"U nás je výskyt varixov u nadpolovice bežnej dospelej populácie. Ich príčiny vzniku môžu byť vrodené, ale medzi najčastejšie rizikové faktory patrí obezita, zlá životospráva, dlhodobá práca v stoji, nevhodná obuv, nosenie stiahnutého oblečenia či vyšší vek," na nedávnej konferencii Aby šport nebolel povedal MUDr. Ján Postulka, kardiológ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.
Vo svojej prednáške "Počúvaj svoje nohy, čo s varixmi" informoval prítomných v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave, že existuje sedem druhov klasifikácie tohto ochorenia, ktoré ovplyvňuje kvalitu života. Najhoršie stupne klasifikácie sú opuchy nôh, výrazne pokrivené povrchové modré žily a vredy predkolenia, čo dokumentoval veľkoplošnou fotografickou projekciou. Kŕčové žily zhoršujú odtok krvi v tele a ich príznakmi sú únava, ťažké nohy, bolesti večer a v noci, puchnutie nôh aj ich povrchové žilné zmeny.
"Bolesti nôh v noci sprvu ustúpia, no postupne sa stávajú trvalými. Vyššie štádia varixov sa začínajú objavovať v strednom veku, ale stretávame sa s tým aj u mladých žien. U postihnutých treba upraviť životosprávu a začať so správnou pohybovou aktivitou. Cvičiť cievnu gymnastiku v ľahu so zdvihnutými nohami, tiež v sede mať nohy vo zvýšenej polohe, ale neprekrižovať ich," radil Postulka.
Podľa neho neexistujú lieky na odstránenie varixov, to možno riešiť chirurgicky. Dôležitá je pravidelná športová aktivita vhodná je chôdza, bicyklovanie, beh na lyžiach. Tiež klasický beh, ale v kompresívnych podkolienkach. Nevhodné sú silové športy a tie, v ktorých sa veľa a prudko skáče (tenis, volejbal, basketbal).
"Liečba varixov musí byť vo všetkých prípadoch celoživotná, je to trvalá choroba. O úplnom vyliečení ťažko hovoriť, ale pacient sa môže dostať do takého stavu, keď nie sú klinické problémy a môže normálne aktívne žiť a športovať," dodal kardiológ.