Časté zmeny teplôt a prechod z mrazivého a chladného počasia do vykúrených miestností spôsobuje poškodenie hydrolipidového filmu na pokožke, ktorá tak stráca prirodzenú obranyschopnosť a je citlivejšia na podráždenie. Ak máte sklony k tvorbe červených škvŕn s poruchou mikrocirkulácie, mali by ste používať špeciálne prípravky určené na lokalizované začervenanie a rozšírené žilky na tvári.
V pozadí problému môžu byť aj genetické predispozície. Z vonkajších vplyvov sa treba vyhýbať horúcim jedlám a nápojom, naparovaniu tváre, takisto sa neodporúča pobyt v saune a nadmerné slnenie, či už priamo na slnku, alebo v soláriu. Problémy môže spôsobovať aj dlhodobé používanie hormonálnych mastí v oblasti tváre.
Čo pomáha? Účinná je kozmetická lymfodrenáž – vykonávať ju však môže len profesionálna kozmetička. Z „babských" receptov skúste napríklad pleťovú masku zo smotany a roztlačeného avokáda alebo si vyberte zo špeciálnych kozmetických prípravkov.
Rozšírené cievky na tvári, ale aj na tele a nohách možno odstrániť aj elektrokoaguláciou, ktorá sa však využíva čoraz menej pre riziko komplikácií a bolestivosť. Medzi najmodernejšie metódy patrí použite lasera, pričom sa bolestivosť znižuje na minimum. Zákrok si nevyžaduje práceneschopnosť a hojenie trvá zhruba dva týždne.