Problém hyperaktívneho močového mechúra (OAB – overactive bladder) možno charakterizovať ako stav, keď močový mechúr nemilosrdne diktuje vám, kedy navštívite toaletu. Tento stav vzniká, ak močový mechúr už aj v prípade, že je v ňom malé množstvo moču, reaguje sťahmi svaloviny hrdla močového mechúra. Dôsledkom sú poruchy močenia, ktoré robia pacientovi zo života peklo.
Močenie sa podľa slov urológa prof. MUDr. Petra Bujdáka, CSc. z Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave skladá z dvoch základných fáz. Prvou je uskladňovacia – plniaca fáza, keď močový mechúr slúži ako rezervoár moču, ktorý vyprodukovali obličky. Za normálnych okolností dokáže mechúr zadržať a uskladniť až 400 – 600 ml moču. Druhou je vyprázdňovacia fáza – vtedy močový mechúr kontrakciou svaloviny vypudí nahromadený objem moču, aby sa celý proces mohol zopakovať.
Močenie – zložitý proces
Močenie je fyziologický dej a podľa slov urológa je výsledkom komplexnej interakcie a súhry rôznych anatomických štruktúr – hladkej svaloviny steny močového mechúra, hladkého vnútorného a priečne pruhovaného vonkajšieho zvierača močovej rúry, samotného urotelu (výstelka vnútornej steny močového mechúra) a napokon centrálneho a periférneho nervového systému v úlohe regulátora procesu.
Lekár dodáva, že porucha ktorejkoľvek z týchto úrovní regulácie alebo samotnej funkcie vedie k narušeniu fyziologického, koordinovaného močenia. Tento stav sa prejaví súborom príznakov, ktorý nazývame hyperaktívny močový mechúr. Bezprostrednými príčinami sú:
Poškodenie nervového systému, ktoré spôsobujú rôzne neurologické poruchy ale aj diabetes mellitus, depresia, prípadne iné psychické poruchy.
Zmeny v štruktúre svalov močového mechúra (starnutie, prekážka na hrdle močového mechúra, hormonálne zmeny a pod.)
Istý podiel zohráva aj genetická predispozícia.
Príznaky hyperaktívneho močového mechúra:
príliš časté močenie počas dňa – viac ako osemkrát, ak kvôli problémom s močením obmedzujete príjem tekutín, naliehavé nutkanie na močenie, ktoré nedovoľuje pokračovať v činnosti, ale vyžaduje jej okamžité prerušenie, ak dôsledkom silného nutkania na močenie býva aj pomočenie, ak máte strach ísť mimo domu a poznáte všetky toalety v okolí miesta, kam chodievate, ak v noci navštívite kvôli močeniu toaletu viac ako dvakrát.
Otestujte sa online na:www.jetovsuchu.sk
Rozhoduje naliehavosť
V prípade hyperaktívneho močového mechúra nemusia byť vždy prítomné všetky príznaky, jednoznačné je však neodkladné nutkanie na močenie. Od fyziologického nutkania sa líši výraznou naliehavosťou, objaví sa zrazu a núti pacienta k okamžitému vymočeniu, inak mu hrozí únik moču – urgentná inkontinencia.
„Inkontinenciu moču Medzinárodná spoločnosť pre kontinenciu – ICS definuje ako akýkoľvek mimovoľný, nedobrovoľný únik moču. Problematika inkontinencie moču je zložitá a komplexná, samodiagnostika nie je na mieste. Vhodné je vyhľadať lekársku pomoc,“ hovorí urológ.
Môže to byť aj veľmi vážne
Ak ste spozorovali niektoré uvedené príznaky, návštevu lekára – najlepšie urológa neodkladajte. Ťažkosti s hyperaktívnym močovým mechúrom môžu signalizovať aj závažné ochorenia.
Urológ Peter Bujdák vysvetľuje, že môže ísť o prvý príznak vážneho, často zhubného ochorenia, akým je karcinóm močového mechúra alebo karcinóm prostaty. Nedá sa vylúčiť, že príznakmi dolných močových ciest sa nepriamo prejavia malignity hrubého čreva, prípadne gynekologické.
Zohráva v úspešnosti liečby rolu včasná diagnostika? Hyperaktívny močový mechúr je stav, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu života pacienta a dá sa úspešne ovplyvniť liečbou. „Navyše sa takto môže prejaviť viacero závažných ochorení, preto návštevu lekára netreba odkladať. Včasná diagnostika je dôležitá aj v tomto prípade,“ zdôrazňuje lekár.
Čo nerobte
Tak ako „samodiagnostika“ nie je na mieste ani „samoliečba“ tohto ochorenia. Hlavne preto, že hyperaktivita močového mechúra môže byť často prvým príznakom iného, často aj zhubného ochorenia.
Dôležitá pomôcka – denník
„Odlíšiť treba tzv. stresovú inkontinenciu moču, ktorá je spôsobená oslabením svalstva panvového dna – táto sa nezriedka vyskytuje spolu s príznakmi urgentnej inkontinencie moču. Vtedy hovoríme o zmiešanom type inkontinencie,“ hovorí lekár.
Vyšetrenia sa nemusíte obávať, lekár stanoví diagnózu na základe popísaných príznakov (využíva sa dotazník), nechá vyšetriť moč aj močový mechúr, aby sa vylúčili iné príčiny. Dôležitou pomôckou pre stanovenie diagnózy je aj tzv. mikčný denník. Doň by ste si mali počas 48 až 72 hodín zaznamenať objem prijatých tekutín, počet a čas močení, objem vylúčeného moču, ako aj výskyt príznakov.
Ako sa lieči
Vravíte si, že nebudete prikrmovať farmabiznis a vyliečite sa aj bez lekára a bez liekov? Budete predsa menej piť, a tak aj menej často mať potrebu močiť. Urológ vysvetľuje, že to, aká liečba je potrebná, závisí od závažnosti príznakov. Pri miernejších typoch postačí aj tzv. behaviorálna liečba. Spočíva v zmene návykov, dietetických opatrení, úpravy režimu a životosprávy.
Pacient obmedzí príjem tekutín vo večerných hodinách pri častej noktúrii. Odporúča sa obmedziť príjem kofeínu. Pri urgenciách je vhodné nastaviť močenie podľa hodín na základe výsledkov denníka močenia. „Niekedy pomáha tréning svaloviny panvového dna, poprípade potláčanie urgencií a odďaľovanie frekvencií medzi jednotlivými mikciami. Úspešnosť tejto liečby závisí od spolupráce pacienta, indikovaná je u menej závažných foriem OAB, často sa vykonáva v kombinácii s farmakoterapiou,“ hovorí urológ.
Niekedy zasiahne aj chirurg
Podľa lekára asi tretine pacientov liečba liekmi nepomáha. „Výsledkom bývajú úporné, neznesiteľné príznaky hyperaktívneho močového mechúra so závažným dopadom na každodenný život pacienta. Po kompletnom gynekologickom, neurologickom a urologickom vyšetrení vrátane urodynamického vyšetrenia sa pacientom navrhne chirurgická liečba.Do úvahy prichádzajú menej invazívne metódy liečby ako aferentná neurostimulácia, centrálna (sakrálna) neuromodulácia. Augmentácia (zväčšenie kapacity) močového mechúra s využitím tenkého čreva je závažný operačný výkon, ktorého stanovenie pri tomto type indikácie by malo byť starostlivo zvážené, ale je možná a spoľahlivo rieši problém pacienta. Medzi moderné minimálne invazívne metódy patrí podanie botulotoxínu typu A do svaloviny mechúra,“ hovorí Peter Bujdák. Táto pomerne jednoduchá metóda, široko využívaná napr. v kozmetickej chirurgii, však u nás zatiaľ nie je v tejto indikácii schválená príslušnými orgánmi.
Jednou z možností je aj neuromodulačná liečba – podľa slov lekára ide o liečebnú metódu, ktorá je vyhradená pre ťažké neurogénne poruchy močenia, ktoré nereagujú na konzervatívne metódy liečby. Spočíva v implantácii zariadenia, ktorým sa elektricky stimulujú príslušné nervové dráhy. Tieto podľa potreby zabezpečia relaxáciu svalstva močového mechúra pri jeho plnení, resp. kontrakciu pri potrebe jeho vyprázdnenia
FAKTY
Asi 10 percent slovenských žien trpí syndrómom hyperaktívneho močového mechúra.
Príznaky sa v zhruba rovnakej miere vyskytujú aj u mužov, u žien však tento problém býva častejšie diagnostikovaný aj liečený.
Medzi rizikové faktory patrí zlá životospráva, časté a často aj neliečené zápaly močových ciest, gynekologické zápaly u žien.