Treba sa báť čierneho kašľa, osýpok, mumpsu či šarlachu? Chráni nás očkovanie aj v dospelosti, alebo je potrebné nechať sa preočkovať? Pediater Marcel Dolobáč z Košíc hovorí, že v prípade čierneho kašľa sa pristúpi k celoplošnému preočkovaniu adolescentov, lebo zdá sa, že u nich v tomto období už chýbajú protilátky. Takisto by podľa neho bolo dobré, aby sa nechali preočkovať seniori po 65. roku života, ktorí často strážia vnúčatá, ktoré by tak od nechránených starých rodičov mohli ochorieť. Preočkovanie adolescentov budú uhrádzať poisťovne.
Čierny kašeľ je bakteriálne ochorenie, a ako vysvetľuje pediatrička Eva Križanová z Banskej Bystrice, vyvoláva ho baktéria bordetella pertussis, proti ktorej sa povinne očkuje. V populácii sa táto baktéria vyskytuje dosť často a podľa lekárky sa ešte vyskytuje aj podobná baktéria – parapertussis, proti ktorej sa neočkuje. Ak aj človek nebol zaočkovaný, ochorenia, ktoré obe baktérie spôsobujú, dnes možno úspešne liečiť antibiotikami.
Ako chráni očkovanie
Pediatrička vysvetľuje, že ak je človek zaočkovaný v pravidelných intervaloch, ak by sa aj baktériou čierneho kašľa infikoval, tak ochorenie bude mať ľahší priebeh. „Môže sa stať, že bol zaočkovaný trikrát a od posledného očkovania je už veľmi dlhý interval, pretože niekoľko generácií sa v 14. roku preočkovávalo, ale len proti záškrtu a tetanu, nie proti čiernemu kašľu. Avšak posledné štyri roky všetky deti, ktoré dosiahnu 12. rokov, preočkovávame aj proti čiernemu kašľu, lebo sa zistilo, že nestačí očkovanie podľa schémy, podľa ktorej sa očkovalo pred 15 – 20 rokmi,“ hovorí pediatrička.
Účinná liečba – antibiotiká
Lekárka však zdôrazňuje, že výhodou je, že proti pertussis aj parapertussis sa dá brániť antibiotickou liečbou, takže nemusia vzniknúť komplikácie. Dnes sa dá podľa lekárky veľmi rýchlo – do 48 hodín zistiť, či ide o pertussis alebo parapertussis – z výterov alebo vykašľaných hlienov. Prítomnosť týchto baktérií možno zistiť aj sérologickým vyšetrením protilátok v krvi.
Ak sa podľa lekárky objavia malé epidémie, tak epidemiológovia signalizujú, že sa ochorenie vyskytlo, treba naň myslieť a lekár môže ešte predtým, ako vie výsledok, nasadiť liečbu, ktorá u väčšiny zaberá a nevznikne epidémia. Novorodenci však ešte nie sú zaočkovaní, sú tak rizikovou skupinou. Pediatrička hovorí, že na druhej strane, ak bola matka normálne očkovaná, tak časť protilátok na niekoľko mesiacov prechádza placentou, takže dieťa je čiastočne chránené. Ak by sa ochorenie vyskytlo a bolo život ohrozujúce, možno aj v novorodeneckom veku použiť antibiotickú liečbu.
Je potrebné preočkovanie?
Pediatrička Eva Križanová vysvetľuje, že posledných päť rokov sa celá populácia, ktorá dorastá, preočkováva aj proti záškrtu, tetanu aj čiernemu kašľu – kedysi to bol len tetanus alebo tetanus so záškrtom – teraz je táto trojvakcína.
Dokonca je podľa lekárky aj taká možnosť, že ak napríklad dospelý cestuje do zahraničia, alebo má po očkovaní pred desiatimi rokmi z ochorenia strach, lebo ide do oblasti, kde sa infekcia vyskytla, alebo je tam vyššie riziko infekcie, môže si vakcínu zakúpiť (stojí okolo 15 eur) a môže sa nechať pred cestou preočkovať. „Je to tzv. pamäťová dávka a hladina protilátok vystúpi na ochrannú hodnotu,“ dodáva lekárka. Ak už aj človek ochorie, dá sa čierny kašeľ liečiť antibiotikami, je ich niekoľko druhov.
Ako hovorí pediatrička, „bola by ozaj veľká smola, ak by bol niekto infikovaný napríklad nejakým veľmi virulentným kmeňom, a dlhšie by sa na to nemyslelo, alebo by bol oslabený niečím iným a infekcia by prebiehala oveľa komplikovanejšie. Za posledné roky si nepamätám, že by tu niekto zomrel na čierny kašeľ, lebo možnosť liečby už je.“
Osýpky, mumps, rubeola
Proti týmto trom vírusovým chorobám sa očkuje celoplošne u batoliat medzi 15. a 18. mesiacom. Pediater Marcel Dolobáč dodáva, že sa preočkováva v staršom školskom veku. Samotné očkovanie podľa lekára síce stopercentne nechráni, ale rozhodne zľahčuje priebeh ochorenia a znižuje výskyt možných komplikácií.
Keďže týmto trom ochoreniam sa predchádza očkovaním už skoro tri desaťročia, tak sa u nás vlastne nevyskytujú a ak, tak podľa pediatričky len sporadicky a skôr preto, že si ich niekto donesie z cudziny, alebo sem napríklad príde cudzinec, ktorý nebol očkovaný a ochorie.
Kým sa neočkovalo, osýpky boli z týchto troch ochorení asi najzávažnejšie, lebo mohli spôsobiť závažné vírusové poškodenie srdcového svalu alebo aj poškodenie centrálneho nervového systému. Mumps mohol napríklad u mužov spôsobiť neplodnosť, ak dostali zápal semenníkov. Takže boli to ochorenia, ktoré síce nemuseli byť smrteľné, ale mohli mať ďalekosiahle následky.
Ak je dieťa zaočkované a aj preočkované, nemôže v dospelosti ochorieť? „Nestretla som sa tým, je však ešte niekoľko situácií, že by ochrana nebola dlhodobá, napríklad ak má dieťa nejaký imunodeficit, takže tvorba protilátok nie je taká, ako očakávame. Alebo že by sa trebárs vyskytol niekde nejaký veľmi virulentný kmeň, alebo by človek bol oslabený trebárs chemoterapiou, ja som sa však za posledných tridsať rokov nestretla s tým, že by vakcinovaný ochorel,“ hovorí pediatrička.
Šarlach
Proti tejto chorobe sa neočkuje, obvykle ju mávajú deti v školskom veku, ochorieť však môže aj dospelý. „Je to bakteriálna infekcia, chvalabohu, citlivá na klasický penicilín, z času na čas sa vyskytne, každý pediater má do roka aspoň jeden - dva prípady,“ hovorí pediater Dolobáč. Pediatrička Križanová vysvetľuje, že šarlach vyvoláva baktéria – tzv. pyogénny streptokok a tento druh streptokoka v podstate môže u niektorých ľudí spôsobiť len hnisavú angínu hrdla a u niektorých aj kožný nález.
Ak má teda pacient angínu s kožným nálezom a potvrdeným streptokokom, tak je to šarlach a keď je to len zápal hrdla, tak je to hnisavá streptokoková angína. Šarlach sa veľmi dobre lieči penicilínom, v prípade alergie na penicilín sú alternatívne antibiotiká, lekárka zdôrazňuje, že veľmi dôležitá je však dostatočne dlhá liečba, aspoň desať dní. „Ak sa potvrdil streptokok buď z hrdla alebo sérologicky, treba skontrolovať, či sme streptokoka zlikvidovali, aby neostal v tele a nespôsoboval druhotné ochorenia,“ dodáva lekárka.