Odborníci z rôznych oblastí sa snažia vyvinúť nový, účinný prostriedok, metódu prevencie a liečby tejto choroby. Vďaka významnému objavu z posledných rokov sa dá predlžiť a skvalitniť život mnohých onkologických pacientov. Ide o objav maďarského vedca – biológa Gábora Somlyaiho, podľa ktorého izotop vodíka deutérium a jeho odňatie zohráva významnú úlohu pri regulácii delenia buniek. Izolovanie deutéria môže byť v blízkej budúcnosti účinným prostriedkom pri liečbe rakoviny.
Čo je deutérium?
„Je to stabilný izotop vodíka, ktorý sa voľne vyskytuje v prírode, niekedy ho volajú ťažký vodík. Väčšina ľudí už počula o ťažkej vode, v ktorej sa viažu dva ťažké vodíky – dve deutériá na kyslík. Treba vedieť, že koncentrácia deutéria v našom organizme je päťnásobkom koncentrácie vápnika, napriek tomu sa za 70 rokov nikto nikdy neopýtal, či má deutérium nejakú úlohu. Keď som sa začal zaoberať touto témou, položil som si otázku: Ako samotná bunka a organizmus fungujú? Predpokladal som, že dôležitým článkom tohto mechanizmu je deutérium, presnejšie dvojica vodík – deutérium. Počas výskumov sme teda sledovali, či má nedostatok deutéria vplyv na delenie buniek,“ vysvetľuje Somlyai a dodáva: „Na základe našich výsledkov môžem vyhlásiť, že bunky na svoje delenie potrebujú deutérium. Rakovinové bunky, ktoré sa delia mimoriadne rýchlo a nekontrolovateľne, boli citlivé na nedostatok deutéria. Výskumy potvrdili, že s odňatím deutéria, t. j. s jeho znížením, sa nádorové bunky veľmi zle vyrovnávajú, a v konečnom dôsledku po odňatí deutéria uhynú.“
Nádorové bunky neprežijú
Predpokladalo sa, že pred delením bunky sa mení pomer vodíka a deutéria – v prospech deutéria. V praxi to znamená, že ak niekto pije vodu so zníženou koncentráciou deutéria a nahradí svoj celodenný príjem tekutín touto vodou, zníži sa hladina deutéria v jeho organizme. Zmena tohto významného parametra vyvoláva reakciu v každej jednej bunke. Zdravé bunky sa prispôsobia klesajúcej hladine deutéria, ale rakovinové bunky nie. Výsledkom je úhyn nádorových buniek.
Na množenie je deutérium potrebné
„Bunky deutérium potrebujú pri delení a jeho deficit zapríčiňuje úhyn rakovinových buniek. Je to dôležitý signálny prvok na reguláciu mechanizmu fungovania buniek. Znížením množstva deutéria – jeho odňatím z organizmu – vieme ovplyvniť mechanizmus delenia buniek,“ vysvetľuje uznávaný vedec.
V záujme čo najlepšieho výsledku treba takú vodu piť permanentne, dlhšie, aby sa vymenilo množstvo tekutín v tele. Denná spotreba tekutín u dospelého človeka je 1,5 až 2 litre. Vodu so zníženým obsahom deutéria, s koncentráciou deutéria bližšou k prirodzenému množstvu, sa odporúča piť preventívne, a voda s nižšou koncentráciou deutéria sa má piť v prípade onkologickej diagnózy.
Prvé vedecké publikácie o protirakovinových účinkoch odňatia deutéria sa objavili pred 20 rokmi. V súčasnosti výskumy prebiehajú od Číny po USA. Objavuje sa čoraz viac vedeckých publikácií, ktoré dokazujú význam deutéria.