie, ktoré charakterizujú jeho špecifickú úlohu v boji proti infekcii, ochoreniam srdca, alergiám, artritídam, aj pri hojení zlomenín.

Experimentálne a klinické výskumy potvrdili, že nemá takmer žiadne vedľajšie účinky pre ľudské telo,“ vysvetľuje dekan Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave Ján Kyselovič. Okrem toho pôsobí aj na nádorové bunky.

„Infúzne podaný vitamín C dokáže niektoré nádorové bunky usmrtiť a zdravé bunky ochrániť. Tento dvojaký účinok vysvetľujú odborníci tak, že vitamín C ako antioxidant, ktorý sa podáva vysokodávkovanými infúziami, chráni zdravé bunky pred oxidatívnym stresom, zatiaľ čo v blízkosti nádorových buniek má prooxidatívny účinok prostredníctvom tvorby vodíka,“ uzatvára Kotlářová.

zdravie_1.jpg

Koľko ho treba

Pre zdravého dospelého človeka sa ako prevencia odporúča 100 mg vitamínu C. „Ak však ide o patologické stavy, ako sú posttraumatické stavy, anémie, vírusové ochorenia alebo choroby kože, v registrovaných liekoch sa uvádza dávkovanie v stovkách miligramov,“ dopĺňa farmaceut Ján Kyselovič.

Aj Lucia Kotlářová vysvetľuje, že na liečbu sa využíva vysokodávkovaný vitamín C, ktorý sa aplikuje formou krátkej vnútrožilovej infúzie, ktorú robí lekár alebo zdravotná sestra.

„Osoby, ktoré trpia zlyhávaním obličiek alebo sklonom k tvorbe obličkových kameňov, by nemali užívať vysokodávkovaný vitamín C,“ dodáva. Takúto liečbu u nás v súčasnosti poisťovne zatiaľ nehradia.

zdravie_2.jpgKeď chýba vitamín C počas tehotenstva...

... môže to mať dôsledky na mozog dieťaťa, predovšetkým na jeho pamäťové centrum, čo môže neskôr priniesť problémy s učením. Tento nedostatok sa pritom podľa výskumníkov nedá napraviť dodatočným podávaním vitamínu C po narodení dieťaťa. Takéto výsledky priniesol nedávny výskum na University of Copenhagen. Robili ho na morčatách, ktoré si rovnako ako ľudia nevedia vitamín C samy produkovať.

Zdroj: www.sciencedaily.com

Dá sa predávkovať?

Vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode a keď ho užijeme v nadmernom množstve, tak ho jednoducho z tela vylúčime. Napriek tomu by sme sa však nemali ním napchávať v nadmerných dávkach, pretože si môžeme spôsobiť hnačku či žalúdočné kŕče.

Ako ho nezničiť

V prípade preventívneho používania vitamínu C sa nemusíme zásobovať len nádobkami z lekárne, ale môžeme ho čerpať aj z vlastnej záhradky. Ideálne je konzumovať ovocie a zeleninu v surovom stave.

Čo však, ak ich skladujeme – ako dosiahnuť, aby sa v nich uchovalo čo najväčšie množstvo vitamínu C? K jeho rozkladu prispievajú kyslík, teplo a niektoré kovy. Už pri lúpaní a krájaní prichádza k mechanickému poškodeniu rastlinných pletív a vplyvom kyslíka prichádza k takzvanej autooxidácii.

„Straty, ktoré vznikajú takzvanou enzýmovou oxidáciou, možno obmedziť blanšírovaním (krátkym predvarením), čím uvedené enzýmy strácajú svoju aktivitu,“ radí Ružena Uherová z Katedry chémie a technológie potravín STU. Ďalším šetrným spôsobom je mrazenie.

„Straty mrazením a skladovaním sú minimálne pri -18° C, avšak k značným stratám môže dôjsť pri rozmrazení – až 40-percentným,“ dodáva Uherová vo svojej knihe Vitamínová biblia. Skladovanie však môže priniesť nielen úbytok vitamínu C, ale aj jeho obohatenie – príkladom je kyslá kapusta, v ktorej dokáže kvasný proces zvýšiť jeho hodnotu aj o 50 %.

Vedeli ste, že...?

  • Väčšina zvierat a rastlín si dokáže vitamín C vyrábať sama z jednoduchých cukrov, preto pre ne nie je vitamínom, ktorý by museli prijímať v potrave (okrem opice, morčaťa a netopiera). Navyše v prípade choroby alebo stresu dokážu zvýšiť tvorbu tohto vitamínu až desaťnásobne.
  • Tento vitamín si nedokážeme vytvoriť sami, ani si ho v tele odložiť na horšie časy. Rezervná kapacita je dva až štrnásť dní.
  • Skorbut – ochorenie z nedostatku vitamínu C vraj poznali už antickí lekári ako Hippokrates, Plinius či Marcellus. Veľkým strašiakom bol pri dlhotrvajúcich námorných výpravách, ale aj v Caesarových či Napoleonových armádach.
  • Kyselina askorbová (čiže vitamín C) sa využíva ako prídavná látka v potravinárskom priemysle. Nájdeme ju napríklad v pive, kde pomáha proti vzniku zákalov, aj v pekárstve, aby sa zlepšili pekárenské vlastnosti múky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu