Výkyvy počasia, ktoré nepatria len k jari či jeseni, ale zažívame ich už aj počas ostatných ročných období, imunitnému systému neprospievajú. Najmä prudké teplotné zmeny sú pre organizmus záťažou. Dôsledkom môže byť oslabená imunita.
Ak sa k rozmarom počasia pridá nevhodná životospráva a stres, vznikne kombinácia, ktorá imunitnému systému nepridá, skôr naopak. Naše telo potom oveľa ťažšie odoláva náporu vírusov, baktérií a iných mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobovať rôzne ochorenia. S oslabenou imunitou ľahšie podľahneme aj sezónnym chorobám, ako sú nádcha, zápaly horných a dolných dýchacích ciest, angíny či chrípky. A v dôsledku oslabenej imunity môžu tieto ochorenia často prechádzať aj do chronicity. Príkladom sú napríklad respiračné ochorenia u detí.
Nezrelá i opotrebovaná
Imunitný systém detí a seniorov je krehkejší a zraniteľnejší – u detí ešte nie je celkom dozretý a u ľudí vo vyššom veku je zasa imunita už „opotrebovaná“. Deti často chorľavejú napríklad po príchode do kolektívu, kde sa stretávajú s množstvom pre ne nových mikroorganizmov. Rodičia nezriedka robia chybu, ak posielajú ešte nie celkom zdravé deti späť do materskej školy či školy. Oslabené a nedoliečené dieťa nedokáže plnohodnotne odolávať útoku vírusov či baktérií, a tak sa môže opäť a oveľa rýchlejšie znova infikovať a ochorieť.
MUDr. Patrícia Šimková, klinická imunologička a alergologička pre deti a dospelých hovorí, že napríklad deti do piatich rokov majú fyziologicky zníženú obranyschopnosť organizmu, už polročné deti sú zraniteľné, lebo do pol roka života čerpajú ešte z obranných protilátok matky, ale po pol roku života matkine protilátky poklesnú, zároveň nenastáva dostatočná tvorba nových protilátok dieťatka. K ďalšiemu fyziologickému zníženiu obranyschopnosti dochádza podľa lekárky napríklad v období adolescencie. Hovorí, že „u starších ľudí imunitný systém nestihne adekvátne zareagovať na ataky infektov vzhľadom na komorbiditu – čiže prítomnosť iných ochorení, často závažných a chronických. Preto sú ľudia v tomto veku tiež zraniteľnejší.”
Dôležité je teda nielen posilňovať imunitný systém, ale v prípade ochorenia dbať aj na dôkladné vyliečenie. Ak máte oslabenú imunitu, olej do ohňa prilejete nezdravou životosprávou, stresom, nedostatkom pohybu alebo, naopak, prílišnou fyzickou, ale aj duševnou námahou. Imunitu mávajú oslabenú aj tí, čo trpia rôznymi chronickými ochoreniami.
Pomôcť môžu vitamíny, probiotiká a enzýmy
Pre posilnenie a udržanie silného imunitného systému pomôže predovšetkým zvýšený príjem vitamínov – najlepšie konzumáciou ovocia a zeleniny. Svoje nezastupiteľné miesto majú aj probiotiká a enzýmy. Probiotické baktérie sú živé mikroorganizmy, ktoré prirodzene osídľujú črevo prijímať ich môžeme v potrave. Priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru, pôsobiacu na sliznicu čreva – významnú zložku imunitného systému.
Dôležitú rolu majú aj rôzne enzýmy, v našom tele ich máme viac ako tri tisícky. Sú to bielkoviny, ktoré urýchľujú a riadia biochemické procesy v organizme. Bez enzýmov by podľa odborníkov nebol život. Niektoré z nich riadia správne fungovanie imunity. Najmä v období, keď je organizmus oslabený a nedokáže sám zvládnuť napríklad silný zápal, môžeme ich činnosť podporiť tým, že podobné enzýmy doplním zvonka. Posilníme tým oslabenú imunitu a zabránime častému opakovaniu ochorenia.
Respiračné ochorenia
Využitie enzýmovej liečby sa odporúča napríklad pri opakovaných zápaloch dýchacích ciest a na spomínanú podporu oslabenej imunity. Alergologička Patrícia Šimková poukazuje na priaznivé výsledky retrospektívnej štúdie, ktorá sa robila v susednom Česku na štrnástich pracoviskách detských lekárov.
V rámci štúdie bola vyhodnotená aj liečba enzýmami, ktoré podľa výsledkov výrazne pomohli deťom s opakovanými zápalmi dýchacích ciest (angíny, zápaly hrtanu, priedušiek, prínosových dutín, stredného ucha a pod.). V dôsledku podávania tejto liečby významne klesol aj počet antibiotických kúr u sledovaných detí – v priemere asi o polovicu.
Podľa odborníkov môžu enzýmy, ak sa podávajú spolu s antibiotikami, zvyšovať ich koncentráciu v tkanivách napadnutých zápalom či infekciou, čím podporujú účinnosť antibiotickej liečby. Dôsledkom podpornej enzýmovej liečby pri bakteriálnych zápaloch spoločne s antibiotikami, je posilnenie imunity, úplne vyliečenie a zabránenie prechodu choroby do chronicity.